GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie osła nubijskiego
Żywienie i zdrowie osła nubijskiego

Żywienie i zdrowie osła nubijskiego

Żywienie i zdrowie osła nubijskiego w dużym stopniu zależy od ludzkiej pomocy. Nie wszystkie zwierzęta żyjące na wolności są w stanie same zadbać o swoje pożywienie. Poza tym chore czy okaleczone są często bezradne i zagraża to ich bezpieczeństwu. Niejednokrotnie dzikim osłom nubijskim potrzebne jest ludzkie wsparcie. 

Żywienie i zdrowie osła nubijskiego dotyczy dwóch podgatunków: osła somalijskiego z Etiopii i osła nubijskiego z Egiptu i Sudanu. W środowisku naturalnym te dwa podgatunki liczą zaledwie 200 osobników. Na wolności zwierzęta te żyją na terenach pustynnych i półpustynnych. Preferują otwarte tereny.

Stołówka osła

Żywienie i zdrowie osła nubijskiego przekładają się na ich rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Osły żyjące na wolności, w stanie dzikim same dbają  o swoje pożywienie. Zwierzęta te są często mieszkańcami ogrodów zoologicznych na całym świecie, również w Polsce. Takim przykładem jest osioł domowy, rzadziej osioł somalijski czy nubijski.

Osły to zwierzęta typowo roślinożerne, które nie są wybredne pod względem podawanego pokarmu. W środowisku naturalnym, w stanie dzikim osły nubijskie żywią się przede wszystkim trawami. Zwierzęta te chętnie spożywają również: gałęzie drzew, korę, krzewy, owoce, liście, korzenie, porosty czy zioła.

Osioł nubijski w niewoli nie powinno sprawiać problemów. Zwierzęta te mają jednokomorowy żołądek. Pokarm żują dużymi i płaskimi zębami. Osły są wytrzymałe na brak pokarmu i wody, której mogą nie pić przez 3 dni.

Nosacizna

Żywienie i zdrowie osła nubijskiego to ważne aspekty w życiu tych sympatycznych zwierząt. Duże znaczenie ma profilaktyka. Trzeba zapobiegać groźnym chorobom dla życia i zdrowia zwierzęcia. Zaraźliwą  i przeważnie śmiertelną chorobą rodziny koniowatych jest nosacizna. W przebiegu tego schorzenia występują owrzodzenia i guzki.

Najczęściej umiejscawiają się na błonie śluzowej jamy nosowej, w płucach i na skórze. Osły są wrażliwe i bardzo narażone na nosaciznę. Jest to przewlekła i zaraźliwa choroba, znana już w starożytności. Dzięki metodom zapobiegania i leczeniu nosacizny ostatni przypadek tej choroby zanotowano w Polsce w 1975 roku. Zarazki nosacizny można użyć, jako broni biologicznej.

Żywienie i zdrowie osła nubijskiego

Osły żyjące w ZOO

Żywienie i zdrowie osła nubijskiego w ogrodach zoologicznych przekładają się na ich długość życia. W swojej diecie powinny mieć zapewniony pokarm roślinny. Rodzaj pokarmu uzależniony jest od gatunku. Wielkość dziennej racji żywieniowej zależy od masy ciała tych zwierząt. Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni.

Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację. Popularnym zwierzęciem w ogrodzie zoologicznym na całym świecie jest  osioł domowy. Rzadziej utrzymywane są w ZOO osły nubijskie czyli dzika odmiana osła udomowionego. W ogrodach dochodzi również do rozmnażania tego gatunku.

Potomstwo otrzymuje tam odpowiednie szczepienia. W ogrodach zoologicznych zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku roślinnego i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. W środowisku naturalnym osioł nubijski zamieszkuje w Afryce.

Parki Narodowe i Rezerwaty

Żywienie i zdrowie osła nubijskiego mogą wpłynąć na jego wygląd i zachowanie. Decydują też o prawidłowym rozwoju i kondycji zwierzęcia. Osły nubijskie zagrożone są wyginięciem. Z tego względu zwierzęta te wzięte są pod ochronę. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody sklasyfikowała ten gatunek jako krytycznie zagrożony.

Żywienie i zdrowie osła nubijskiego wpływają na samopoczucie i temperament zwierzęcia. Oba podgatunki osła nubijskiego wpisane są do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, gdzie posiada status CR. Nasza planeta traci bezpowrotnie bogactwo gatunków z rzędu nieparzystokopytnych ,a zwłaszcza gatunek osła nubijskiego w skutek niepożądanej działalności człowieka.

Scroll to Top