Żywienie i zdrowie skrzeczyka pręgowanego posiadają duży wpływ na zachowanie i wygląd zewnętrzny tego gatunku. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i pełnowartościowa. Zdrowe skrzeczyki pręgowane są bardzo żywotne. Gatunek ten nie jest wymagający pod względem żywieniowym, ale preferuje pokarm naturalny.
Żywienie i zdrowie skrzeczyka pręgowanego to ważne aspekty w funkcjonowaniu tych ryb w środowisku naturalnym i w niewoli. Na rozwój i kondycję tych ryb duży wpływ ma odpowiedniej wielkości i dobrze urządzone akwarium. Profilaktycznie trzeba nawet dwa razy dziennie sprawdzać wygląd i zachowanie ryb oraz stan zbiornika i znajdującego się w nim sprzętu.
Rybi catering
Żywienie i zdrowie skrzeczyka pręgowanego wpływają na rozmnażanie tych ryb i wzrost potomstwa. Źle dobrana dieta może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci zwierzęcia. Catering tych ryb powinien być zbliżony do ich życia w naturze. Posiłki spożywane przez skrzeczyki muszą być przeznaczone do karmienia małych ryb.
Jest to ryba wszystkożerna, która preferuje żywy i mrożony pokarm. W warunkach akwariowych można podawać również pokarm suchy, który nie jest chętnie jedzony przez skrzeczyki. Zalecane jest podawanie żywego i mrożonego pokarmu oraz karmy roślinnej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych.
Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Początkowo narybek powinien otrzymywać drobniutki pokarm w płynie lub w proszku. Później młodym skrzeczykom można podawać larwy solowca albo mikro nicienie. Na wolności ryby muszą same zadbać o swój catering. Dieta ich złożona jest z drobnych bezkręgowców, owadów i zooplanktonu.
Metody podawania pokarmu
Żywienie i zdrowie skrzeczyka pręgowanego pełnią w jego życiu istotną rolę. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Posiłek należy podawać dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Wyjątkiem jest pokarm roślinny. Może on być pozostawiony w zbiorniku do dwóch dni.
Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują o zmierzchu i nocą. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb. Pokarm mrożony bezpośrednio przed podaniem trzeba przepłukać i rozmrozić w małej ilości wody akwariowej.
W sklepach akwarystycznych nie brakuje żywego, mrożonego czy suchego pokarmu dla ryb. Pokarm żywy i mrożony powinien pochodzić z czystych wód. Zapobiega to zakażeniom ryb i zanieczyszczeniu wody. Kupując suchą karmę trzeba przechowywać ją w suchym miejscu. Otwarte opakowanie powinno być zużyte w ciągu kilku miesięcy.
Błędy żywieniowe
Żywienie i zdrowie skrzeczyka pręgowanego przekładają się na funkcjonowanie tych ryb. Przyczyną pośrednią pojawiających się chorób są błędy żywieniowe. Niewłaściwy pokarm staje się również bezpośrednim powodem różnych schorzeń. Oznacza to źle zestawioną dietę żywieniową ryb.
Do chorób w wyniku źle skomponowanego rybiego jadłospisu zaliczane są:
- Otłuszczenie narządów wewnętrznych, które jest efektem końcowym zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u starszych ryb w zbyt małym akwarium. Przeważnie jest to mało różnorodny pokarm, który podawany jest w dużych ilościach.
- Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie rybom skoncentrowanej suchej karmy bądź jednego rodzaju pokarmu. Nadmierna ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego. Powodem zatruć może być też źle oczyszczony pokarm, który pochodzi z małych osadów lub z ziemi.
Głównymi objawami choroby są:- obrzęki przedniej części ciała,
- wydalanie niestrawionych części pokarmowych,
- ciągnięcie się od otworu odbytowego białego śluzu.
Poza tym okolica odbytu jest zaczerwieniona, a ubarwienie ryb blednie. Może wystąpić również krwawy kał. Ryby powinny zostać poddane kilkudniowej głodówce. Po tym czasie podaje się urozmaicony pokarm. Choroba ta może spowodować straty straty wśród skrzeczyków pręgowanych.
Racjonalne żywienie ryb jest jedyną formą przeciwdziałania tym chorobom. Pełnowartościowy pokarm należy podawać w małych porcjach. Każdy akwarysta powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych skrzeczyków.
Podstawowe choroby skrzeczyków
Żywienie i zdrowie skrzeczyka pręgowanego mają zasadniczy wpływ na jego żywotność i samopoczucie. Chore osobniki należy skutecznie leczyć u rybiego specjalisty. Ryby z hodowli akwariowej nie wolno łączyć z osobnikami pochodzącymi z odłowu, które powinny zostać poddane kwarantannie w oddzielnym zbiorniku.
Do częstych schorzeń ryb akwariowych należy zaliczyć:
- Choroby wirusowe i bakteryjne, do których należą: mykobakterioza czyli gruźlica ryb i fleksibakterioza.
- Choroby grzybicze, takie jak: pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza,
- Choroby pasożytnicze, takie jak:
- Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami. Po przebyciu ospy ryby nabywają na nią odporność.
- Gyrodaktyloza i daktylogyroza są chorobami wywołanymi przez pasożyty, które atakują skrzela ryb i skórę. Przyczyną gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec, natomiast daktylogyrozy jajorodne przywry.
- Spironukleoza, którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryb. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita. Atakują też narządy wewnętrzne ryb.
- Kapilarioza to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego ryb, którą wywołują jajorodne nicienie.
- Inne schorzenia, które mogą być objawem wielu chorób.
Żywienie i zdrowie skrzeczyka pręgowanego wpływają na długość życia tych rybich okazów świata podwodnego. Skrzeczyki podobnie jak inne zwierzęta i ludzie posiadają swoje wymagania i upodobania. Urozmaicony pokarm i higieniczne warunki bytowania zapewni rybom zdrowie i witalność. Należy również pamiętać, żeby zwierząt nie leczyć samodzielnie.