Ptak w domu to dwunożny, stałocieplny kręgowiec, znoszący jaja. Kulę ziemską zamieszkuje ponad dziesięć tysięcy gatunków ptaków, które można podzielić na małe, średnie i duże, a także latające i nieloty.
Ptak w domu jest dużym wyzwaniem dla jego opiekuna, który powinien przygotować się do przyjęcia nowego członka rodziny. Trzeba stworzyć nowemu domownikowi odpowiednie warunki bytowe. Decyzję zakupu ptaka należy przedyskutować z członkami rodziny i wyznaczyć osobę do opieki nad pupilem.
Wybór ptaka
Decyzja wyboru ptaka nie należy do łatwych. Nie zawsze powinno się wybierać ptaka, który najbardziej nam się podoba. Trzeba zastanowić się czy chcemy jednego osobnika czy założyć hodowlę ptaków, gdzie należy dysponować odpowiednio dużym mieszkaniem i możliwościami finansowymi w utrzymaniu nietanich hodowli.
Nie wolno zapominać, że ptaki zawsze czują się najlepiej w towarzystwie drugiego osobnika, ponieważ trzymane w pojedynkę zapadają niejednokrotnie na różnego rodzaju choroby, a także są agresywne i niespokojne.
Opiekun ptaka przed jego pojawieniem się w mieszkaniu, powinien przygotować miejsce w domu dla nowego przybysza.
Nie należy kupować ptaków wychudzonych i chorych, a także jeżeli w domu nie można stworzyć im odpowiednich warunków do życia, ponieważ nie pozwala na to zbyt małe mieszkanie. Po zakupie ptaki powinny być bezpiecznie przetransportowane do domu. Dla małych ptaków może być to nieduże pudełko kartonowe, natomiast dla średnich i dużych dobrze sprawdzą się skrzynki transportowe.
Ptasi dom
Ptak w domu powinien mieć stworzone odpowiednie warunki, żeby czuł się w nim komfortowo. Przed zakupem ptaków trzeba zatroszczyć się o ich dom. Może to być klatka odpowiedniej wielkości, dostosowana do rozmiaru ptaka. Dobrym rozwiązaniem jest specjalny pokój, pokojowa witryna, a także woliera ogrodowa. Rodzaj ptasiego domu uzależniony jest od naszych interesujących pomysłów i możliwości.
Klatki proponowane przez producentów nie zawsze spełniają konieczne wymagania. Często są mało funkcjonalne oraz niewygodne. Klatka w zależności od gatunku osobnika powinna być odpowiednio duża i skonstruowana z nierdzewnego drutu oraz powlekana nietrującym plastikiem lub farbą.
Dla ptaków może być wykorzystana jedna klatka lub kilka, w zależności od tego czy zostanie podjęta próba rozmnażania ptaków. Klatka powinna być umieszczona w zacisznym i widnym miejscu, ale bez bezpośrednio padających na nią promieni słonecznych. Poza tym klatkę należy postawić w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzała w przemieszczaniu się domowników.
Ptasi pokój można wydzielić w domu, dużym mieszkaniu lub na strychu którego urządzenie powinno być podobne do środowiska naturalnego ptaków. Można umieścić duży pień czy konar, który przypominał będzie drzewo w naturze, a w doniczkach posadzić krzewy czy wysoką trawę. Natomiast umieszczone kamienie imitują górski krajobraz.
W pokoju nie może zabraknąć poideł na wodę, karmników na jedzenie czy skrzynek gniazdowych, a także płaskich naczyń z wodą przystosowanych do ptasich kąpieli.
Okna pokoju, oświetlenie i kaloryfery należy zabezpieczyć siatką. Natomiast podłogę najlepiej jest wysypać czystym i drobnym piaskiem. Pokój powinien być systematycznie wietrzony, ponieważ świeże powietrze jest potrzebne do życia i rozwoju ptaków.
Pokojowa witryna przeznaczona jest do hodowli większej ilości ptasich osobników. Często w sklepach zoologicznych dostępne są gotowe witryny, ale również można ją wykonać samodzielnie. Konstrukcja witryny może być zrobiona z drewnianych lub aluminiowych prętów, które zostają obciągnięte odpowiednio mocną siatką, o oczkach dostosowanych do wielkości ptaków.
Należy jednak pamiętać, że konstrukcja drewniana pokojowej witryny nie nadaje się dla papug, ponieważ szybko zniszczą jej elementy. W witrynie umieszcza się potrzebne wyposażenie. Obowiązkowo poidełka i karmniki, budkę lęgową, szczeble i gałęzie, na których ptaki będą mogły siadać.
Ważne jest, aby witryna zaopatrzona była w drzwi.
Woliera ustawiona w ogrodzie to dobre rozwiązanie dla ptaków. Jej wielkość i kształt uzależniony jest od inwencji twórczej hodowcy. Wolierę należy umieścić na dokładnie dopasowanych kostkach brukowych lub betonowej wylewce, a do jej wnętrza musi być swobodny dostęp. Konstrukcja woliery trzeba pomalować nietoksyczną farbą, a na niej rozciągnąć mocną siatkę o oczkach dopasowanych do gatunku ptaków.
W wolierze powinno znajdować się niezbędne wyposażenie stosowane w hodowli ptaków. Na przykład poidła, karmniki, naczynie z wodą do kąpieli czy budki lęgowe. Natomiast jej integralną częścią są: pnie, kamienie, trawa, krzaki czy gałęzie. Dla ptaków z rzędu grzebiących woliery powinny być odpowiednio duże.
Hodowlą ptaków powinna zająć się osoba, która kocha zwierzęta i posiada wystarczającą wiedzę na ich temat.
Ptakom należy zapewnić każdego dnia świeżą wodę i pokarm, a także ciągle je obserwować, żeby w razie potrzeby skorzystać z porady weterynarza. Właściwa opieka i odpowiednia dieta przekłada się na zdrowie i długie życie naszych ptasich przyjaciół. Ptak w domu to nie tylko same obowiązki, z których powinien wywiązać się jego właściciel, ale również mile spędzony czas przy pupilu, który potrafi urozmaicić domownikom życie. Na Przykład kanarek swoim pięknym śpiewem czy gadająca papuga, wołająca swojego opiekuna do dzwoniącego telefonu. Takich ciekawych i niecodziennych przykładów może być wiele.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie