GeoZoo » Kot » KOT BENGALSKI
Kot bengalski

KOT BENGALSKI

Kot bengalski pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i zaliczany jest do grupy kotów orientalnych. Wywodzi się od swojego dzikiego przodka, którym jest leopard azjatycki. W Europie te śliczne futrzaki nazywane są leopardetami.

Kot bengalski ze względu na swój godny zaufania i niezawodny charakter stanowi zasadniczy element programu hodowlanego. Według chińskiej tradycji rasa ta przynosi szczęście i powodzenie, ponieważ cętki na ich futrze przypominają chińskie monety.

Historia rasy

Kot bengalski pierwszy raz został stworzony przypadkowo w roku 1963 w Kalifornii. Doszło wówczas do skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. Za twórczynię tej rasy uważana jest Jean Mill z Arizony. Niemal po dziesięciu latach na Uniwersytecie Kalifornijskim doktor Willard Centrewall kontynuował krzyżowanie tych dwóch gatunków.

Jego celem było zbadanie odporności dzikiego kota balijskiego na wirus kociej białaczki. Wynik nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, ale dzięki temu powstała nowa rasa. W roku 1983 został zarejestrowany pierwszy okaz. Jednak pierwsza kocia rodzina nie była do końca równoważona.

Kot bengalski powstał na skutek skrzyżowania dzikiego kota bengalskiego z egipskim kotem mau, kotem syjamskim  czy burmańskim. Krzyżówki miały na celu uzyskania kota domowego, przypominającego lamparta. Bengale do Europy zostały sprowadzone na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Kot bengalski

Cechy fizyczne

Kot bengalski żyje przeciętnie od 9 do 15 lat. Jest on stworzeniem masywnym o muskularnej i wydłużonej sylwetce. Masa jego ciała waha się w granicach 4 – 8 kg. Posiada niedużą i okrągłą głowę. Jego pyszczek charakteryzuje się wysokimi kośćmi policzkowymi i wyrazistymi poduszeczkami wibrysów. Jego duże oczy są owalne i lekko ukośne.

Lusterko nosa jest różowe  z czarną obwódką. Bengal ma krótkie i szerokie u nasady uszy, które są zaokrąglone na czubkach i pozbawione kępek włosów. Rasa ta posiada grubą i muskularną szyję i charakteryzuje się szeroką klatką piersiową. Silnie umięśnione nogi są średniej długości.

Nogi przednie są krótsze od tylnych, a duże łapki zaokrąglone. Posiada gruby i czarny na końcu ogon. Umaszczenie bengali może być: cętkowane, złocistopomarańczowe, marmurkowe, szaroniebieskie, śnieżne.

Należy on do kotów krótkowłosych i odporny jest na większość chorób.

Kot bengalski

Koci charakter

Kot bengalski odznacza się wysokim poziomem inteligencji. Jest ostrożny i posiada  zrównoważony charakter. Należy do zwierząt bardzo aktywnych, wojowniczych i zwinnych. Nie lubi zmieniać opiekuna, jak również otoczenia. Na początku jest nieufny i z dużą rezerwą przywiązuje się do swojego właściciela.

Samice są przeważnie mniej przyjazne od samców.

Kocięta bengali mają skłonności do niszczenia mebli i innych przedmiotów w mieszkaniu. Koty bengalskie po swoich przodkach odziedziczyły zamiłowanie do wody. Te egzotyczne futrzaki uwielbiają pływać, gdzie w wodzie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Takie ich zachowanie ma kamuflować zapach ich odchodów przed innymi drapieżnikami, które zagrażają ich życiu.

Kot bengalski jest interesującym i inteligentnym kotem.

Przed jego zakupem trzeb się zapoznać z jego usposobieniem i potrzebami. Na rynku nie brakuje fachowej lektury na temat kotów orientalnych. Decydując się na zwierzątko, trzeba otoczyć je opieką i poświęcić pupilowi trochę wolnego czasu. Za troskliwą opiekę koci przyjaciel odwdzięczy się nam swoim przywiązaniem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top