Żywienie i zdrowie kawii brazylijskiej wywierają duży wpływ na dobrostan tego gryzonia. Na wolności zwierzęta te same muszą zadbać o swoje potrzeby i potomstwo. W chowie i hodowli ich samopoczucie i zdrowie uzależnione jest od człowieka. Kawie brazylijskie można również podziwiać w ogrodach zoologicznych.
Żywienie i zdrowie kawii brazylijskiej dotyczy zwierząt żyjących w niewoli i na wolności. W warunkach domowych zdrowie i życie tego gryzonia uzależnione jest od jego opiekuna. W ogrodach zoologicznych kawie brazylijskie mają zapewnioną fachową opiekę i specjalistyczną lekarza weterynarii.
Stołówka kawii brazylijskiej
Żywienie i zdrowie kawii brazylijskiej wpływają na rozwój i kondycję tego interesującego gryzonia. Jest to stworzenie roślinożerne. Trzeba karmić je przede wszystkim świeżym i suchym sianem oraz zielonkami. Powinny pochodzić one ze znanego źródła, żeby nie były pryskane środkami owadobójczymi.
Pełnowartościową zieleninę można poszukać w lesie. Jest to miejsce pozbawione zanieczyszczeń i spalin. Proporcja pożywienia i jego skład stanowią o tempie wzrostu, płodności i odporności na choroby. Mają także wpływ na długości życia tych zwierząt. Granulat należy podawać w małych ilościach.
Dieta tych gryzoni powinna być bogata w kwas askorbinowy czyli witaminę C i nie posiadać wysokiej zawartości wapnia. Z tego względu nie należy podawać kostek wapiennych, ani solnych. Organizm tych zwierząt nie wytwarza witaminy C. Zawarta jest ona w zielonkach, brukwi, papryce, kalafiorze, brukselce czy pietruszce i jej naci.
Warzywa powinny być umyte i osuszone, podawane w pokojowej temperaturze. Nie jest wskazana kapusta, która powoduje wzdęcia. Unikać też podawania selera i sałaty, ponieważ mają w swoim składzie zbyt duże ilości metali ciężkich. Nie wolno również karmić kawii cytrusami. Natomiast owoce powinny być spożywane w małych ilościach.
Kawia brazylijska nie jest ziarnojadem, dlatego podawane w nadmiarze ziarno może doprowadzić do otłuszczenia organizmu. Przemysłowa karma powinna w swoim składzie zawierać dużo ziół. Gryzoń ten powinien mieć stały dostęp do pełnowartościowego i dobrze dobranego pokarmu czyli głównie siana, trawy i ziół. Trzeba unikać nagłych zmian w diecie.
W suchej masie siana i trawy powinno być zawarte około 25% włókna surowego. Jest to bardzo potrzebny pokarm do procesu trawiennego oraz do ścierania siekaczy i zębów policzkowych (przedtrzonowych i trzonowych). Kawia powinna mieć nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej wody, najlepiej podawanej w poidełku smoczkowym.
Zdrowy styl życia
Żywienie i zdrowie kawii brazylijskiej mają wpływ na jej wygląd i zachowanie. Dobrze zbilansowana dieta i prawidłowa opieka wpływają również na stan zdrowia potomstwa. Jednak nawet najbardziej zadbane zwierzęta czasami mogą zachorować. Baczna i codzienna obserwacja wyglądu i zachowania kawii pozwoli na szybkie zauważenie zmian.
Stworzenie chore nie chce przyjmować pokarmu i jest mniej ruchliwe. Poza tym można również zauważyć nastroszoną sierść, pozbawioną połysku. Należy pamiętać, że kawia brazylijska jest delikatnym zwierzęciem, podobnie jak świnka morska. Z tego względu wymaga właściwej opieki.
Do częstych chorób kawii brazylijskiej należą:
- Przeziębienie w wyniku niskiej temperatury lub przeciągów. Dorosła kawia brazylijska nie może przebywać na świeżym powietrzu w temperaturze poniżej 15oC, zaś młode poniżej 20oC.
- Przegrzanie i udar słoneczny w wyniku upałów. Klatka powinna stać w miejscu pozbawionym bezpośredniego padania na nią promieni słonecznych. Poza tym niezbędne są kryjówki, w których kawia będzie mogła się schronić.
- Stany zapalne dziąseł powstające w wyniku niedoboru witaminy C. Objawami choroby są krwawienia i opuchlizna dziąseł. Szybki powrót do zdrowia powoduje podanie odpowiedniej dawki kwasu askorbinowego.
- Biegunka, która jest przeważnie konsekwencją niewłaściwej lub nagłej zmiany diety. Wszystkie zmiany w jadłospisie kawii powinny być wprowadzane stopniowo. Biegunka powyżej 2 dni wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii.
- Zaparcie, które spowodowane jest zbyt małą ilością wilgotnych pasz w pożywieniu. Niedobory należy uzupełnić. Szybka reakcja przynosi oczekiwaną poprawę.
- Skaleczenia, które mogą powstać w wyniku zranienia o drucianą klatkę czy niekiedy w skutek wzajemnych konfliktów. W przypadku małego krwawienia wystarczy rankę przemyć wodą utlenioną.
Żywienie i zdrowie kawii brazylijskiej decyduje o sukcesie chowu i hodowli. Tylko nieliczne i drobne dolegliwości tych zwierząt można leczyć we własnym zakresie. W większości przypadków należy z chorym gryzoniem udać się do lecznicy dla zwierząt. Samodzielne leczenie kończy się często śmiercią kawii brazylijskiej.