Żywienie i zdrowie myszochomika afgańskiego przekłada się na jego samopoczucie i kondycję. Jest on małym i sympatycznym gryzoniem, prowadzącym nocny tryb życia. Należy stworzyć myszochomikowi afgańskiemu odpowiednie warunki do życia, aby był zdrowy i radosny.
Żywienie i zdrowie myszochomika afgańskiego to bardzo ważne elementy jego funkcjonowania w naturze i niewoli. Gryzoń ten przy pełnowartościowej diecie i hodowany w warunkach higienicznych choruje rzadko. W środowisku naturalnym występuje w Południowo-Zachodniej Azji. Uważany jest tam za szkodnika i roznosiciela zarazków chorobotwórczych.
Woda źródłem życia
Żywienie i zdrowie myszochomika afgańskiego posiada ścisły związek z wodą, która jest uzupełnieniem dobowego jadłospisu gryzonia. Pobiera on bardzo mało wody, ale powinna być ona cały czas dostępna. Wodę należy podawać w ciężkich, ceramicznych lub metalowych miskach. Takich naczyń zwierzątko nie jest w stanie przesunąć czy przewrócić.
Do życia wszystkich żywych organizmów niezbędna jest woda, która powinna być czysta i świeża. Dobrym rozwiązaniem jest praktyczny pojemnik podwieszany w klatce na odpowiedniej wysokości. Woda podana w ten sposób nie zostanie zanieczyszczona odchodami, ani nie zamoczy podłoża. Osad na ściankach dozownika jest wskazówką do jego umycia.
Jadłospis myszochomika afgańskiego
Żywienie i zdrowie myszochomika afgańskiego przekłada się na jego wygląd i zachowanie. Złe odżywianie może wpływać na otyłość gryzonia. Pokarm podawany myszochomikowi powinien być zbliżony do jego życia w środowisku naturalnym. Dieta powinna zawierać małą ilość tłuszczy i być wzbogacona dużą ilością włókna surowego, bez słodyczy.
Pokarm należy urozmaicić w celu zapobiegania wszelkim zaburzeniom trawiennym. Nie wskazane są nagłe zmiany w żywieniu. Można podawać wszystkie rodzaje nasion zbóż, trawy, owoce i warzywa korzeniowe. Najbardziej odpowiednie są: ziarna owsa, nasiona dyni i słonecznika.
Żywienie i zdrowie myszochomika afgańskiego to dobrze wyważona dieta i higieniczne warunki bytowania. Gryzonie te żyjące na wolności z przyjemnością osiedlają się w pobliżu ludzkich domów. Podstawową dietą myszochomików w niewoli są pokarmy roślinne. Dobrze jest kupić ziarno w sprawdzonym wcześniej miejscu i w zamkniętym pudełku.
W jadłospisie myszochomika afgańskiego nie powinno zabraknąć:
- Mieszanki różnych ziaren, które specjalnie przygotowane są dla gryzoni i można kupić w sklepach zoologicznych.
- Nasion traw i wszelkich zbóż, a zwłaszcza owsa.
- Siana, które powinno być dobrej jakości. Nie może być spleśniałe ani wilgotne.
- Suszonych roślin, pędów i gałązek drzew owocowych, leszczyny czy wierzby. Można je kupić w specjalistycznych sklepach.
- Larw mączniaka, skorupiaków, twardego sera, ryb, mięsa lub ugotowanego jajka na twardo.
- Pokarmu miękkiego czyli drobno pokrojonych owoców i warzyw korzeniowych. Myszochomiki afgańskie lubią: jabłka, gruszki, marchew, sałatę czy mlecz. Nie wskazane jest podawanie owoców pestkowych.
- Witamin i kostki mineralnej przeznaczonej dla gryzoni.
- Kawałków suchego chleba, gałązek i drzew liściastych oraz krzewów. Służą one do ścierania rosnących nieustannie siekaczy i są cenionymi przysmakami przez myszochomiki.
- Nieprzerwanego dostępu do świeżej i czystej wody, która powinna zmieniana być codziennie. Trzeba wlewać ją do specjalnego dozownika. Myszochomiki afgańskie niewiele piją wody. Z tego względu jej uzupełnieniem jest soczysta karma.
Zdrowy styl życia
Żywienie i zdrowie myszochomika afgańskiego wpływa na jego rozmnażanie. Przyczyną chorób najczęściej jest brak zbilansowanej diety. Często opiekun podaje podopiecznemu posiłki zbyt często lub w nadmiernej ilości. Przyczynia się to do nadwagi, a następnie otyłości gryzonia.
Myszochomik afgański trzymany w odpowiednich warunkach i regularnie obserwowany może żyć długo. Problemy zdrowotne zwykle występują w przypadku niewłaściwej opieki. Gryzoń może być również uczulony na niektórą żywność. Nowy pokarm do jadłospisu należy wprowadzać ostrożnie. Do każdego zwierzęcia trzeba podchodzić indywidualnie.
Przyczyną przerośniętych siekaczy są zbyt małe ilości suchej karmy. Powoduje to, że zęby nie są ścierane w sposób naturalny. Zbyt długie siekacze powinien skracać weterynarz. Gryzonie czasami chorują na cukrzycę. W pokarmie zalecana jest mała zawartość tłuszczów. Gryzoniom nie należy podawać lekarstw przeznaczonych dla ludzi.
Żywienie i zdrowie myszochomika afgańskiego wpływa na jego rozwój i długość życia. Właściwie dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w chowie i hodowli tych zwierząt. Zadbany myszochomik afgański posiada doskonałą formę fizyczną i dobre samopoczucie. Jest on zwierzęciem wszystkożernym, które magazynuje pokarm w kryjówkach.