GeoZoo » Zoologia » 20 Najciekawszych zwierząt świata
20 Najciekawszych zwierząt świata

20 Najciekawszych zwierząt świata

20 Najciekawszych zwierząt świata cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników fauny. Zwierzęta te występują na całej kuli ziemskiej i zajmują różnorodne środowiska w przyrodzie. Prowadzą one rozmaity styl życia. Niektóre z nich można hodować w warunkach domowych.

20 Najciekawszych zwierząt świata warto jest poznać, chociaż większość z nich nie nadaje się do domowej hodowli. Zwierzęta te mają charakterystyczny wygląd i różne charaktery. Zamieszkują rozmaite środowiska i rejony świata. Wśród tych zwierząt znajdują się gatunki mięsożerne, roślinożerne i wszystkożerne. Wyróżniają się często niesamowitymi zdolnościami.

Przykłady najciekawszych zwierząt

20 Najciekawszych zwierząt świata różni się między sobą wielkością, trybem życia, wyglądem i zachowaniem. Zajmują różne siedliska. Najciekawsze zwierzęta świata różnią się również między sobą długością życia. Niektóre z nich są długowieczne, a inne żyją krótko.

Do 20 wybranych najbardziej interesujących zwierząt na naszej planecie należą:

  1. Kameleon
  2. Ofiodon
  3. Ogcocephalus darwini
  4. Salamandra olbrzymia chińska
  5. Babirussa
  6. Żaglica
  7. Ptaszor jaskółczy
  8. Węgorz elektryczny
  9. Agama kołnierzasta
  10. Suhak stepowy
  11. Ryjkonosowata
  12. Palczak madagaskarski
  13. Cyweta afrykańska
  14. Moloch straszliwy
  15. Koliberek hawański
  16. Wyrak upiorny
  17. Wielki żółw kantora
  18. Tenrekowiec pręgowany
  19. Gwarek
  20. Kapucynka

Kameleon

20 Najciekawszych zwierząt świata - Kameleon

Należy on do rzędu łuskonośnych i rodziny kameleonowatych. Najwięcej gatunków występuje w Afryce i na Madagaskarze. Preferują wilgotne lasy, a także tereny skaliste i piaszczyste. Jego ciało, szczególnie część grzbietowa jest mocno bocznie spłaszczona. Może osiągać długość od 2,5 do ponad 60 cm, a wagę do 1 kg.

Dietą kameleonów są owady i pająki. Pokarmem większych gatunków są gryzonie i małe ptaki. Kameleony to zwierzęta nadrzewne. Wyróżniają się niezależnym poruszaniem gałkami ocznymi. Ich oczy oprócz podstawowych kolorów odbierają jeszcze światło ultrafioletowe. Charakteryzują się długim językiem, który pokryty jest lepkim śluzem.

Kameleon jest stworzeniem zmiennocieplnym. W nocy hodowany w terrarium powinien mieć koniecznie obniżoną w zbiorniku temperaturę. Posiadają umiejętność zmiany ubarwienia wraz ze zmianą stanu psychicznego i fizycznego organizmu. Kameleon jest jednym z najpiękniejszych przedstawicieli jaszczurek.

Ofiodon

20 Najciekawszych zwierząt świata - Ofiodon

Jest to ryba z największą ilością zębów. Należy ona do rzędu skorpenokształtnych. Zamieszkuje północno-zachodnie wybrzeża Pacyfiku od Alaski po Kalifornię w Stanach Zjednoczonych. Jest to specyficzna ryba o nietypowej barwie mięsa. Posiada różne zabarwienie. Może przybierać barwę niebieską, zielonkawą i szarą.

Dorasta ona do 152 cm długości. Masa jej ciała wynosi około 60 kg. Głowa pozbawiona jest łusek. Posiada duże usta ze szczękami, w których znajdują się setki, małych i spiczastych zębów przeplatanych większymi zębami. Dorosłe osobniki bytują w pobliżu skał przybrzeżnych. Natomiast młode występują w piaszczystym bądź mulistym dnie zatok, a także na terenach przybrzeżnych.

Pożywieniem dorosłych ofiodonów są przede wszystkim inne mniejsze ryby. Zwierzęta te nie gardzą również ośmiornicami i kałamarnicami oraz skorupiakami. Pokarmem młodych osobników są nieduże skorupiaki i widłonogi. Połowy tych ryb odbywają się ze względu na bardzo smaczne i cenione mięso. Dożywa do 25 roku życia.

Przeczytaj o: Ryba z największą ilością zębów

Ogcocephalus darwini

20 Najciekawszych zwierząt świata - Ogcocephalus darwini

Ryba ta pochodzi z rodziny Ogcocephalioidea i zamieszkuje na Wyspach Galapagos. Dorasta do 40 cm długości i ma spłaszczone ciało. Ogcocephalus darwini charakteryzuje się wydatnymi i czerwonymi wargami. Może występować w wodach do głębokości 76 m w obszarach piaszczysto-błotnych.

Chodzi po dnie morskim, ponieważ ma płetwy piersiowe przekształcone w wygięte nogi. Z tego względu słabo pływa, co wyróżnia ją od innych ryb. Jest to jedna z najbardziej nietypowych i najciekawszych rybich okazów. Pożywieniem są ryby i skorupiaki. Nie praktykuje się hodowli tych ryb w akwariach.

Salamandra olbrzymia chińska

20 Najciekawszych zwierząt świata - Salamandra olbrzymia chińska

Jest to gatunek płaza ogoniastego z rodziny skrytoskrzelnych. Jest to jeden z największych żyjących obecnie na świecie płazów. Gatunek drapieżny, który został introdukowany w Japonii. Salamandra olbrzymia chińska osiąga długość do 180 cm i waży ponad 60 kg.

Ma mocno spłaszczone ciało z długim ogonem. Wykazuje silny terytorializm i jest aktywna przede wszystkim nocą. Długość życia tego płaza może sięgać 60 lat. Populacja salamandry olbrzymiej chińskiej ciągle zmniejsza się. Jest to gatunek krytycznie zagrożony.

Babirussa

20 Najciekawszych zwierząt świata - Babirussa

Jest ssakiem z rodziny świniowatych i podrodziny świń. Zwierzęta te żyją na ograniczonym obszarze w Indonezji. Bytują najczęściej w wilgotnych i gęstych lasach, niejednokrotnie w okolicach rzek i bagien. Babirussa osiąga długość ciała w granicach 85-110 cm, a waga jej może dochodzić do 100 kg. Samce wyróżniają się bardzo wydatnymi kłami. Zwierzęta te szybko biegają i dobrze pływają. Wyglądem swojego ciała i bezwłosą skórą przypominają świnie hodowane w Polsce.

Żaglica

20 Najciekawszych zwierząt świata - Żaglica

Jest ona największą rybą na świecie i należy do rzędu okoniokształtnych i rodziny żaglicowatych. Zamieszkuje strefy tropikalne i umiarkowane Oceanu Spokojnego i Indyjskiego oraz żyje w Morzu Czerwonym i Śródziemnym. Przeciętna długość ciała to około 130 cm. Waży w granicach od 10 do 40 kg.

Nazywana jest gatunkiem kosmopolitycznym ze względu na bytowanie w wielu strefach ekologicznych i klimatycznych. Żaglicę wyróżnia górna warga, która przekształcona jest w długi, cienki i ostry miecz. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest duża i bardzo wysoka płetwa w kształcie żagla.

Żaglica niekiedy wystawia ją ponad powierzchnię wody. Może ją również trzymać sztywno podczas walki lub kłaść w podłużne zagłębienie w grzbiecie. Płetwa ta pokryta jest czarnymi cętkami i ma niebieską barwę. Wielkość płetwy grzbietowej dwukrotnie przewyższa wysokość tułowia.

Ptaszor jaskółczy

20 Najciekawszych zwierząt świata - Ptaszor jaskółczy

Należy on do rzędubelonokształtnych i rodziny ptaszorowatej potrafi latać. Posiada ona specyficzna budowę dostosowaną do jej naturalnego środowiska. Posiada on długie i silnie umięśnione płetwy piersiowe, służące za skrzydła i asymetryczną płetwę ogonową. Gatunek ten zamieszkuje głównie w Atlantyku i w Morzu Śródziemnym.

Jego pożywieniem są przeważnie skorupiaki planktonowe. Lotem ślizgowym potrafi nad powierzchnią wody pokonać kilkadziesiąt metrów w kilka sekund, osiągając prędkość do 65 km/h. Szybując ucieka przed drapieżnikami. Ma możliwość wysokich lotów. Jego pokarmem są skorupiaki planktonowe. Ptaszor jaskółczy nie jest zagrożony wyginięciem.

Węgorz elektryczny

Węgorz elektryczny

Węgorz elektryczny nazywany również strętwą. Należy on do rzędustrętwokształtnych i z rodziny Gymnotidae. Osiąga długość  2,5 m i masę ciała do 20 kg. Występuje w północno-wschodniej części Ameryki Południowej. Preferuje  muliste odcinki rzek, szczególnie miejsca głębsze i zacienione. Tylko ich wygląd przypomina węgorze. Ryby te potrafią wyskakiwać z wody, aby atakować ofiarę.

Wymierzają swojej zdobyczy silny cios o wysokim napięciu elektrycznym. Strętwa ogłuszając ofiarę bez trudu ją łapie. Może ona wytwarzać napięcie nawet wynoszące 650 V. Prowadzi życie singla. Na powierzchnię wypływa co 10-15 minut w celu zaczerpnięcia powietrza. Pożywieniem jej są ryby, płazy i większe bezkręgowce.

Agama kołnierzasta

Agama kołnierzasta

Jest ona gadem z rodziny agamowatych. Występuje w Nowej Gwinei i Północno-Zachodniej Australii. Zamieszkuje tereny suche i zadrzewione. Długość ciała wraz z ogonem mierzy do 90 cm. Samice ważą do 400 g, a samce do 950 g. Prowadzi dzienny, nadrzewny i naziemny styl życia. Jest to bardzo żywotne stworzenie, biega na tylnych kończynach.

W razie niebezpieczeństwa jest nieustraszona, rozpościera swój kołnierz i rzuca się na swojego wroga oraz boleśnie go kąsa. Posiada bardzo charakterystyczny wygląd. Grzbiet jej ma kolor szaro-brązowy, który pokryty jest ciemnymi, mniejszymi i większymi plamkami. Kołnierz jest kolorowy o barwie niebiesko-pomarańczowo-jasnobrązowej. Pożywieniem jej są pająki i owady. Żyje nie krócej niż 12 lat.

Suhak stepowy

Suhak stepowy

Jest to gatunek ssaka z rzędu parzystokopytnych i rodziny wołowatych. Zamieszkuje stepy Azji środkowej na obszarze Rosji, chin i Mongolii. Jest dużym zwierzęciem o długości 135 cm i wadze około 45 kg. Z głowy samca wyrastają spiczaste rogi o długości 30 cm.

Zwierzę to wyróżnia się elastycznymi i przerośniętymi strukturami nosowymi, które zwane są trąbką. Zimą sierść jego jest długa i gęsta, natomiast latem krótka i płowa. Mogą przeprawiać się przez rzeki i pokonywać duże odległości. Suhak stepowy dożywa do 10 lat.

Ryjkonosowata

Ryjkonosowata

Jest to ssak z podgromady żyworodnych u z rzędu ryjkonosowych. Istnieje 17 gatunków zamieszkujących obszary Afryki. Ryjkonosowata jest małych rozmiarów. Masa ich ciała waha się w granicach 50-500 g. Owady stanowią ich dietę, którą uzupełniają roślinami. Pomimo, ze zwierzęta te wyglądem przypominają ryjówkowate to nie są z nimi spokrewnione.

Palczak madagaskarski

Palczak madagaskarski

Jest to gatunek naczelnego ssaka z rodziny palczakowatych, który zamieszkuje na Madagaskarze. Długość jego ciała bez ogona wynosi 30-37 cm, a agona 44-53 cm. Waży on w granicach 2,4-2,6 kg. Ma duże oczy, różowy nos i duże nieowłosione uszy w kształcie trójkąta.

Ciało jego pokryte jest dwoma rodzajami sierści. Krótkie i jasne włosy otaczają jego twarz, a długie, czarne i grube widoczne są na grzbiecie. Prowadzi on nocny styl życia przeważnie w samotności. Jego pożywieniem są owady, owoce, babus, trzcina cukrowa i kokos.

Uzupełnieniem diety są jaja i orzechy. Żerują również na obszarach uprawnych liczi i kokosów. Porozumiewają się różnymi sygnałami dźwiękowymi w zależności od sytuacji. Palczak madagaskarski może żyć 25 lat.

Cyweta afrykańska

Cyweta afrykańska

Jest to gatunek ssaka drapieżnego z rodziny wiwerowatych i rodzaju cywety. Jest największa spośród wszystkich cywet. Występuje na obszarach na południe od Sahary. Zamieszkuje afrykańskie sawanny i lasy deszczowe. Długość ciała bez ogona wynosi około 60 cm, a długość ogona dochodzi do 47 cm.  Waży w granicach 7-20 kg. Na ciele sierść jest krótka, a na grzbiecie dłuższa. Cyweta afrykańska posiada futro o barwie żółtawo-szarej z licznymi ciemnymi cętkami. Żeruje porą nocną, a jej pokarmem są rośliny i gryzonie.

Moloch straszliwy

Moloch straszliwy

Jest to gad z rzędu łuskonośnych i rodziny agamowatych. Zamieszkuje tereny pustynne w Zachodniej Australii. Długość ciała mieści się w granicach 15-22 cm. Prowadzi naziemny styl życia. Moloch straszliwy jest jaszczurką, której całe ciało pokryte jest ostrymi kolcami.

Chronią one przed napastnikiem i wykorzystywane są także do pozyskiwania wody.  Żerują w ciągu dnia, gdy mrówki są aktywne. Zwierzęta te zakopują się w piasku, gdy na dworze panuje upał. Posiadają pomarańczowo-brunatne ciało. W zależności od temperatury zmienia się odcień skóry.

Koliberek hawański

Koliberek hawański

Jest on najmniejszym ptakiem na kuli ziemskiej. Należy on do rzędu krótkonogich i rodziny kolibrowatych. To również jeden z najszybszych i najpiękniej ubarwionych ptaków. Wyróżniają go niesamowite zdolności latania do tyłu. Migruje w dzień i w nocy, magazynując przed podróżą zapasy tłuszczów. Spożywają w ciągu dnia pokarm dwukrotnie przewyższający ich masę ciała.

Pożywienie pobierają przeważnie co 10 minut, ponieważ posiadają bardzo szybką przemianę materii. Przez większą część swojego życia są samotnikami. Poruszają się bardzo szybko z prędkością 120 km/h. Kolibry występują na terenach Ameryki Północnej i Południowej.  W zależności od gatunku żyją w przedziale 3-12 lat. Koliberka hawańskiego można obejrzeć w niektórych Ogrodach Zoologicznych.

Przeczytaj o: Koliberek hawański

Wyrak upiorny

Wyrak upiorny

Jest on ssakiem naczelnym z rodziny wyrakowatych. Żyje na pięknej Wyspie Selayar, która położona jest na południowo-zachodnim wybrzeżu Sulawesi. Mieszka przeważnie w lasach w grupach roślinnych. Jest to małe stworzenie o długości ciała w przedziale 12-14 cm. Posiada długi ogon, który rośnie do 26 cm. Waga samca wynosi 103 g, a samicy 98 g. Charakteryzuje się dużymi i wypukłymi oczami.

Uszy jego również nie są małe. Ma długie nogi, które pomagają wyrakowi upiornemu wykonywać skoki między drzewami nawet na odległość 6 m. Przednie kończyny są krótsze od tylnych. Posiada krótką sierść w kolorze szarym i szaro-brązowym. Jest zwierzęciem monogamicznym albo poligamicznym. Długość jego życia wynosi w granicach 8-17 lat.

Wielki żółw kantora

Wielki żółw kantora

Wielki żółw kantora (Pelochelys cantorii), który nazywany jest również żółwiem Cantora. Należy on do rodziny żółwiakowatych. Występuje on w Azji Południowo-Wschodniej. Bytuje na brzegach morskich, w rzekach i jeziorach, mokradłach i u ujściu rzek. Jego długość może sięgać nawet powyżej 1 metra, a masa ciała ponad 100 kg.

Charakteryzuje się małą głowę w stosunku do swoich rozmiarów. Pancerz Cantora jest elastyczny i miękki oraz pokryty grubą skórą w miejsce rogowych płytek. Karapaks jest brązowy albo oliwkowy, a niekiedy posiada ciemne plamki. Kończyny jego zostały przekształcone w krótkie płetwy.

Prowadzi wodny styl życia. Dietę jego stanowią rośliny wodne, a także skorupiaki, mięczaki i ryby. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. W dalszym ciągu zwierzęta te odławiane są w celach konsumpcyjnych. Jest jednym z największych żółwi słodkowodnych.

Tenrekowiec pręgowany

Tenrekowiec pręgowany

Jest to gatunekssaka z rodziny tenrekowatych. Zamieszkuje on wschodnie tereny Madagaskaru. Żyje na obrzeżach lasów i w zaroślach. Jest aktywny w ciągu dnia i w nocy. Jego pokarmem są głównie owady. Dietę uzupełnia roślinami. Jest małym stworzeniem osiągającym długość około 17 cm, a wagę około 108 g.

Ma krótkie kończyny i nieduży ogon. Tenrekowiec w niebezpieczeństwie zwija się w kulkę i porusza szybko kolcami znajdującymi się na karku. Wywołuje to przeraźliwy hałas. Wydaje on specyficzne odgłosy. Wyglądem przypomina skrzyżowanie ryjówki z jeżem. Ubarwienie jego jest czarne z żółtymi paskami.

Gwarek

Gwarek

Obejmuje on gatunki i podgatunki: małych, średnich i dużych ptaków egzotycznych. Należy on do rzędu wróblowatych, podrzędu śpiewających rodziny szpakowatych. Gwarek w środowisku naturalnym zamieszkuje tereny tropikalne i subtropikalne Azji Południowej. W naturze żyją w niedużych grupach, które zwykle składają się z 25-30 osobników.

Przeważnie przebywają w koronach drzew, rzadko siedzą na ziemi. Ptaki te komunikując się ze sobą wydają gardłowe okrzyki lub głośne gwizdy. Zwierzęta te są wszystkożerne. W środowisku naturalnym ich pożywieniem są owoce, nektar kwiatowy, pączki roślin i owady. Ptaki te prowadzą monogamiczny tryb życia i są wybredne w wyborze partnera.

Gwarek to bardzo inteligentny ptak, który doskonale naśladuje dźwięki z otoczenia i ludzką mowę. Może nauczyć się do 40 słów. Gwarek jest wytrzymałym i niesamowicie silnym ptakiem. Zwierzęta te są wszystkożerne. Długość ich życia wynosi około 8 lat.

Przeczytaj o: Gwarek

Kapucynka

Kapucynka

Jestto rodzaj ssaka naczelnego z rodziny płaksowatych i podrodziny kapucynek. Pochodzi z Ameryki Południowej. Do tej rodziny należą trzy gatunki: Kapucynka białoczelna, czarno-biała i czubata. Kapucynka w zależności od gatunku może ważyć 1,3-4,8 kg, a jej długość waha się w granicach 30-46 cm.

Długość ogona kapucynek wynosi od 40 do 50 cm. Małpka kapucynka jest bardzo inteligentnym stworzeniem. Można nauczyć ją wielu sztuczek. Uwielbia pływać, potrafi malować, a także zaopiekuje się człowiekiem. Oswojona kapucynka bez problemu reaguje na swoje imię i komendy.

Pożywieniem kapucynek jest chude mięso, warzywa i owoce. Można je również karmić makaronem lub ryżem. Zwierzęta te lubią również orzechy. Uwielbiają zabawy i naśladowanie ludzi. Kapucynka hodowana w domu może żyć nawet 40 lat.


Podsumowując 20 najciekawszych zwierząt świata zamieszkuje różne rojony naszej planety. Mają rozmaite wymagania i potrzeby. Na przykład niektóre są małe, a inne średnie, duże i olbrzymie. Tylko nieliczne z nich mogą być hodowane w domu. Wybranych dwadzieścia charakterystycznych zwierząt pochodzi z rozmaitych rodzin. Na kuli ziemskiej nie brakuje interesujących stworzeń, które warto jest poznać.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]