Choroby bakteryjne ryb najczęściej zagrażają ich zdrowiu, kondycji i rozmnażaniu, a także ich życiu. Akwarysta powinien bacznie obserwować wygląd i zachowanie ryb. Nowo zakupione osobniki należy poddać kwarantannie. Szpitalem dla ryb jest osobny zbiornik. Oznacza to oddzielenie chorych osobników od zdrowych.
Choroby bakteryjne ryb mogą zdarzać się z różnych przyczyn. Odpowiednia pielęgnacja ryb, to doskonały sposób na szybkie i skuteczne zdiagnozowanie choroby. Przy ocenie rodzaju schorzenia, warto jest zasięgnąć porady doświadczonego akwarysty. Choroby bakteryjne często atakują tylko określone gatunki ryb.
Profilaktyka w życiu ryb
Choroby bakteryjne ryb akwariowych często doprowadzają do ich śmierci i zagrażają pozostałym osobnikom w akwarium. Najlepszym sposobem unikania schorzeń, jest zapobieganie im poprzez stworzenie optymalnych warunków życia.
Ważnymi wskazówkami, które zapobiegają chorobom bakteryjnym to:
- Nie dopuszczanie do przerybienia zbiornika, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego u ryb.
- Hodowanie w wodzie o prawidłowych parametrach fizykochemicznych.
- Nie umieszczanie ryb w zbyt świeżej wodzie, która nie została odstana.
- Dbanie o warunki sanitarne akwarium.
- Pozyskiwanie nowych ryb i roślin tylko ze sprawdzonych źródeł.
- Przestrzeganie warunków higienicznych. Przykładem nie stosowania tej zasady może być zbyt długi transport.
- Wpuszczanie do akwarium ślimaków wodnych po zastosowaniu kwarantanny, ponieważ one również mogą przenosić bakterie.
- Poddawanie kwarantannie nowo zakupione ryby, umieszczając je w oddzielnym akwarium.
- Odpowiednie dobieranie ryb pod względem ich wymagań i zachowania.
- Obsadzenie akwarium roślinnością i wpuszczenie do niego ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
- Karmienie ryb wartościowym pokarmem, nie tylko suchą karmą. Zapewnienie im diety bogatej w witaminy.
- Nie należy przekarmiać ryb ani podawać im jednostajnego pokarmu.
- Regularne kontrolowanie jakości wody w zbiorniku i podmienianie jej części w celu zachowania czystości wody.
- Systematyczne czyszczenie filtrów.
- Sukcesywne kontrolowanie składu chemicznego wody i chronienie jej przed truciznami.
Przykładowe choroby bakteryjne
Choroby bakteryjne ryb są poważnym zagrożeniem dla wszystkich ryb hodowanych w zbiornikach. Prawie każdy gatunek wrażliwy jest na konkretną chorobę. Koniecznie przestrzegać zasady trzymania oddzielnie ryb pochodzących z odłowu. Dlatego nie powinno łączyć się ich z osobnikami hodowli akwariowej.
Choroby bakteryjne często atakują ryby labiryntowe.
Do przykładowych schorzeń bakteryjnych należą:
- Mykobakterioza czyli gruźlica ryb, gdzie osobniki chore są źródłem zakażenia. Z otwartych wrzodów wraz z kałem chorej ryby i złuszczającym się naskórkiem bakterie przenikają do środowiska wodnego. Zarazek przedostaje się przez skórę, przewód pokarmowy i skrzela. Najbardziej narażone są ryby w podeszłym wieku, zwłaszcza labiryntowe i kąsaczowate.
Objawy chorobowe widoczne są po dwóch tygodniach, a nawet trzech miesiącach. Ryby nie mają apetytu i są wychudzone i apatyczne. Ciało traci kolory i staje się pociemniałe. W końcowym okresie choroby, widoczne są u ryb nerwowe ruchy. Niekiedy może wystąpić blednięcie skóry i wypadanie łusek.
- Fleksibakterioza, nazywana jest również złośliwą pleśniawką, chorobą transportową albo świeżej wody. Atakuje skrzela, jamę gębową i zewnętrzną powłokę, a także narządy wewnętrzne. Typowe objawy tej choroby to: pojawienie się białoszarego nalotu na nasadzie płetwy ogonowej i na pyszczku, odpadanie łusek, często z okolic głowy. Ponadto brak apetytu i kołyszące poruszanie się ryb.
- Martwica płetw, która spowodowana jest chorobotwórczymi bakteriami. Przeważnie atakuje płetwy piersiowe i płetwę ogonową. Na początku na krawędziach płetw pojawia się biały nalot. Później można zauważyć postrzępione płetwy. W bardzo ciężkich przypadkach może dojść do odpadnięcia płetwy ogonowej.
Podsumowując choroby bakteryjne ryb w zadbanym i odpowiednio prowadzonym akwarium zdarzają się rzadziej. Dlatego nie wolno lekceważyć zmian w wyglądzie czy zachowaniu ryb. Hodowlę należy utrzymywać w dobrej kondycji. Chore osobniki, które nie zostały odizolowane od rybiej rodziny, stanowią dla niej poważne zagrożenie.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]