GeoZoo » Zoologia » Opieka nad jaszczurkami
Opieka nad jaszczurkami

Opieka nad jaszczurkami

Opieka nad jaszczurkami wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. Każdy gatunek posiada optymalną temperaturę, w której czują się najlepiej. Jaszczurki są zwierzętami zmiennocieplnymi. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w zarejestrowanej hodowli lub w sklepie zoologicznym.

Opieka nad jaszczurkami obejmuje nie tylko gady mieszkające pod jednym dachem ze swoim opiekunem. Dotyczy to również zwierząt żyjących w lasach czy górach. Niekiedy przebywające na wolności jaszczurki wymagają ingerencji ze strony człowieka. Dzikie zwierzęta ranne lub osłabione nie przeżyją w środowisku naturalnym. Jaszczurki często można podziwiać w ogrodach zoologicznych.

Domowa hodowla jaszczurek

Opieka nad jaszczurkami w warunkach domowych polega na wiedzy i doświadczeniu ze strony ich opiekuna. Gady te zdobywają coraz więcej zwolenników na całym świecie. Nie należy zapominać, że każdy gatunek tych stworzeń ma swoje indywidualne wymagania. Zwierzęta te są dzikie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Mogą one ugryźć swojego opiekuna.

Opieka nad jaszczurkami wiąże się z zebraniem na ich temat dużo istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu im odpowiedniego standardu życia. Wiele gatunków to zwierzęta delikatne z wygórowanymi potrzebami. Poczatkujący hodowca powinien skorzystać z pomocy doświadczonej osoby. Do nowych warunków życia łatwiej przyzwyczajają się młode jaszczurki, niż starsze osobniki. Ważny jest zakup zdrowego osobnika.

Mieszkanie jaszczurek

Opieka nad jaszczurkami to stworzenie im bezpiecznych warunków do życia. Doskonałym mieszkaniem dla tych zwierząt jest odpowiednio urządzone i utrzymane terrarium. Mieszkanie gadów należy dostosować do ich potrzeb w środowisku naturalnym. System ogrzewania i wystrój terrarium zależy od wymagań jego mieszkańców. Istnieje kilka typów terrariów.

Podstawowy podział terrarium oparty jest na temperaturze i wilgotności.

Dla jaszczurek hodowlanych najlepiej nadają się dwa rodzaje terrarium:

  • Ogrzewane półsuche lub suche, które wymaga zainstalowania ogrzewania. Do tego wykorzystuje się niedużej mocy lampy grzewcze. Temperatura wynosi tu w granicach 20-30oC. Doskonałą dekoracją są korzenie, gałęzie, kory, kamienie czy skałki. Podłożem może być: ziemia leśna, kora lub drewienka ze znikomą ilością torfu. Należy uważać na granulat i wióry drzewa cedrowego, które mogą zawierać aromatyczną żywicę. Na nieduże gatunki jaszczurek wywiera ona działanie toksyczne. W tego rodzaju terrarium należy hodować jaszczurki ze strefy umiarkowanej.
  • Ogrzewane bardzo suche, które wymaga zainstalowania bardzo silnego ogrzewania. Powinna być w nim utrzymana wysoka temperatura, wynosząca w granicach 32-37oC. Często występuje potrzeba zastosowania kamieni i mat ogrzewczych w celu utrzymania na odpowiednim poziomie temperatury podłoża. Przeznaczone jest ono dla jaszczurek zamieszkujących pustynie, półpustynie i stepy.

Jaszczurki należy przetrzymywać w terrariach zapewniających optymalny przebieg ich funkcji biologicznych. Nie może być dla tych zwierząt zbyt obszerne pomieszczenie. Minimalne wymiary zbiornika: najdłuższy bok powinien odpowiadać 1,5-2 krotnej długości całkowitej zwierzęcia. W sklepach akwarystycznych są dostępne różne terraria dla jaszczurek wraz z wyposażeniem.

Obowiązki opiekuna jaszczurek

Opieka nad jaszczurkami to duże wyzwanie dla ich opiekuna. Nieodpowiednia konstrukcja terrarium, zła wentylacja, nieodpowiednie ogrzewanie, wilgotność czy złe oświetlenie to najczęściej popełniane  błędy przez hodowców. Do tego należy doliczyć brak higieny w mieszkaniu tych gadów.

Wyposażenie akwarium powinno odpowiadać biologicznym wymaganiom gatunkowym jaszczurek. Najbardziej odpowiednie to szklane terraria klejone o prostej konstrukcji.

Do podstawowych obowiązków opiekuna jaszczurek należy zaliczyć:

  • Zapewnienie pełnowartościowego pokarmu w zależności od wymagań tych gadów. Duże zróżnicowanie gatunkowe jaszczurek jest przyczyną występowania całego wachlarza specjalizacji żywieniowych i zachowań.
  • Zakup odpowiedniej wielkości terrarium w zależności od rozmiaru zwierzęcia.
  • Zachowanie warunków higienicznych w terrarium. Musi być ono łatwo dostępne w celu wykonania czyszczenia i dezynfekcji. Dla pary jaszczurek terrarium powinno być przejrzyste. Obumarłe rośliny należy natychmiast usunąć. Rzadko zmieniane podłoże przyczynia się do rozwoju pasożytów i grzybów.
  • Dostosowanie ogrzewania, wentylacji i regulacji światła do zmian rytmu dziennego w środowisku naturalnym zakupionego gatunku jaszczurek.
  • Tworzenie własnego terytorium w zależności od gatunku i ilości jaszczurek.
  • Umożliwienie zwierzętom podjęcia czynności prokreacyjnych. Trzeba stworzyć odpowiednią przestrzeń na budowę gniazda i podjęcie zachowań godowych.

Opieka nad jaszczurkami polecana jest szczególnie miłośnikom tych gadów. Warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców jaszczurek. Każde zwierzątko domowe potrzebuje opieki i ludzkiej kontroli. Właściwie karmione i hodowane w higienicznych warunkach będzie nam towarzyszyło przez długie lata.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top