GeoZoo » Kot » Kocie palce
Kocie palce

Kocie palce

Kocie palce spełniają ważną rolę w życiu kota. Futrzaki stąpają cicho i bezszelestnie. Takie poruszanie pomaga im skutecznie polować. Każdy palec kota wyposażony jest w zagięty i mocny pazur, których głównym zadaniem jest chwytanie i przytrzymywanie zdobyczy. Koty są typowymi zwierzętami palcochodnymi.  

Kocie palce są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Koty posiadają przeważnie 5 palców na przednich kończynach i 4 palce na tylnych. W odróżnieniu od człowieka jest ich łącznie 18. Piąty palec nazywany jest wilczym pazurem i odpowiada ludzkiemu kciukowi. Niektóre gatunki posiadają 20 palców, a nawet więcej. Takie zjawisko nazywane jest wielopalczastością czyli polidaktylią. Jest ono wynikiem mutacji genetycznej.

Pazury kota

Kocie palce wyposażone są w pazury. Dzięki specjalnej budowie anatomicznej koty mogą wyciągać i chować pazury w zależności od sytuacji. Istnieją jednak na naszej planecie koty, które nie potrafią chować pazurów. Takim znanym przedstawicielem kotowatych jest gepard, który nie chowa pazurów. Pazury zapewniają mu lepszą przyczepność do podłoża podczas pogoni za zwierzyną.

Natomiast kot chowający pazury może bezszelestnie podejść do swojej ofiary. Pazury są rogowymi tworami naskórka, podobnie jak u człowieka paznokcie. Koty wychodzące na dwór ścierają sobie pazury naturalnie i nie potrzeba ich przycinać. Futrzaki przebywające w domu i chodzące po miękkim podłożu zwykle mają zbyt długie pazury, które należy skracać.  

Na tylnych kończynach kota pazury prawie wcale nie są wciągane, a ścierają się gdy kot biega. Ich nieustanne wystawianie poza palce i odpowiednia sztywność nie pozostaje bez znaczenia.

Daje to trzy podstawowe korzyści:

  • usprawniają drapanie się,
  • stwarzają warunki skuteczniejszej obrony w przypadku walki kota w pozycji grzbietem w dół,
  • zapobiegają obsuwaniu kończyn przy szybkim biegu i przy odbijaniu się do skoku .

Pazury przednich łap są całkowicie wciągalne i zachowują prawie iglastą ostrość. Ich rola polega na chwytaniu i przyciąganiu ofiary, na kaleczeniu przeciwnika przy ciosach. Paza tym mogą także przyczepiać się do obiektów pionowych lub nachylonych.

Kocie palce

Rola kocich palców

Kocie palce są wyjątkowe i spełniają różne funkcje. Najważniejsza z nich to pomoc przy polowaniu na upatrzoną zdobycz. Wilczy pazur kota jest pomocny w chwytaniu zdobyczy czy zabawek. Poza tym doskonale sprawdza się podczas kociej wspinaczki. Na podłożu zwierzęta te opierają się pięcioma miękkimi poduszeczkami na każdej kończynie.

Cztery z tych poduszeczek odpowiadają palcom, a jedna największa leży nieco z tyłu i zwana jest mylnie „piętką”. Właściwa pięta, jak u wszystkich palcochodów znajduje się na tylnych kończynach wysoko nad ziemią. Ruchy obrotowe przednich łap pozwalają kotom na różne możliwości manipulowania. W zdobywaniu pożywienia kluczową rolę odgrywają przednie palce.

Kocie palce są bardzo zwinne zarówno te na przodzie, jak i w tyle. Wielopalczastość nie jest w hodowli uważana za wadę. Dodatkowe palce u kota znajdują się na przednich kończynach, a tylne w dalszym ciągu mają po cztery palce. Najwięcej kocich gatunków posiada przednie łapy pięciopalczaste, a tylnie czteropalczaste. Tylnie łapy kota służą głównie do przemieszczania się i do precyzyjnego skakania oraz biegania.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top