GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej
Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej

Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej

Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej wpływa na jej rozwój i samopoczucie. Nie jest to ptak wymagający, ale potrzebuje pełnowartościowej diety. Papugi, jako ptaki egzotyczne źle reagują na nieświeży pokarm. Aleksandretta obrożna właściwie żywiona i trzymane w higienicznych warunkach nie choruje często.

Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej  dotyczy ptaków żyjących na wolności i w niewoli. Nadmiernie wychudzona papuga przy zbilansowanej diecie oznacza, że ptak jest zarobaczony. Leczenia nie należy podejmować samodzielnie. Chorego ptaka należy zabrać do lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii, zleci badania, postawi diagnozę i przepisze odpowiednie leki.

Jadłospis aleksandretty obrożnej

Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej przekłada się na jej wygląd i zachowanie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie: nasionami roślin uprawnych i dziko rosnących, pąkami, kwiatami oraz owocami i nektarem. Ulubionym ich przysmakiem są orzechy. Aleksandretty preferują pokarm roślinny. Na wolności potrafią zadbać o swoje pożywienie.

Ptaki te żyją w parach, małych grupach lub stadach. W hodowli należy podawać aleksandrettom obrożnym gotowe mieszanki dla średnich i dużych papug. Dodatkiem powinna być: zielenina, owoce i warzywa oraz witaminy i minerały. Ulubione przysmaki ptaków należy podawać w nagrodę i wliczać do ich dobowego zapotrzebowania pokarmowego.

Jadłospis aleksandretty obrożnej powinien zawierać:

  • mieszaninę ziaren,
  • owoce i warzywa,
  • pokarm jajeczny,
  • zieleninę,
  • żwirek i dodatki mineralne.

Mieszanina ziaren

Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej to ważne aspekty w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Żywienie w niewoli nie powinno sprawiać kłopotów, ponieważ w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one wymagania i potrzeby egzotycznych ptaków.

W sklepach zoologicznych dostępne są słoiki z naturalnymi kiełkami. Zalecane jest kupowane mieszanek renomowanych firm, które są właściwie zbilansowane i urozmaicone. Najlepiej podawać jest nasiona i ziarna w małych ilościach kilka razy w ciągu dnia. Regularnie trzeba myć karmniki i poidełka oraz usuwać z klatki niedojedzony miękki pokarm.

Tak trzeba ustawić karmniki poidełka, żeby ptaki mogły pokonać pewien dystans. Sprawi to, że będą musiały się poruszać. Ponadto karmniki nie powinny być zanieczyszczane przez ptaki. Zapotrzebowanie pokarmowe można zaspokoić w formie granulek. Smakołyki papugi powinny otrzymywać po spożyciu dziennej dawki pokarmowej.

Podstawowa mieszanka dla aleksandretty obrożnej powinna zawierać następujące składniki pokarmowe:

  • proso 30%,
  • owies 15%,
  • słonecznik 15%,
  • konopie 15%,
  • kukurydzę 10%,
  • pestki dyni 10%,
  • nieprażone orzeszki ziemne 5%.

Mieszanka ziaren zawiera małe ilości witamin i wapnia. Z tego względu należy uzupełniać dietę dobową witaminami i minerałami. Aleksandretty obrożne uwielbiają orzechy i nasiona słonecznika. Dawka dzienna słonecznika nie powinna przekroczyć 20% mieszanki. Źle wyważona dieta jest przyczyną wielu chorób i otłuszczania narządów wewnętrznych ptaków.

Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej

Owoce i warzywa

Papugi lubią jabłka, gruszki, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki, morele czy jagody. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą zjadane, ponieważ aleksandretty obrożne posiadają różne gusta. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo papuga zaczyna spożywać dopiero po kilku dniach. Można podawać różnorodne owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi. Świeży pokarm pokrywa zapotrzebowanie na witaminy.

Pokarm jajeczny

W jadłospisie aleksandretty obrożnej nie powinno zabraknąć pokarmu jajecznego. Kurze jajo należy ugotować na twardo. Następnie po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką, kaszą kukurydzianą, biszkoptem lub sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj w celu zwiększenia wartości pokarmowej podawanego posiłku. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych papug. Konsystencja pokarmu jajecznego powinna być sypka.  

Zielenina

W okresie wiosennoletnim aleksandretty obrożne należy odżywiać zieleniną, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Papugi lubią młode listki mniszka lekarskiego. Rośnie on w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami z powodu ich zanieczyszczenia.

Trzeba też podawać gałązki krzewów i drzew, które papugi obdzierają z kory. Aleksandretty obrożne chętnie jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki lancetowatej i zwyczajnej. Można także uwzględnić w posiłku liście cykorii i koniczyny. W przypadku posiadania przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak czy inne zboża w doniczkach bądź kuwetach.

Żwirek i dodatki mineralne

Do prawidłowego trawienia potrzebny jest drobny żwirek. Trzeba rozłożyć na dnie klatki, która wyposażona jest w podłogę rusztową. Grys można też dodać do posiłku. Niektóre osobniki nie lubią spożywać żwirku, żeby im to ułatwić, warto jest posypać nim owoce. Grys jest niezbędny przy wchłanianiu wielu składników pokarmowych.

Poza tym żwirek rozdrabnia pokarm w żołądku mięśniowym. Do organizmu aleksandretty obrożnej potrzebne są też sole mineralne, które dostarczamy papudze poprzez kostkę wapienną bądź muszlę kałamarnicy. Smakołyki należy podawać dopiero po zjedzeniu dziennej dawki pokarmowej.

Papugi dziennie spożywają pokarm w ilości 5-10% masy ciała. Pożywienie powinno być urozmaicone i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. Węglowodanów i tłuszczów nie należy ptakom podawać w nadmiernej ilości. Zawartość białka w pokarmie powinna wynosić 5-10 % masy ciała.

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej wpływają na jej kondycję i wygląd. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć zwierzęcia. Najczęstszymi objawami chorobowymi u papug są nastroszone pióra i osowiałość. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować w lekarzem weterynarii. Opiekun nie powinien leczyć zwierząt samodzielnie. 

Najczęściej spotykane choroby u aleksandretty obrożnej:

  • Ornitoza czyli choroba papuzia, nazywana również papuzicą. Podstawowe objawy tego schorzenia to: katar, biegunka, światłowstręt i zapalenie spojówek. Jest ona groźną chorobą wirusową, którą chory ptak może przenieść na człowieka. Obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu.
  • Przewlekłe zapalenie wątroby, której objawami mogą być zbyt długie pazury i dziób. Koniecznie ptaka należy zabrać do lecznicy dla zwierząt. Najlepiej jak będzie to lekarz weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu ptaków egzotycznych.
  • Zapalenie dróg oddechowych, podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
  • Choroba dzioba i piór psittacine, która  powoduje utratę piór, zniekształcenie dzioba i pazurów papugi. Infekcja wirusowa zmniejsza odporność papugi.
  • Salmoneloza, której źródłem zakażenia są ziarna zanieczyszczone odchodami gryzoni.Choroba ta może mieć postać jelitową lub stawową. Chore osobniki są osowiałe i nie chcą pobierać pokarmu. Odchody ptaków pod względem konsystencji i barwy odbiegają od normy.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest zatrucie z powodu zjedzenia przez ptaka nieświeżego pokarmu.
  • Pasożyty zewnętrzne, do których najczęściej zaliczane są:
    • Wszoły, które są drobnymi insektami występującymi na skórze ptaka prze całą dobę. Pożywieniem ich jest złuszczony naskórek. Insekty te mogą być źródłem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego.
    • Ptaszyńce, które żerują na papugach najczęściej nocą. Rozmnażają się szybko i żywią się krwią. W konsekwencji doprowadzają zarażoną papugę do anemii i śmierci. 
  • Pasożyty wewnętrzne to tasiemce, glisty lub nicienie. Objawy to chudnięcie pomimo ptasiego apetytu. Tasiemiec może pojawiać się u osobników z odłowu. Glisty i nicienie nie należy lekceważyć i przy pomocy weterynarza trzeba je zwalczać.
  • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka czy niedoboru witamin i minerałów.
  • Zaparcie jaja występuje u osłabionych lub młodych i niedoświadczonych samiczek. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak jest zestresowany i niespokojny. Jeżeli samica nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin, należy zabrać papugę do lekarza weterynarii. 

Podsumowując

Żywienie i zdrowie aleksandretty obrożnej przekłada się na rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Jadłospis papug powinien być prawidłowo zbilansowany. Dobrze wyważona dieta i troskliwa opieka może przedłużyć życie papug. Higieniczne warunki bytowania wpływają decydująco na dobrostan aleksandretty obrożnej.

Scroll to Top