Choroby pasożytnicze ryb akwariowych najczęściej atakują słabe i niedożywione zwierzęta w zaniedbanym zbiorniku. Prawidłowa dieta i higieniczne warunki panujące w akwarium zmniejszą inwazję pasożytów lub ją wyeliminują. Wyłącznie zdrowe osobniki powinny wydawać na świat potomstwo.
Choroby pasożytnicze ryb akwariowych niejednokrotnie doprowadzają je do poważnych zmian i często nieodwracalnych. Nie leczone schorzenia mogą zakończyć się śmiercią podopiecznych. Przed przystąpieniem do leczenia należy najpierw dokładnie zdiagnozować przypadłość. Leków nie należy podawać przed rozpoznaniem choroby. Każdy niepotrzebnie podany lek może osłabić nasze rybie okazy.
Zapobieganie pasożytom
Choroby pasożytnicze ryb akwariowych można zminimalizować stosując profilaktykę. Należy dbać o jakość wody w zbiorniku i regularnie ją podmieniać. Trzeba zaoszczędzić rybom stresów. Nie wolno zbytnio zagęszczać akwarium rybami.
Przekarmianie zwierząt jest również bardzo szkodliwe dla ich zdrowia i samopoczucia.
Do najważniejszych czynności stosowanych w profilaktyce należy zaliczyć:
- obsadzenie akwarium bujną roślinnością,
- wpuszczenie ryb ozdobnych do zbiornika po ustabilizowaniu się środowiska,
- nie zagęszczanie akwarium nadmierną ilością rybich okazów,
- systematyczne podmienianie wody, co 2 tygodnie,
- regularne kontrolowanie jakości wody w zbiorniku,
- regularne czyszczenie filtrów,
- wyeliminowanie ze zbiornika wszelkich toksycznych substancji,
- zapewnienie rybom właściwej diety, która będzie bogata w witaminy,
- posiadanie domowej apteczki, wyposażonej w leki na pleśniawkę i rybią ospę,
- poddawanie miesięcznej kwarantannie i w oddzielnym zbiorniku świeżo zakupionych ryb i roślin.
Znane pasożyty ryb
Choroby pasożytnicze ryb akwariowych wcześnie wykryte rokują szybkie wyzdrowienie podopiecznych. Nie wolno zaniedbywać ryb, a zwłaszcza młodych rybek, które powinny być hodowane w sterylnych warunkach. Ryby mogą zachorować na różne choroby pasożytnicze.
Każde rybie niedomaganie nie wolno lekceważyć.
Do najczęstszych chorób wywoływanych przez pasożyty należy zaliczyć:
Ichtioftirioza
Ichtioftirioza inaczej rybia ospa, która najczęściej dotyka ryby akwariowe.Wywołują ją jednokomórkowy pierwotniak o nazwie orzęsek. Objawami choroby są białe punkciki na skrzelach i płetwach. Kurację przeprowadza się w oddzielnym akwarium bez roślin i podłoża.
W wielu przypadkach można uniknąć podawania leków. Wystarczy wówczas dodać do wody trochę soli morskiej lub podnieść jej temperaturę. Ryby po przechorowaniu ospy nabierają na nią odporności, która może ulec osłabieniu przez stres.
Plistoforoza
Plistoforoza czyli choroba neonowa powoduje śnięcie ryb i uznawana jest za nieuleczalną. Przede wszystkim atakuje mięśnie ryb, sporadycznie narządy wewnętrzne. Zarażenie następuje przez układ pokarmowy.
W mięśniach głowy lub tułowia pojawiają się białe połyskujące punkciki. Niekiedy występują zmiany w ubarwieniu ryb i widoczne są poprzeczne białe smugi. W porze nocnej ryby nerwowo pływają po całym akwarium.
Choroba neonowa najczęściej występuje u karpiowatych i kąsaczowatych.
Oodinoza
Oodinoza czyli choroba aksamitna lub welwetowa, którą powodują jednokomórkowe organizmy, czyli wiciowce. Objawami są żółtawobiałe punkciki na skórze. Przypominają one wyglądem aksamitny meszek. Należy rybom podawać preparaty zgodnie z zaleceniami w ulotce.
Dobrze jest też na kilka dni dodatkowo zaciemnić zbiornik, co spowoduje wyginięcie zarazków. Choroba ta jest zwłaszcza niebezpieczna dla narybku. U dorosłych osobników przybiera postać ostrą.
Może mieć również formę przewlekłą, która trwa nawet kilka tygodni.
- Kapilarioza to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego ryb, którą wywołują jajorodne nicienie. Pasożyty składają jaja w jelicie, a te wraz z kałem dostają się na zewnątrz. W ten sposób atakują inne ryby. Objawy to chudnięcie ryb, brak apetytu, pociemnienie barw. Natomiast kał jest koloru ciemnego na przemian z jasnymi i cienkimi paskami. Choroba ta najczęściej występuje u karpieńcowatych, pielęgnic i żyworódek.
- Spironukleoza jest chorobą pasożytniczą, którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryb. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne ryb. Często schorzeniu temu towarzyszy inna choroba, najczęściej Kapilarioza. Objawami są: pociemnienie skóry, utrata apetytu, wychudzenie, bladość skóry i apatia czy zaczerwienienie odbytu.
- Gyrodaktyloza i daktylogyroza są chorobami wywołanymi przez pasożyty, które atakują skrzela ryb i skórę. Przyczyną gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec, natomiast daktylogyrozy jajorodne przywry. Prawidłowe zdiagnozowanie tych dwóch chorób możliwe jest tylko poprzez pobranie wycinka z chorych miejsc i obejrzenie ich pod mikroskopem.
- Pasożyty skóry, które powodują zmętnienie skóry. Może być to wywołane przez różne pasożytnicze pierwotniaki. Objawami są rzucające się w oczy mleczno lub niebieskawobiałe zmiany na skórze. Należy podawać dostępne preparaty i ściśle przestrzegać zaleceń w ulotce.
Podsumowując choroby pasożytnicze ryb akwariowych powinny być wcześniej zauważone i zdiagnozowane. Dlatego najlepszym sposobem na inwazję pasożytów to obserwacja i właściwa pielęgnacja podopiecznych. Nie posiadając doświadczenia przy rozpoznaniu choroby, warto skorzystać z profesjonalnej porady. Każdy akwarysta powinien posiadać fachową lekturę na temat rybich chorób i niedomagań.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]