Psi dotyk pełni u psów ważną rolę. Przyczynia się do umacniania więzi pomiędzy zwierzętami i człowiekiem. Chroni zwierzęta przed różnymi zagrożeniami. Stymulacja dotykowa jest istotnym elementem szczególnie w rozwoju szczeniąt. Psie zmysły pomagają czworonogom w poznawaniu ludzi i innych zwierząt.
Psi dotyk wraz z węchem funkcjonuje u psów od urodzenia. Jednak węch w początkowym okresie rozwoju nie jest narządem w pełni rozwiniętym. Natomiast dotyk dla szczeniąt jest pierwszym źródłem informacji o otaczającym świecie. Kilkudniowe pieski ocierają się noskami o sutki matki i pobudzają wypływ mleka. Najwrażliwsze na dotyk są wibrysy i psie łapy.
Receptory dotykowe
Psi dotyk pomaga czworonogom w komunikacji. Zwierzęta te posiadają receptory dotykowe rozmieszczone na całym ciele. Psy mają cztery rodzaje receptorów dotykowych: lekkiego dotyku, nacisku, bólowe i termiczne. Receptory lekkiego dotyku umieszczone są także pod powierzchnią skóry oraz w okolicy mieszków włosowych.
W głębszych warstwach skóry umiejscowione są receptory nacisku. Receptory termiczne znajdują się w okolicach nozdrzy. Receptory zimna pies posiada na całym ciele, natomiast ciepła tylko na nosie. Na dotyk wrażliwe są zwłaszcza okolice oczu i nosa, w miejscu gdzie wyrastają włosy czuciowe czyli wibrysy.
Czułe na dotyk są również podeszwy łap. Na ich opuszkach zlokalizowane są receptory czuciowe, które reagują na wibracje. Łapy są bardzo unerwione, co sprawia, że pies nie lubi być łapany za ich opuszki. Poza tym na dotyk wrażliwy jest także brzuch czworonoga. Należy dotykać go i głaskać bardzo delikatnie.
Rola psich wibrysów
Psi dotyk pomaga psu w codziennym życiu wraz z pozostałymi narządami zmysłów. Wibrysy to porastające pysk zwierzęcia włosy o wyspecjalizowanej funkcji. Są one głęboko osadzone w skórze. Zwane są włosami czuciowymi i wyposażone są w liczne zakończenia nerwowe. Zapewniają psu bardzo ważne źródło informacji o otaczającym go świecie.
Wibrysy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zwierzęciu określić odległość od określonego przedmiotu czy przeszkody. Dzięki włosom czuciowym czworonogi nie wpadają na meble czy ściany. Psy nie widzą dobrze z bardzo bliskiej odległości, dlatego wibrysy są ważnym źródłem informacji. Włosy czuciowe reagują również na ruch powietrza, lokalizują i rozpoznają obiekty bez ich dotknięcia.
Włosy czuciowe mają największe znaczenie dla psów poruszających się w ciemności i dla czworonogów niewidomych. Nie należy przycinać ani wyrywać wibrysów u zwierząt. Nie są to męskie wąsy, które można pielęgnować i przycinać. Przycięte włosy czuciowe spowodują u psa stres i dyskomfort. Zwierzę nie będzie mogło precyzyjne dostrzegać otoczenia.
Podsumowując psi dotyk ma w życiu czworonoga duże znaczenie. Poza wibrysami i łapami równie istotną rolę odgrywa psi ogon. Nie należy podawać zwierzęciu leki przeciwbólowe przeznaczone dla ludzi. Towarzystwo czworonożnego przyjaciela może zapewnić osobom starszym i niepełnosprawnym wiele korzyści.
Psa i człowieka często łączy niezwykła i nierozłączna przyjaźń.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]