Skrzeczyk karłowaty to królestwo: zwierząt, gromada: promieniopłetwych, rząd: okoniokształtnych. Gatunek ten należy do podrzędu błędnikowców i rodziny guriamowatych. Skrzeczyk karłowaty to mała ryba o ciekawym wyglądzie. W naturze gatunek ten występuje w Azji. W niewoli jest to słodkowodna ryba akwariowa.
Skrzeczyk karłowaty to Trichopsis pumila, który zakwalifikowany jest do rodzaju Trichopsis. Występuje w wodach Tajlandii, Indonezji, Wietnamu, Kambodży i Laos. Bytują w wodach stojących, czasami całkowicie pozbawionych tlenu, takich jak bagna, stawy, zalane torfowiska czy kanały nawadniające. Gatunek ten po raz pierwszy został opisany w 1936 roku.
Wygląd i ubarwienie
Skrzeczyk karłowaty to nieduża ryba, która osiąga długość 4 cm. Zaznaczony jest dymorfizm płciowy. Dojrzałe samce mają bardziej intensywne barwy i trochę dłuższe płetwy. Jednak u młodych skrzeczyków płeć nie jest łatwa do rozpoznania, ponieważ nie różnią się rozmiarem.
Skrzeczyk karłowaty ma ciało lekko wrzecionowate, które z przodu jest obłe. Dobrze rozwinięta płetwa ogonowa ma wydłużone środkowe promienie. Skrzeczyki karłowate w zależności od miejsca, w którym występują w środowisku naturalnym, mogą mieć trochę odmienne ubarwienie.
U samców grzbiet i górna cześć boków połyskuje i ma niebieską barwę, a ich środkiem przebiega ciemna linia. Poniżej widoczny jest brązowy kolor z jasnymi przebarwieniami, które występują w okolicach brzucha. Natomiast inna forma barwna tych ryb posiada ciała w jasnobrązowej tonacji.
Na bokach znajdują się dwie ciemne przerywane linie, z których pierwsza przebiega pod zakończeniem grzbietu, a druga od oka po nasadę płetwy ogonowej. Wszystkie pojedyncze płetwy są przezroczyste z delikatnymi brunatnymi obrzeżeniami i występują na nich drobne punkciki o barwie niebieskiej. Mniej kolorowe są ciała samic i trochę przezroczyste.
Styl życia
Skrzeczyk karłowaty ma bardzo spokojne usposobienie i nie jest skłonny do atakowania innych osobników. Jednak pewien stopień agresji można zaobserwować u samców jedynie w okresie prokreacji. Skrzeczyki karłowate wydają charakterystyczne dźwięki, ale rzadziej robią to samice niż samce.
Gatunek ten nadaje się do hodowli w akwarium towarzyskim. Mogą żyć również w towarzystwie innych małych gatunków ryb o łagodnym usposobieniu i podobnych wymaganiach, pod warunkiem, że inne osobniki nie będą z nimi rywalizować o pokarm. Poza tym skrzeczyki są rybami ruchliwymi i lubiącymi polować.
W naturze w skład diety skrzeczyków wchodzą drobne bezkręgowce, owady i zooplankton. Natomiast w niewoli najlepiej podawać im żywe posiłki i mrożone larwy owadów wodnych. Skrzeczyk karłowaty posiada dodatkowy narząd oddychania, zwany labiryntem, który pozwala rybie oddychać powietrzem.
W środowisku naturalnym dzięki temu narządowi mogą przeżyć w wodach, które ubogie są w tlen. Gatunek ten można trzymać parami lub w niedużych grupach liczących 6-8 osobników, w zbiorniku o długości 80 cm. Akwarium należy gęsto obsadzić roślinnością, zapewnić w nim dużo kryjówek i niezbyt intensywne oświetlenie.
Rozmnażanie skrzeczyków
Skrzeczyk karłowaty nie jest trudny do rozmnażania. Samiec przy powierzchni wody buduje pieniste gniazdo pod liśćmi roślin wodnych. Dokonuje tego w środkowej części akwarium, wydając głośne dźwięki. W okresie tarła zbiornik należy przykryć i trochę podnieść w nim temperaturę wody, do 30oC. Do tarła dochodzi w pobliżu wybudowanego gniazda.
W charakterystyczny dla błędnikowców sposób osobnik męski owija się wokół samicy, która w czasie tarła wydaje odgłosy przypominające mruczenie. Jest to sygnał do rozpoczęcia godów, co jest unikatowym zjawiskiem w świecie ryb. Po tarle samica powinna zostać odłowiona. To właśnie samiec opiekuje się ikrą i larwami.
Wylęg rybich noworodków następuje po 2 dniach. Larwy w gnieździe pozostają 3-4 doby do momentu zużycia woreczków żółtkowych. Jeżeli narybek zaczyna swobodnie pływać, to wówczas samiec traci zainteresowanie potomstwem. W tym okresie powinien zostać odłowiony. Młode skrzeczyki dojrzałość płciową uzyskują w wieku 3 miesięcy.
Skrzeczyk karłowaty to wrażliwa, pięknie ubarwiona i atrakcyjna ryba. Jest polecana miłośnikom ryb ozdobnych, a przede wszystkim doświadczonym akwarystom. Skrzeczyk karłowaty jest spokojną i jedną z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Hodowanie i obserwowanie żywych organizmów świata podwodnego to wspaniałe i pełne wyzwań hobby.