Opieka nad susłem dotyczy zwierząt żyjących na wolności i w niewoli. W naturze osierocone susły mają marne szanse na przeżycie, jeżeli nie otrzymają ludzkiego wsparcia. Młodym osobnikom mogą także zagrażać różne zwierzęta drapieżne. Susły można podziwiać w naturze i w ogrodach zoologicznych.
Opieka nad susłem w dużym stopniu zależy od ludzkiej pomocy i wiedzy. Nie wszystkie zwierzęta żyjące na wolności potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poza tym okaleczone czy chore są często bezradne i mają problemy z poradzeniem sobie bez pomocy człowieka. W środowisku naturalnym człowiek może uratować życie susłowi w potrzebie.
Przyczyny zamieszkania susłów w ZOO
Opieka nad susłem dotyczy również mieszkańców ogrodów zoologicznych. Chociaż gryzonie te najczęściej spotykane są na wolności, w niektórych ZOO prowadzone są specjalne programy hodowlane tych sympatycznych gryzoni, w celu zachowania gatunków. Umieszczanie susłów w ogrodach zoologicznych ma duże znaczenie, zwłaszcza dla gatunków zagrożonych.
Główne przyczyny przebywania susłów w ZOO:
- Ochrona gatunkowa. Wiele gatunków susłów jest zagrożonych wyginięciem. Zoologia odgrywa kluczową rolę w ochronie tych zwierząt, prowadząc hodowlę w celu zwiększenia ich populacji i późniejszego wypuszczenia na wolność.
- Badania naukowe. Ogrody zoologiczne współpracują z naukowcami, którzy prowadzą badania nad susłami. Dzięki temu zdobywamy nową wiedzę o tych zwierzętach, co pomaga w skuteczniejszej ochronie ich naturalnych siedlisk.
- Edukowanie. Obserwacja susłów w zoo pozwala nam lepiej poznać ich zwyczaje, wygląd i znaczenie w ekosystemie. Jest to doskonała okazja do nauki o przyrodzie, szczególnie dla dzieci.
W Polsce jednym z najbardziej znanych przykładów jest „Program Suseł”, prowadzony przez Ogród Zoologiczny w Poznaniu i Ogród Zoologiczny w Opolu. W ramach tego programu hodowane są susły moręgowane, a następnie wypuszczane na specjalnie przygotowane stanowiska w celu odbudowy ich populacji w Polsce.
Jeżeli mamy zamiar zobaczyć i obserwować susły w ogrodach zoologicznych, warto wcześniej sprawdzić, czy dane ZOO prowadzi taki program. Można skontaktować się z wybranym ogrodem zoologicznym lub poszukać informacji na ich stronie internetowej. Susły mają tam zapewnioną specjalistyczną opiekę.
Warunki życia susłów w ogrodach zoologicznych
Opieka nad susłem w ZOO wymaga fachowej opieki. Personel ogrodów jest odpowiednio pod tym względem wyszkolony. Susły objęte są tam również opieką weterynaryjną. Regularne badania i szczepienia przedłużają im życie. W ogrodach zoologicznych przychodzi na świat zdrowe potomstwo susłów.
Warunki życia susłów w ogrodzie zoologicznym są projektowane tak, aby jak najbardziej przypominały ich naturalne środowisko i zapewniały im komfort oraz możliwość prawidłowego rozwoju. Pracownicy ZOO regularnie monitorują stan zdrowia susłów, zapewniając im jak najlepsze warunki do życia.
Dieta jest tam dostosowana do naturalnych potrzeb tych gryzoni i składa się z urozmaiconych pokarmów, takich jak: zielone części roślin, nasiona, owady, dżdżownice czy ślimaki. Dzięki takim staraniom susły w ZOO mogą czuć się komfortowo oraz pełnić ważną rolę w edukacji i ochronie tych zwierząt.
Typowe wyposażenie wybiegów dla susłów w ZOO:
- Teren zróżnicowany pod względem roślinności. Wybieg powinien zawierać różnorodne gatunki roślin, które służą susłom zarówno jako schronienie, jak i źródło pożywienia.
- Nory. Susły są zwierzętami kopiącymi. Z tego względy wybieg musi posiadać miejsca, w których mogą kopać nory. Niejednokrotnie są to specjalnie przygotowane podłoża albo konstrukcje, umożliwiające budowanie swoich schronień.
- Miejsca do wygrzewania się. Susły uwielbiają się wygrzewać na słońcu. Z tego powodu wybieg powinien wyposażony być w odpowiednio nasłonecznione miejsca, takie jak: duże kamienie czy specjalne platformy.
- Dostęp do świeżej wody. Susły potrzebują stałego dostępu do świeżej wody.
- Elementy wzbogacające środowisko. Aby stymulować naturalne zachowania susłów, wybieg powinien dysponować różnymi elementami, takimi jak: gałęzie, kłody drewna, czy małe zbiorniki wodne.
- Ochrona przed drapieżnikami. Wybieg musi być odpowiednio zabezpieczony, aby chronić te gryzonie przed drapieżnikami.
Czynniki wpływające na zagrożenie susłów
Opieka nad susłem polega również na ochronie tych gryzoni. Każdy, nawet mały gest, może przyczynić się do poprawy ich sytuacji. Współpraca międzynarodowa pozwala na wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie ochrony susłów.
Na zagrożenie susłów wpływają:
- Liczba drapieżników. Im większa populacja drapieżników, tym większe zagrożenie dla susłów.
- Pora roku. W okresie lęgowym, kiedy samice opiekują się młodymi, są one szczególnie narażone na ataki zwierząt drapieżnik.
- Siedlisko. Susły żyjące na otwartych przestrzeniach są bardziej narażone na ataki ptaków drapieżnych, podczas gdy te zamieszkujące lasy mają częściej styczność z kunami czy lisami.
Opieka nad susłem w ogrodach zoologicznych to bardzo ciekawe zajęcie. Niektóre gatunki tych zwierząt zagrożone są wyginięciem, głównie z powodu utraty siedlisk. Wspólne programy ochrony transgranicznych populacji susłów są niezwykle ważne, ponieważ te zwierzęta często przemieszczają się na duże odległości.