Żywienie i zdrowie kur ozdobnych wpływa na ich kondycję i wygląd. Zwierzęta te nie chorują często, jeżeli posiadają odpowiednio wyważoną dietę i właściwe warunki do życia. Ponadto są pełne energii i sił do życia. Kury ozdobne hodowane są na farmach i w hodowlach amatorskich. Ptaki te można również podziwiać w ZOO.
Żywienie i zdrowie kur ozdobnych to podstawa ich prawidłowego rozwoju i rozmnażania. Bardzo duży wpływ na sprawność zwierzęcia ma regularny ruch i wysoki stopień aktywności. Nadwaga, a tym bardziej otyłość wpływa niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie kur ozdobnych. Ptaki te powinny być hodowane w warunkach podobnych do kur domowych.
Stołówka kur ozdobnych
Żywienie i zdrowie kur ozdobnych wpływa na ich zachowanie, samopoczucie i żywotność. Zboża są podstawą ich wyżywienia, zwłaszcza pszenica i kukurydza. Odpowiedni pokarm wpływa na ich wygląd i samopoczucie.
Można zdecydować się na gotowe mieszanki paszowe w formie granulatu, specjalnego dla drobiu. Uzupełnieniem diety będzie zielenina i różnorodne dodatki na bazie witaminowo-mineralnej. Do diety kur należy również włączyć ziarna. Kury chętnie spożywają surowe i gotowane warzywa.
Preferują również zielone części roślin i ich nasiona. Nie pogardzą gwiazdnicą, mniszkiem lekarskim, trawą czy pokrzywą. Dobrym rozwiązaniem jest odpowiedni wybieg, gdzie zwierzęta będą mogły się przemieszczać i same szukać pokarmu.
Zdrowie kur ozdobnych powinno być regularnie kontrolowane zarówno w ogrodach zoologicznych, jak również na farmach drobiu. Nie należy samodzielnie leczyć zwierząt. Na farmach czy w hodowli amatorskiej kury przeważnie hodowane są ze względu na swój atrakcyjny wygląd i smaczne jaja.
Kury ozdobne w ZOO
Żywienie i zdrowie kur ozdobnych w ogrodach zoologicznych wpływa na ich dobrostan i długość życia. Ptaki te w swojej diecie powinny mieć zapewniony zboża, pokarm roślinny i warzywa. Podawanie posiłku we właściwej formie i o tej samej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania tych zwierząt.
W ZOO ich pożywienie podobnie, jak innych zwierząt jest urozmaicone. Mają tam przede wszystkim podawane posiłki roślinne, sałatę i warzywa. Pracownicy ogrodów zoologicznych są pod tym względem odpowiednio przeszkoleni. Wielu z nich ma ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację.
W ogrodach zoologicznych ptaki te oprócz regularnie podawanych posiłków mają zagwarantowaną opiekę medyczną. Potomstwo przychodzące na świat objęte jest opieką weterynaryjną i otrzymuje potrzebne szczepienia. W ZOO często jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko zwierząt.
Profilaktyka i choroby drobiu
Żywienie i zdrowie kur ozdobnych wpływa na ich rozmnażanie i wzrost potomstwa. Mało urozmaicona dieta bądź nieświeża pasza mogą przyczynić się do różnych schorzeń kur. Ważne są również higieniczne warunki panujące w kurniki i właściwie zabezpieczony wybieg. Kurczakom i młodym nioskom należy podawać szczepionki, które zapobiegają groźnym chorobom.
Najczęstszymi chorobami drobiu są:
- Mykoplazmoza, która przenoszona jest drogą oddechową, zwłaszcza przez kaszel i katar. Przyczyną są zwykle złe warunki hodowlane. Rozwój choroby powoduje brak higieny i dezynfekcji pomieszczeń. Leczenie drobiu przynosi słabe wyniki. Z tego względu lepiej jest zapobiegać tej chorobie poprzez stosowanie szczepionek.
- Mikotoksykoza to schorzenie spowodowane mikotoksynami, które dostają się do organizmu w skutek spożycia skażonej paszy. Najczęściej zostaje zaatakowany układ pokarmowy, nerwowy, krwionośny i krążenia. Rozwój choroby zależy od układu odpornościowego i wieku ptaka.
- Kolibakterioza, związana jest z wystąpieniem złych warunków do życia. Najczęściej przyczyną jest zawilgocona ściółka czy pasza oraz brudna woda do picia. Niejednokrotnie kolibakterioza towarzyszy innym chorobom, takim jak zapalenie oskrzeli, krtani czy tchawicy. Ptaki mogą również zarazić się między sobą drogą kropelkową. Pojawia się katar, kichanie i duszności.
- Salmonelloza, która dostaje się do organizmu ptaka poprzez układ pokarmowy. Może znajdować się w jajach i mięsie. Objawami tego schorzenia jest zmniejszona ilość zniesionych jaj i ostre biegunki, które mogą być przewlekłe. Może dojść również do zapalenia jajowodów, czy otrzewnej. Nieleczonym ptakom grozi śmierć. Kury mogą również być bezobjawowymi nosicielami, co sprawia że zapobieganie tej chorobie nie jest łatwe. W przypadku tej choroby profilaktycznie również stosowane są szczepionki.
- Tyfus kur, który pojawia się na kurzych farmach. Jest głównie wynikiem braku higieny i dezynfekcji pomieszczeń oraz utrzymywanie kur w systemie klatkowym. Do skażenia organizmu zwierzęcia dochodzi poprzez sprzęt, kurz, kał, paszę czy wodę. Bakterie wnikają bezpośrednio do organizmu poprzez układ oddechowy lub pokarmowy. Kury stają się osowiałe i mają nastroszone pióra. Grzebień i dzwonki stają się sine, a zwierzęta zmniejszają ilość pobieranej paszy. Jaja znoszone przez skażone kury są zakrwawione bądź pozbawione skorupek. Należy stosować higienę i dezynfekcję pomieszczeń w celu zapobiegania tej chorobie.
- Gruźlica kur, która jest znaną chorobą atakującą wszystkie gatunki ptaków. Choroba ta podlega obowiązkowemu zgłoszeniu. Posiada ona bardzo długi okres inkubacji. Bakterie dostają się do organizmu kury poprzez układ pokarmowy. Zainfekowany drób wydala prątki gruźlicy z kałem, co trafia do wody, pokarmu czy ściółki. Pogarsza się aktywność i kondycja ptaków. Grzebień i dzwonki bledną, widoczna jest kulawizna i szarozielona biegunka. Organizm ulega wyniszczeniu i ptaki padają. W tym przypadku wskazana jest profilaktyka. Na rynku dostępna jest szczepionka, którą należy podawać z wodą.
- Choroby wirusowe, które powodują dużą zachorowalność i śmiertelność drobiu na farmach, nawet w 100%. Wirus do organizmu kur dostaje się przez układ oddechowy i pokarmowy. Choroba atakuje również układ nerwowy, gdzie widoczne jest porażenie skrzydeł i nóg. Zakażenie stanowią chore i padłe ptaki. Ważne jest aby wybieg zabezpieczony był dla kur przed dostaniem się tam dzikich ptaków. Profilaktycznie dostępna jest szczepionka, która działa przez rok.
- Choroby pasożytnicze to kocydioza, która powoduje bardzo duże straty w hodowli kur ozdobnych. Przyczyną tego schorzenia jest przeważnie zbyt duże zagęszczenie drobiu i brak wentylacji w pomieszczeniach. Objawami są nastroszone pióra i biegunka, która niekiedy może być z domieszką krwi. Po skażeniu ptak zdrowieje bądź pada. Profilaktycznie stosuje się szczepionki lub naturalne preparaty ziołowe.
Żywienie i zdrowie kur ozdobnych wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie. Profilaktyka, właściwa dieta i warunki bytowania zapobiegają wielu chorobom i niedomaganiom drobiu. W naszym kraju kury ozdobne są mieszkańcami ogrodów zoologicznych w małych i dużych miastach. W polskich ogrodach zoologicznych na świat przychodzi zdrowe potomstwo kur ozdobnych.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]