GeoZoo » Pies » PSI SŁUCH
Stojący pies z jednym postawionym uchem.

PSI SŁUCH

Psi słuch jest bardzo istotnym środkiem komunikacji zwierzęcia. Jest on bardziej, niż ludzkie uchu czuły na niskie dźwięki. Kierowanie się czworonoga za pomocą dźwięków jest bardzo ważne. Zwłaszcza, gdy została ograniczona komunikacja wzrokowa.

Psi słuch jest cztery razy lepszy od ludzkiego. Dźwięk rozchodzi się w postaci fal. Ich częstotliwość mierzona jest w hercach (Hz). Dźwięk jest tym wyższy, im wyższa jest częstotliwość. Człowiek przeważnie słyszy dźwięki w granicach 20 – 20000 Hz. Natomiast psy wychwytują dźwięki od 20 do 65000 Hz. Często urządzenia domowe głośno pracujące są uciążliwe dla psów.

Anatomia psiego ucha

Psi słuch to obok węchu bardzo cenny narząd zmysłu. Istotną rolę pełni tu anatomia psiego ucha.

Zbudowane ono jest z:

  • Ucha zewnętrznego, które tworzy małżowina uszna i kanał słuchowy wyściełany cienką warstwą skóry. W niej zlokalizowane są gruczoły apokrynowe i łojowe, które produkują wydzielinę uszną. Przewód słuchowy czworonoga jest znacznie dłuższy, niż człowieka. Przybiera on kształt litery L. Pomiędzy uchem zewnętrznym, a środkowym znajduje się błona bębenkowa.
  • Ucha środkowego, które obejmuje jamę bębenkową. Połączona ona jest z gardłem i trąbką Eustachiusza. W jamie bębenkowe umiejscowione są trzy kosteczki słuchowe, które odpowiadają za odbieranie fal dźwiękowych. Znajduje się tam kowadełko, strzemiączko i młoteczek.
  • Ucha wewnętrznego, które zbudowane jest z trzech półkolistych kanałów, ślimaka i nerwu słuchowego. Są tam również receptory słuchowe i równowagi.

Psie uszy w zależności od rasy mogą wymagać szczególnej pielęgnacji i troski. Przeważnie ma to miejsce u psów o długich i obwisłych uszach lub z długą sierścią. W takich przypadkach wentylacja uszu jest utrudniona i potrzebne są dodatkowe zabiegi. Do pielęgnacji wykorzystuje się płyny lub specjalnie nawilżone płatki. Nie wolno stosować wody, ponieważ trudno ją usunąć z kanału usznego.

Siedzący pies na kanapie z podniesionym jednym uchem.

Rola psiego słuchu

Psi słuch należy co pewien czas sprawdzać i jednocześnie kontrolować zwierzęcia uszy. Pies słyszy dźwięki niesłyszalne dla człowieka, ponieważ ma bardziej czuły słuch od ludzkiego. Natężenie głośności dźwięków mierzone jest w decybelach (dB). Bardzo głośne dźwięki mogą uszkodzić słuch.

Słabo słyszane dźwięki przez człowieka z odległości 6 metrów od jego źródła,  większość czworonogów może słyszeć  z odległości 25 metrów. Psy słyszą odgłos nadchodzącej burzy 10 km wcześniej od człowieka. Pies ma bardzo wyostrzony słuch, co tłumaczy często jego niepokój i szczekanie bez określonego dla opiekuna powodu.

Psy wyczuwają ton głosu człowieka oraz lepiej reagują na ciche i delikatne dźwięki. Z tego względu warto jest przemawiać do psa przyjaznym i łagodnym głosem. Komendy można wydawać głośniejszym, ale stanowczym tonem. Pochwała czy wydane polecenie powinny być krótkie i zrozumiałe.

Psi słuch ma dla zwierzęcia i człowieka nieocenione znaczenie. Pozwala wykryć z dużej z odległości intruza. Może to być lis, kuna czy włamywacz. Psy wydają przy tym dźwięki, które mogą mieć rozmaite znaczenie. Najczęściej szczekaniem ostrzegają domowników o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

Psi słuch znalazł zastosowanie w służbie człowieka. Wrażliwi słuch umożliwia czworonogowi pełnienie roli stróża. Ma także duże znaczenie w służbach mundurowych. Poza tym pozwala na szkolenie i wykonywanie komend na duże odległości. Opiekun psa powinien regularnie pielęgnować jego uszy i kontrolować słuch.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top