Ryby żyworódkowate doskonale nadają się do hodowli dla początkujących akwarystów. Nie nastręczają one problemów przy pielęgnacji. Akceptują przeważnie każdy rodzaj drobnego pokarmu. Hodowla wszystkich rybek jest interesującym zajęciem spędzania wolnego czasu.
Ryby żyworódkowate to rodzina najbardziej znanych hodowlanych organizmów świata podwodnego. Nie są to ryby specjalnie wymagające. W zależności od gatunku mogą być hodowane w akwarium ogólnym lub jednogatunkowym. Jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej wodzie i filtracji biologicznej. Trzeba wziąć pod uwagę także filtrację mechaniczną wraz z systematyczną podmianą wody.
Krótka charakterystyka
Ryby żyworódkowate to rodzina żywych organizmów, które w większości lubią chłodną wodę oraz roczne i dobowe wahania temperatury. W sezonie wiosenno-letnim ciepłota wody wynosi około 25oC, co doskonale stymuluje ryby do rozrodu. Natomiast zimą temperatura wody może wynosić poniżej 20oC. Zapewnia to żyworódkowatym wyciszenie płciowe i odpoczynek.
Samce ryb żyworódkowatych posiadają narząd kopulacyjny, który umożliwia zapłodnienie wewnętrzne.
Może on kopulować z wieloma samicami. Samce często mają swoje ulubione partnerki. W tej rodzina samica decyduje w jakim czasie i przez którego samca zostanie zapłodniona. Jeżeli nie jest na to gotowa, to nie dojdzie do zapłodnienia.
Popularne gatunki ryb żyworódkowatych
Ryby żyworódkowate należą do popularnych ryb trzymanych w domowych akwariach. Gatunki ryb z tej rodziny są ładnie ubarwione i niedużej wielkości.
Do popularnych gatunków z rodziny żyworódkowatych należą:
- Ameka wspaniała, która dobrze czuje się w grupie z przewagą samic. Wrażliwa jest na zmiany parametrów wody. Jest to gatunek endemiczny, który nie toleruje większych wahań środowiska. Dawniej zasiedlał rzekę Ameca w Meksyku. Obecnie uważany jest za wymarły i przetrwał w akwariach. Ameka wspaniała powinna być trzymana w zbiorniku jednogatunkowym, ponieważ może obgryzać płetwy innym rybom. Samiec jest mniejszy od samicy, której długość dochodzi do 12 cm. Ameka wspaniała lubi duży ruch wody.
- Ksenotoka, która jest organizmem ruchliwym i towarzyskim. Starsze osobniki niejednokrotnie stają się agresywne i mogą obgryzać płetwy innym rybom. Gatunek ten występuje w Ameryce Środkowej. W środowisku naturalnym zagrożony jest wyginięciem. Zasiedla również wody mętne i zanieczyszczone. Najlepiej, jak w akwarium temperatura wody waha się w granicach 24 – 27oC. Ryba ta może mieć obniżoną temperaturę wody nawet do 10oC. Osobniki dorosłe zjadają potomstwo. Obie płcie są podobnych rozmiarów od 6 do 7 cm.
- Skiffia francesae, która jest rybą ruchliwą i prowadzi stadny tryb życia. Są to ryby łagodne, nie atakujące innych osobników. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim, ponieważ tylko pomiędzy samcami dochodzi do walk. Te rybie bójki nie zagrażają ich zdrowiu ani życiu. Temperatura wody akwariowej wynosi przeważnie w granicach 22 – 25oC. Spadek temperatury może sięgać nawet 14oC, a jej wzrost dochodzić do 30oC. Zbiornik dla 6 czy 7 osobników powinien być wypełniony minimum 80 litrami wody. W naturze jest to gatunek wymarły. Samica jest trochę większa od samca i jej długość może wynieść 5 cm.
Ryby żyworódkowate polecane są miłośnikom świata podwodnego. Rybami należy opiekować się starannie i regularnie. Niezbędna jest podstawowa wiedza na temat świata fauny i flory. Poza tym warto jest zakupić lekturę na temat życia ryb z rodziny żyworódkowatych. Przydatna będzie również wiedza w zakresie różnych urządzeń technicznych, potrzebnych w akwarium.
Von Andrewbogott – Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27154865
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]