GeoZoo » Gryzoń » Zmysły chomika syryjskiego
Zmysły chomika syryjskiego

Zmysły chomika syryjskiego

Zmysły chomika syryjskiego potrzebne są do jego prawidłowego funkcjonowania. Impulsy z zewnątrz przekazywane są nerwowemu układowi ośrodkowemu, zwłaszcza korze mózgowej. Zmysły gryzoni ułatwiają również wybór pokarmu, partnera i ostrzegają przed nadchodzącym niebezpieczeństwem.

Zmysły chomika syryjskiego pomagają przetrwać w środowisku naturalnym. Narządy zmysłów to komórki receptorowe, które pozwalają na odbiór określonych bodźców. Uzyskane informacje kierowane są do obszarów mózgu, gdzie są identyfikowane i przetwarzane. Zmysły zwierząt reagują podobnie, jak ludzkie.

Podstawowe funkcje zmysłów

Zmysły chomika syryjskiego zapewniają odbieranie przez organizm impulsów ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. Następnie impulsy przekazywane są układowi nerwowemu ośrodkowemu, a zwłaszcza korze mózgowej. W każdym narządzie zmysłów można wyróżnić: receptor, ośrodki podkorowe i korowe oraz obwodowe drogi przewodzące.

Receptory dzielą się na:

  • eksteroreceptory,
  • interoreceptory.

Eksteroreceptory przyjmują bodźce ze świata zewnętrznego.

Do nich zaliczane są:

  • bodźce chemiczne, narząd powonienia i smaku,
  • bodźce fizyczne, narząd wzroku, narząd przedsionkowo – ślimakowy i narząd dotyku.

Interoreceptory przyjmują bodźce chemiczne lub mechaniczne z narządów wewnętrznych, czyli naczyń krwionośnych i innych struktur środowiska wewnętrznego. Za ich pośrednictwem realizowane są niezbędne funkcje życiowe. Na przykład regulacja przemiany materii czy regulacja zaopatrzenia tkanek w krew.

Chomik syryjski
Von Sqrt (Andreas Hein) – Eigenes Werk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4097804

Narządy zmysłów

Zmysły chomika syryjskiego pełnią istotną rolę w jego życiu. Nie wszystkie są jednakowo rozwinięte. Najlepiej funkcjonują dwa narządy: węchu i słuchu. Dla każdego zwierzęcia bardzo istotną rolę pełnią narządy zmysłów.

U chomika syryjskiego wyróżnia się pięć podstawowych narządów zmysłów, do których należą:

  • węch, to inaczej powonienie,
  • przedsionkowo-ślimakowy czyli słuch,
  • wzrok,
  • smak,
  • dotyk.

Węch

Węch czyli powonienie jest bardzo dobrze rozwiniętym narządem zmysłów. Narząd powonienia mieści się w jamie nosowej. Chomik syryjski ma znacznie czulszy nos, niż człowiek. Oznacza to, że zmysł słuchu jest o wiele lepiej rozwinięty, niż u ludzi. Chomik jest w ten sposób ukształtowany przez naturę, że rozróżnia rozmaite zapachy. Potrafi węchem rozpoznać swoich krewnych oraz rodzaj pożywienia.

Kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i pozostałymi zwierzętami odbywa się przede wszystkim dzięki węchowi.

Węch pomaga również orientować się w terenie i oszacować odległość przeszkody napotkanej na drodze. Zapachy informują gryzonia o płci przeciwnej. Nie należy używać w pomieszczeniu chomika odświeży powietrza ani pachnącego podłoża w klatce. Wszelkie tego rodzaju zapachy drażnią jego receptory powonienia. Zmysł węchu wspierany jest przez narząd Jacobsona.

Słuch

Narząd przedsionkowo-ślimakowy czyli słuch i równowaga. To jeden ze zmysłów gryzoni, który jest bardzo dobrze rozwinięty. Uszy posiadają specjalny kształt, który potrzebny jest do jak najlepszego odbioru dźwięków nadchodzących z otoczenia. Posiada bardzo czuły zmysł słuchu. Lokalizuje dźwięki dzięki sterczącym pionowo uszom. Podczas snu jego małżowiny uszne są złożone.

Bodźce mechaniczne wywoływane przez fale dźwiękowe przetwarzane są na impulsy nerwowe w ślimaku, uchu zewnętrznym, środkowym i wewnętrznym. Chomik syryjski ma jedynie widoczne ucho zewnętrzne. Pozostałe dwie części znajdują się wewnątrz płata skroniowego. Posiada on znacznie lepszy słuch niż człowiek i potrafi wychwytywać ultradźwięki.

Wzrok

Wzrok chomika syryjskiego nie jest najlepiej rozwinięty. Z bliskiej odległości dostrzega on zarysy obiektów. Jego duże i wypukłe oczy koloru czarnego skierowane są ku górze. Bardzo słaby wzrok posiadają chomiki albinotyczne.

Smak

Smak nie spełnia dominującej roli w życiu chomika syryjskiego, ponieważ jakość pożywienia ocenia przede wszystkim po zapachu. Oznacza to, że narząd smaku nieustannie współpracuje ze zmysłem powonienia.

Dotyk

Dotyk pomaga suwakowi egipskiemu poruszać się i orientować w terenie. Włosy czuciowe ostrzegają przed zagrożeniem, wyczuwają przeszkodę i ułatwiają poruszanie się w ciemnościach. Wibrysy są odpowiednikiem dotyku i wyczuwają każdy ruch powietrza. Pełnią one znaczącą rolę w życiu gryzoni. Długie wąsy są zlokalizowane po obu stronach pyszczka.

Dzięki wibrysom chomik potrafi wyczuć niebezpieczeństwo, czy nawiązać bliższe relacje z osobnikiem płci przeciwnej. Wyczuwają również dobrze przeszkodę. Zakończenia wolne nerwów to końcowe rozgałęzienia komórek czuciowych. Stanowią one receptory bodźców dotykowych, bólowych i termicznych.

Występują one m.in. w naskórku, skórze właściwej, ścięgnach, więzadłach, torebkach stawowych czy błonie śluzowej jamy ustnej. Gryzoń zmysł dotyku odbiera przez skórę. Jest to: dotyk, uścisk, ból, ciepło i zimno. Dotyk jest szeroko rozproszony zwłaszcza w skórze zwierzęcia. Jest to bardzo istotny zmysł, który pomaga orientować się w terenie, zwłaszcza w labiryncie.


Zmysły chomika syryjskiego pomagają gryzoniowi w jego codziennym stylu życia. Najlepiej rozwinięte są u chomika zmysły węchu i słuchu, a najmniej narządy wzroku i powonienia. Narządy zmysłów zapewniają również gryzoniom dostęp do pokarmu i ochronę przed drapieżnikami. Naukowcy przeprowadzają liczne badania i eksperymenty w celu lepszego zrozumienia zmysłów różnych gatunków zwierząt.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top