GeoZoo » Strona Główna » Ciekawostki » Największy na świecie flaming
Największy na świecie flaming

Największy na świecie flaming

Największy na świecie flaming to flaming różowy czyli Phoenicopterus roseus. Należy on do gromady ptaków, rzędu flamingowych i rodziny flamingów w obrębie rodzaju Phoenicopterus. Ptaki te można podziwiać w ich naturalnym środowisku oraz w ogrodach zoologicznych.

Największy na świecie flaming jest najbardziej rozpowszechniony w Afryce. Występuje również w Europie Południowej i Południowo-Zachodniej Azji. Nie jest gatunkiem zróżnicowanym genetycznie ani geograficznie. Piękne różowe upierzenie flaminga i długie nogi czynią go prawdziwą ozdobą środowiska, w którym występuje.

Wygląd

Największy na świecie flaming posiada imponujące rozmiary i należy do ptaków brodzących. Długość ciała sięga do 145 cm, a rozpiętość skrzydeł nawet do 165 cm.  Masa ciała mieści się w granicach 2,5-3,5 kg. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, choć samice są trochę mniejsze od samców.

Ten wyjątkowej urody ptak charakteryzuje się długą i bardzo cienką szyją. Różowy dziób, który posiada specjalne blaszki, służące do filtrowania pokarmu z wody, jest krótki i gruby z czarnym zakończeniem oraz od połowy silnie zagięty w dół. 

Natomiast długie i cienkie nogi barwy różowej umożliwiają flamingom brodzenie w wodzie i sięganie po pokarm, który znajduje się na dnie. W locie flaming ma wyciągniętą szyję i nogi. Przednie palce u nóg złączone są błoną pławną. Dominuje upierzenie bladoróżowe.

Kolor ten zawdzięcza karotenoidom, pigmentom obecnym w jego pożywieniu. Skrzydła mają kolor czerwony z czarnymi lotkami. Młode flamingi są szarobrązowe z białawym brzuchem, których upierzenie z czasem zmienia się na różowe. Dorosły ptak swój elegancki wygląd zawdzięcza ubarwieniu i smukłej sylwetce.

Styl życia

Największy na świecie flaming jest gatunkiem monogamicznym, co oznacza się, że łączy się w pary na całe życie. Jest bardzo towarzyskim i częściowo wędrownym ptakiem, którego można też zaobserwować w Polsce. Żywi się małymi zwierzętami wodnymi, takimi jak drobne skorupiaki, mięczaki, owady, robaki i glony.

Ptaki te można spotkać w wodach o różnym stopniu zasolenia. Preferują płytkie jeziora, delty rzek i laguny. W celu zdobycia pokarmu zanurzają głowę w wodzie i filtrują ją przez dziób. Nie pogardzą też fragmentami roślin i ich nasionami. Dieta flaminga ma duży wpływ na kolor jego upierzenia.

Im więcej karotenoidów w pożywieniu, tym flaming przybiera intensywniejszy różowy kolor. Ten dostojny ptak wydaje trąbiące i gdaczące dźwięki, podobne do odgłosów wydawanych przez gęsi. Jako zwierzęta stadne bytują w dużych koloniach, które czasami liczą tysiące osobników.

Rozmnażanie

Największy na świecie flaming budują gniazda z błota i mułu, tworząc charakterystyczne kopce. Samica składa przeważnie 1 jajo, sporadycznie 2. W ciągu roku może być wyprowadzony 1 lęg, chociaż nie każdego roku ptaki do niego przystępują. Oboje rodziców wysiadują jajo przez okres 28-32 dni.

Po około 10 dniach młode osobniki opuszczają gniazdo, a po miesiącu potrafią samodzielnie zdobywać pokarm, ale jednak nadal dokarmiane są przez rodziców wydzieliną z wola, ponieważ ich dziób nie jest jeszcze zdolny do filtracji. Młode flamingi usamodzielniają się po około 2 miesiącach.  

Migracje flamingów

Największy na świecie flaming jest znany ze swoich migracji. Choć są to ptaki stosunkowo osiadłe, w zależności od dostępności pożywienia i warunków pogodowych, podejmują długie podróże. Szlaki migracyjne flamingów są zróżnicowane i zależą od konkretnej populacji. Niektóre flamingi podejmują regularne, sezonowe wędrówki, podczas gdy inne są bardziej osiadłe.

Czynnikami wpływającymi na migrację flamingów są:

  • Dostępność pokarmu. W poszukiwaniu bogatych w pokarm zbiorników wodnych, flamingi przemieszczają się na duże odległości.
  • Warunki atmosferyczne. Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak susze czy mrozy, mogą zmusić flamingi do szukania bardziej przyjaznych miejsc.

Zagrożenia

Największy na świecie flaming często stoi na jednej nodze. Natomiast tłoczne kolonie zapewniają tym dostojnym ptakom bezpieczeństwo przed drapieżnikami i ułatwiają zdobywanie pokarmu. Choć flamingi różowe są dość odpornymi ptakami, to i one stają w obliczu szeregu zagrożeń. Jednak nie grozi im wyginięcie, a ich liczebność ulega wzrostowi.

Czynniki zagrażające flamingom różowym to:

  • Utrata siedlisk. Osuszanie mokradeł, zanieczyszczenie wód oraz rozwój turystyki prowadzą do utraty naturalnych siedlisk flamingów.
  • Zmiany klimatu. Zmiany klimatu wpływają na dostępność pokarmu i jakość wody, co zagraża przetrwaniu wielu populacji flamingów.
  • Zakłócenia ze strony człowieka. Turystyka i hałas mogą zakłócać styl życie flamingów i utrudniać im rozmnażanie.
  • Polowania. W niektórych regionach odbywają się polowania na flamingi ze względu na ich mięso i pióra.
  • Zwierzęta drapieżne. Flamingom zagrażają najczęściej szakale, lisy, kojoty, gady, orły i sokoły.

Największy na świecie flaming to jeden z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych ptaków na świecie. Zwierzęta te mogą żyć na wolności w granicach 20-30 lat, a w niewoli nawet dłużej. Jednak długość życia tych ptaków zależy od wielu czynników, takich jak dostępność pokarmu, warunki środowiskowe oraz zagrożenia ze strony drapieżników.

Scroll to Top