GeoZoo » Kot » Jak wychować kota?
Jak wychować kota?

Jak wychować kota?

Jak wychować kota? Wychowanie kota dotyczy głównie elementów jego fizycznego funkcjonowania w świecie. Ma również związek z kształtowaniem się kociej psychiki. Kota podobnie jak psa można szkolić w różnym wieku. Jednak najlepsze wyniki osiąga się w pierwszych czterech miesiącach życia zwierzęcia.

Jak wychować kota? Wychowanie kota należy zacząć od samego początku. W pierwszych miesiącach jego życia tworzy się podstawowe reakcje i nawyki. Kociak uczy się wówczas jak być kotem. Obserwuje on bacznie matkę i rodzeństwo. Koty naśladują otoczenie, środowisko, w którym żyją. Szybciej i lepiej się rozwijają, gdy mają wokół siebie więcej bodźców.

Kocia rodzina

Jak wychować kota? Skromna stymulacja, mała liczba wzorców i ubogie środowisko powodują, że kot nie jest dobrze wychowany. W takim przypadku nie mogą być u niego wykształcone wszystkie prawidłowe zachowania. W konsekwencji potrafi to rzutować na jego dalsze życie. Kocia matka opiekuje się potomstwem około trzech miesięcy.

W tym okresie kocięta opanowują podstawowe zasady komunikacji niewerbalnej. Poznają ustawienie ciała, znaczenie gestów, mimiki i dźwięków. Młode mając okazję podpatrywać zachowanie dorosłych kotów, nie mają w przyszłości problemów z prawidłowym czytaniem i wysyłaniem sygnałów.

Wpływa to korzystnie na relację z dorosłymi osobnikami. Zbyt szybkie oddzielenie zwierzęcia od jego kociej rodziny może być przyczyną zaburzeń behawioralnych. Kociak w nowym domu nie traci tylko kontakt z matką i rodzeństwem, ale również zmienia całkowicie środowisko.

Przeprowadzka do nowego domu może u kociego malucha wywołać stres.

Oznacza to, że nie wystarczy jak kocięta samodzielnie spożywają pokarm i załatwiają swoje potrzeby do kuwety. Brakuje im jeszcze bliskiego kontaktu z kocią rodziną. W związku z tym mogą pojawić się różne zaburzenia.

Do najczęstszych z nich należą:

  • Niezborność ruchowa w przypadku braku szkolenia przez kocią mamę. Kocięta takie są mniej sprawne i bardziej podatne na choroby oraz urazy i kontuzje.
  • Zespół Pica, który polega na zjadaniu przez zwierzę rzeczy niejadalnych. Kociak może obgryzać meble, tkaniny czy koce i odzież. Zdarza się również, że zjada ziemię czy kawałki folii.
  • Nasilony odruch ssania, który często nazywany jest chorobą sierocą. Koci maluch może ssać tkaniny, ludzkie ubrania, a także czubki palców swojego opiekuna. Takie zachowanie pupila trzeba delikatnie modelować. Należy zainteresować kociaka inną formą aktywności.
  • Zaburzenia zabawy, polegające na sprawianiu bólu podczas zabawy z drugim zwierzęciem bądź człowiekiem. Oznacza to, że kociak nie został zapoznany z granicą bólu. Kocia matka nie zdążyła nauczyć swojego potomka, co jest zabawą, a co sprawia ból.
  • Deficyt emocjonalny, polegający do dążenia do bezpośredniego kontaktu, najczęściej ze swoim opiekunem. Budowana jest wówczas silna więź kota z człowiekiem. Zwierzę uzależnione jest tylko od jednej osoby. W ten sposób powstał silny związek emocjonalny pomiędzy kotem, a opiekunem.

Jak wychować kota? Na początku kocie potomstwo uczy się od matki podstaw funkcjonowania w świecie. Kocięta, które są zbyt szybko oddzielone od kocicy mogą borykać się z różnymi problemami i przejawiać zaburzenia behawioralne. Poza tym wpływa to niekorzystnie na stan zdrowia psychicznego i fizycznego kocich maluchów.

Kot w domu

Pierwotna socjalizacja

Jak wychować kota? Wychowując kota należy zadbać o jego dobrostan. Socjalizacja oznacza nabywanie przez jednostkę systemu norm, wzorców i wartości, które obowiązują w danej zbiorowości. Na takich zasadach trzeba wychowywać kota, który jest zwierzęciem społecznym. Socjalizacja rozpoczyna się na różnych etapach i przybiera rozmaite formy.

Najbardziej istotna jest socjalizacja pierwotna, która obejmuje okres 2-7 tygodni życia kociąt. W tym czasie uczy się on podstawowych relacji społecznych. Dotyczy to kociej rodziny i obcych gatunków. Dobrze, jak powstają w tym czasie pozytywne relacje kota z innymi gatunkami, ponieważ wpływa to korzystnie w jego dorosłym życiu.

Koty zapoznane z psem przed trzema miesiącami życia, nie będą unikały czworonogów w wieku dojrzałym. Kocięta, które dopiero poznają świat nie powinny być izolowane od innych kotów. Wychowywane początkowo w swojej kociej rodzinie, nie wykazują w przyszłości zaburzeń w kontaktach społecznych.

Kontakt kociaków ze środowiskiem

Jak wychować kota? Przyjmując małego kotka do domu należy od początku kształtować jego otoczenie i środowisko. Kociaka należy zaznajomić ze wszystkimi domownikami. Kociego malucha trzeba także przyzwyczajać do różnych dźwięków, zapachów, kolorów, powierzchni, przedmiotów, żeby nie traktował ich jak swojego zagrożenia.

Kociego malucha należy przyzwyczajać do:

  • Czesania, co jest bardzo ważne w przypadku ras długowłosych.
  • Dotykania łapek, co jest niezbędne podczas obcinania pazurów czy w przypadku skaleczenia łapki.
  • Brania na ręce, chwytania i podnoszenia. Kocięta często noszone na rękach lubią tego rodzaju pieszczoty w swoim dorosłym życiu.
  • Przetrzymywania przez moment w pozycji nieruchomej. Jest to bardzo przydatne podczas wizyty w lecznicy dla zwierząt.
  • Dotykania dziąseł i ząbków delikatnie patyczkiem, co pomaga później w utrzymywaniu czystości jamy ustnej i czyszczeniu zębów. Jest również potrzebne podczas wizyty u weterynarza.
  • Domowych dźwięków i wyładowań atmosferycznych. Chodzi przede wszystkim o głośno pracujący sprzęt, taki jak odkurzacz czy pralka. Kot powinien zostać również zaznajomiony z odgłosem padającego deszczu, a zwłaszcza z burzą.
  • Różnej muzyki, a szczególnie relaksacyjnej bądź klasycznej. Te gatunki muzyki doskonale wpływają na nastrój kota i jego zachowanie.
  • Różnorodnych zabawek w dużej ilości, zwłaszcza interaktywnych, które koty najlepiej lubią. Zabawki pozwalają utrzymać u kota dobrą kondycję fizyczną.
  • Drapaka, który stanie się w życiu kota ważnym przedmiotem. Natomiast właściciel kota nie będzie miał w domu poniszczonych mebli.
  • Transportera, który jest niezbędny w lecznicy dla zwierząt i podczas podróży.
  • Jazdy samochodem, co pozwoli w przyszłości uniknąć stresu.

Pracę stymulacyjną z kociętami, które mają w przyszłości pracować na zajęciach felinoterapii należy rozpocząć już w czwartym dniu życia. Do każdego zwierzęcia należy podejść indywidualnie i zgodnie z jego oczekiwaniami.

Jak wychować kota? Wcześnie rozpoczęta wewnętrzna stymulacja kociego malucha wpłynie pozytywnie na jego życie. Należy pamiętać, że nigdy nie jest za późno na zabawę i naukę. Koty potrzebują odpowiedniej stymulacji na każdym etapie swojego życia. Można stymulować również kocięta powyżej 7 tygodnia życia i koty dorosłe.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top