Bojownik syjamski to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: promieniopłetwych. Należy do rzędu okoniokształtnych i rodziny guramiowatych. Jest to słodkowodna ryba, która wywodzi się z rodzaju Betta. W świecie akwarystyki jest to najbardziej popularny gatunek bojowników.
Bojownik syjamski jest bardzo atrakcyjną rybą, która nazywana jest również bojownikiem wspaniałym. Ryby te są wszystkożerne. Chętnie zjadają zooplankton, drobne bezkręgowce wodne i owady lądowe, które wpadną do wody. Gatunek ten polecany jest miłośnikom małych ryb ozdobnych. Bojownika syjamskiego mogą hodować początkujący akwaryści.
Zasięg występowania
Bojownik syjamski w naturze głównie występuje w dorzeczach rzek Mekong i Chao Phraya w Azji Południowo-Wschodniej. Nowe populacje zamieszkują również wody: Malezji, Indonezji, Singapuru, Brazylii, Kolumbii i Dominikany. Zadomowiły się tam prawdopodobnie ze względu na ucieczkę tych stworzeń z farm ryb ozdobnych.
Preferują wody stojące i wolno płynące, takie jak stawy, strumienia, bagna i rzeki. Najczęściej bytują wśród roślinności zanurzonej i pływającej, lub jednej z nich. Przebywają także w pobliżu pól ryżowych i rowów nawadniających. Do Europy gatunek ten został sprowadzony pod koniec XIX wieku. Pierwsze osobniki pojawiły się we Francji.
Zostały tam sprowadzone z Półwyspu Indochińskiego. Później bojowniki te zagościły w Rosji i w Niemczech, gdzie znane były pod nazwą Betta pugnax. Dopiero angielski ichtiolog Charles Regan po przeprowadzeniu badań w 1909 r. nadał temu gatunkowi nową nazwę Betta splendens, która obowiązuje do dnia dzisiejszego.
Wygląd bojowników
Bojownik syjamski w naturze nie prezentuje tak wydłużonych płetw, jakie można zobaczyć w akwariach. Posiada wydłużone ciało o cylindrycznym kształcie. Ryba ta dorasta do 6-6,5 cm. Ma grube wargi, uniesione ku górze i mocne szczęki. Wyróżnia się pokaźną płetwą grzbietową, która jest długa i wysoka. Natomiast płetwy piersiowe i brzuszne są wydłużone i wąskie.
Płetwa ogonowa jest zaokrąglona w kształcie wachlarza. Samiec jest smuklejszy i bardziej ubarwiony niż samica. Jego płetwy są długie i ostro zakończone. Samica ma krótsze płetwy, które są zaokrąglone. Te rybie okazy występują w bogatej kolorystyce. Wiele odmian hodowlanych tego gatunku różnią się między sobą barwą i kształtem.
Spotykane są osobniki o korpusie zabarwionym: ceglasto, czerwono, niebiesko, zielonkawo, brązowo, a także o mlecznobiałym odcieniu. W wyniku owocnych krzyżowań uzyskano też kolory pośrednie. Samice są mniej ubarwione. Na ich brązowo-żółtym korpusie widoczne są ciemniejsze znaczenia.
Korpus bojowników wspaniałych jest zwykle innej barwy niż płetwy. Istnieją również ryby ubarwione jednolicie. Płetwy samców tego gatunku, zwłaszcza te pojedyncze mogą uzyskać imponujące długości. Jest to ryba labiryntowa, która aktywna jest w ciągu dnia. Posiada dodatkowy narząd oddechowy „labirynt”, dzięki któremu może oddychać powietrzem atmosferycznym.
Zachowanie samców
Bojownik syjamski nie przysparza kłopotów w utrzymaniu. Jednak samce znane są z agresywnej skłonności do osobników tej samej płci. W Tajlandii organizowane są walki samców bojownika wspaniałego. Samce nie powinny hodowane być oddzielnie, ponieważ wzmaga to u nich agresję. Nie powinny być również trzymane pojedynczo w małych zbiornikach czy szklanych kulach.
Takie zachowanie nie jest humanitarne i oznacza znęcanie się nad zwierzętami. Ekstremalne warunki wpływają negatywnie na psychikę bojownika. Po wpuszczeniu do dużego zbiornika samiec będzie atakował inne ryby, a nawet w wyniku stresu może zacząć je zabijać. Następnie zaszyje się w koncie akwarium i po kilku dniach sam zginie.
Pielęgnacja bojowników
Bojownik syjamski nie jest wymagającą rybą pod względem parametrów wody. Najczęściej ryby te pielęgnowane są w wodzie, których odczyn pH wynosu 6-8, a twardość wody waha się w granicach 5-18on. Dużą rolę odgrywa temperatura wody, która powinna mieścić się w przedziale 25-30oC. Gatunek ten potrzebuje dużej przestrzeni do pływania.
Bojownik syjamski jest zwierzęciem terytorialnym z tego względu potrzebuje dużo przestrzeni do pływania. Najlepiej jest trzymać te ryby w pokaźnym zbiorniku z gęsto posadzoną roślinnością i wodnymi roślinami. Przede wszystkim nie powinno zabraknąć w nim licznych kryjówek z kamieni i korzeni, które przeważnie wykorzystywane są przez samice. W akwarium o długości 120 cm można hodować 6 osobników z przewagą samic.
Rozmnażanie bojowników wspaniałych
Bojownik syjamski jest ciekawą rybą ozdobną, która jest bardzo chętnie hodowana przez polskich akwarystów. Płeć nie jest trudna do rozpoznania. Samica nie tylko posiada krótsze płetwy i ma bledsze ubarwienie, ale również grubsze partie brzuszne niż samiec. Poza tym w okolicach otworu odbytowo-płciowego rzuca się w oczy białe pokładełko.
Bojowniki wspaniałe w odpowiednich warunkach chętnie przystępują do tarła. Poprzedza je ceremonia budowania pienistego gniazda, za które odpowiedzialny jest samiec. Po złożeniu tarła samica staje się bardzo agresywna i należy ją odłowić. Ikrą i wylęgającymi się larwami potrafi ofiarnie opiekować się samiec. Ryby te żyją około 2 lat, a nawet dłużej.
Podsumowując bojownik syjamski jest rybą stadną, która dobrze czuje się w zbiorniku w grupach, składających się z 3-6 osobników. Najlepiej jak bytuje w małym haremie z 1 samcem i 2-3 samicami bądź z 2 samcami i 4 samicami. Bojownik wspaniały to mało wymagająca ryba, którą warto hodować w domowym akwarium. Formy naturalne tego gatunku przestały być importowane do Europy.