Jakie kot ma potrzeby? Zanim przyjmiemy futrzaka pod swój dach, należy przygotować mieszkanie na przybycie nowego lokatora. Trzeba znać jego potrzeby. Doskonale pomoże w tym fachowa literatura. Wyboru kota powinno dokonać się biorąc pod uwagę warunki finansowe, wymagania rasowe i styl życia kociego opiekuna.
Jakie kot ma potrzeby? Kot w zależności od rasy ma wiele potrzeb, którym powinien sprostać każdy jego właściciel czy opiekun. Trzeba zadbać o stan psychiczny i fizyczny kociego towarzysza. Kot prawidłowo odżywiany i trzymany w dobrych i higienicznych warunkach, nie powinien mieć problemów zdrowotnych ani behawioralnych. Każdy stres futrzaka i fobię należy wyeliminować bądź zminimalizować.
Bezpieczne dom dla kota
Jakie kot ma potrzeby? Wpierw należy kotu zapewnić bezpieczny dom. Koty przeważnie trzymane są w mieszkaniu. Niektóre z nich samodzielnie wychodzą na dwór lub z opiekunem w szelkach i na smyczy, jak pies. Wiele kociaków gryzie i drapie wszystko, co napotka po drodze oraz wspina się po zasłonach czy firankach.
Z tego względu należy zabezpieczyć w mieszkaniu kable elektryczne przed przegryzieniem. Koniecznie należy kupić piętrowy drapak lub dwa drapaki i postawić je w różnych miejscach. Może to uchronić nasze meble przed zniszczeniem, a kotu pozwoli ostrzyć pazury i zaznaczać swoje terytorium.
Trzeba również usunąć z mieszkania, gdzie przebywa kot trujące rośliny i środki chemiczne oraz zakupić bezpieczne zabawki. Nie wolno kociaka narażać na stres poprzez hałasy. Do różnych dźwięków należy kota przyzwyczajać stopniowo. Jeżeli posiadamy balkon trzeba również go zabezpieczyć, żeby maluch nie wypadł i nie zrobił sobie krzywdy.
Podstawowe kocie potrzeby
Jakie kot ma potrzeby? Zapewnienie kotu bezpiecznego pomieszczenia, bez hałasów, wilgoci czy przeciągów. Ponadto podopieczny musi mieć zapewniony dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza.
Do najważniejszych kocich potrzeb poza pomieszczeniem należy zaliczyć:
- Odpowiednio zbilansowaną dietę, która powinna być odpowiednio porcjowana. Oprócz suchej karmy warto jest przyrządzić codziennie jeden samodzielnie przygotowany i pełnowartościowy posiłek. Żywienie kota powinno być dostosowane do jego wieku, stanu zdrowia i stopnia aktywności fizycznej bądź wedle zaleceń weterynarza.
- Świeżą i czystą wodę, która powinna być często zmieniana. Najlepiej stosować wodę przefiltrowaną albo zakupić fontannę na wodę.
- Przygotowane miseczki na wodę i pokarm, najlepiej blaszane, szklane lub porcelanowe. Naczynia należy myć systematycznie.
- Regularne szczepienia przeciwko wściekliźnie.
- Różne bezpieczne i edukacyjne zabawki przy których kot nie będzie się szybko nudził.
- Odpowiednie warunki bytowania, bez narażania kota na cierpienie czy urazy.
- Wygodne i ciepłe legowisko, które zapewni kotu trochę intymności.
- Zapewnioną codziennie odpowiednią dawkę ruchu poprzez zabawę i łowienie.
- Zakupienie jednego stabilnego drapaka lub dwa czy trzy mniejsze i rozstawienie ich w różnych miejscach domu.
- Regularne czesanie w zależności od rodzaju sierści, a czasami przy niektórych rasach wskazana jest kąpiel.
- Regularną pielęgnację oczu, uszu i kocich pazurów.
- Sukcesywne sprawdzanie jamy ustnej i regularne czyszczenie zębów szczoteczką i pastą przeznaczoną dla zwierząt. Ten zabieg jest potrzebny w celu wyeliminowania zapalenia dziąseł i kamienia nazębnego, a także nieświeżego oddechu z kociego pyszczka.
- Ochronę kota przed przeciągami i nadmiernym nasłonecznieniem.
Jakie kot ma potrzeby? Na początku należy zapewnić kotu potrzeby fizjologiczne, a dopiero później przystąpić do zapewnienia mu innych wymagań. Znając potrzeby kociego przyjaciela i realizując je, można zapewnić mu bezpieczne i szczęśliwe życie. Nasz pupil powinien być honorowym członkiem rodziny, którego doskonale rozumiemy. Należy pamiętać, że zwierzęta podobnie jak ludzie też miewają złe dni.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]