5 Ciekawostek o gołębiach przybliży bardziej życie tych niezwykle inteligentnych ptaków. Wszystkie gołębie domowe pochodzą od jednego przodka, którym jest dziki gołąb skalny. Zwierzęta te towarzyszą człowiekowi od wieków, spełniając rozmaite role w dziejach ludzkości.
5 Ciekawostek o gołębiach przedstawi ich piękny wygląd i niezwykłe umiejętności. Wszystkie gołębie wywodzą się z rodziny gołębiowatych. Do tych interesujących skrzydlaków zaliczone są rasy, zachwycające bogatą kolorystyką upierzenia i różnymi kształtami. Wiele gołębi jest wybitnie pięknych, które zachwycają elegancją i dumną postawą. Natomiast inne ptaki podziwiane są ze względu na powietrzne akrobacje i widowiskowe loty.
Wybrane ciekawostki o gołębiach
5 Ciekawostek o gołębiach przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, a szczególnie ptasich pasjonatów. Gołębie od zarania dziejów były symbolem różnych kultur. W przeszłości spełniały one rolę użytkową, zapewniając sprawną komunikację. Przekazywały też informacje podczas wojen, wewnątrz państw i w całych imperiach.
W dzisiejszych czasach gołębie są przede wszystkim ulubieńcami ludzi. Poza tym użytkowane są w interesujących lotach, konkursie piękności na wystawach, sporcie czy na mięso. W rywalizacji sportowej wiele emocji dostarczają hodowcom loty gołębi pocztowych. Gołębie hodowane są na całej naszej planecie.
Na kuli ziemskiej zamieszkuje ponad 300 różnych gatunków dzikich gołębi. Przystosowane są one do życia w odmiennych strefach klimatycznych. Ptaki te należy trzymać zgodnie z wymaganiami gatunkowymi. Gołębie powinny być trzymane parami. Trzeba zapewnić im możliwość latania, wypoczynek w nasłonecznionym miejscu i kąpiel.
5 Ciekawostek o gołębiach warto jest poznać i zapamiętać, ponieważ zwierzęta te posiadają interesujące i pełne wrażeń życie. Na całym świecie wyhodowano rozmaite rasy i odmiany gołębi o wspaniałych barwach i niepowtarzalnej strukturze upierzenia. Większość gołębi jest łagodnymi ptakami, tylko niektóre mogą reagować agresywnie wobec innych osobników.
Dla gołębi nie nadają się klatki dla ptaków śpiewających.
Do wybranych pięciu ciekawostek o tych ptakach należą:
- Wszystkie gołębie rasowe wpisane na listę EE muszą posiadać uznane wzorce czyli standardy. Dokonują tego narodowe związki hodowców i Europejska Federacja zrzeszająca hodowców gołębi rasowych. Każdy taki wzorzec powinien zawierać: ogólną charakterystykę, szczegółowy opis budowy, rysunku i barwy oraz rysunek gołębia. Niezaobrączkowane gołębie nie są oceniane na wystawie i nie są brane pod uwagę podczas ustalania zwycięzców w danej grupie.
- Federacja Europejska zrzesza narodowe związki hodowców gołębi zarejestrowanych, gdzie zrzeszonych jest około tysiąca ras. Najliczniej reprezentowana jest grupa V i IX.
- Wszystkie gołębie w grupie V wyróżnia niesamowicie różnorodny rysunek i rozmaite ubarwienie. Bardzo piękne upierzenie mają liczne odmiany gili. Gołębie z V grupy, posiadające białą głowę i lotki pierwszego rzędu, ogon czy ewentualnie łapcie nazywane są mnichami. Natomiast w grupie IX znajdują się gołębie o wybitnych zdolnościach lotnych. Ptaki te łączy wspólny cel, jakim jest fruwanie na różnych wysokościach.
- Gołębie latają najszybciej i najwytrwalej spośród ptaków hodowanych przez człowieka. W Niemczech oprócz gołębi ozdobnych jest ponad 10 milionów gołębi pocztowych i 4 miliony gołębi rasowych.
- W Europie jako gołębie ozdobne hodowane są sierpówki, turkawki i udomowione cukrówki. Jako gołębie ozdobne w witrynach pokojowych rozpowszechnione są: gołąbki diamentowe, gołąbki zebrowane, gołębiaki karolińskie albo amerykańskie oraz azjatyckie wyspiarki zbroczone.
Gołębie są bardzo interesującymi ptakami, które posiadają bogatą historię. Niesamowita różnorodność barwnego świata gołębi zaistniała dzięki pasji i wytrwałej pracy wielu pokoleń hodowców. Nie brakuje na świecie i w Polsce miłośników tych ptaków. Gołębie według podziału zostały sklasyfikowane na 9 grup.
Podsumowując 5 ciekawostek o gołębiach pozwala lepiej poznać świat tych ptaków. Jest to wiedza potrzebna w hodowli tych zwierząt. Pomaga wybrać właściwe gołębie do własnych upodobań i potrzeb hodowlanych. Niezwykłe umiejętności tych ptaków są ciekawymi informacjami dla miłośników gołębi. Ptaki te bardzo często trzymane są przez polskich hodowców.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]