Opieka nad wielkopłetwem wspaniałym nie jest trudna, jeżeli zostanie zakupiony zdrowy osobnik. Decydując się na zakup ryb akwariowych trzeba sprostać ich potrzebom. Wielkopłetw wspaniały powinien zostać otoczony fachową opieką. Gatunek ten podobnie jak człowiek posiada swoje upodobania.
Opieka nad wielkopłetwem wspaniałym polega na ochronie go przed stresem i przestrzeganiu higieny warunków w zbiorniku. W akwarium najlepiej pielęgnować jednego samca i dwie samice. Wielkopłetwom wspaniałym trzeba zapewnić pokarm, zbiornik i odpowiednią opiekę. Musimy zadbać o dobrostan ryb, ponieważ są to żywe organizmy świata podwodnego.
Zakup wielkopłetwów wspaniałych
Opieka nad wielkopłetwem wspaniałym polega na zakupie zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Kupując ryby akwariowe trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny ryb i ich zachowanie. Nie należy kupować osobników okaleczonych lub z wadami genetycznymi. Wielkopłetwy doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów.
Znając potrzeby wielkopłetwów wspaniałych możemy stworzyć im bezstresowe warunki do życia. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd i zachowanie. Kupując ryby bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde nabyte stworzenie wymaga troskliwej opieki. Samce wielkopłetwów wspaniałych są wojownicze, zwłaszcza w okresie tarła.
Nowe osobniki powinny zostać poddane 4-tygodniowej kwarantannie w specjalnie przygotowanym oddzielnym zbiorniku. Takie akwarium należy wyposażyć w filtr i grzałkę. W okresie kwarantanny będzie widoczna większość utajonych schorzeń. Nowe osobniki należy bacznie obserwować. W hodowli tych ryb można podawać żywy i suchy pokarm.
Zbiornik dla wielkopłetwów wspaniałych
Opieka nad wielkopłetwem wspaniałym polega na stworzeniu rybom odpowiednich warunków do życia. Gatunek ten należy do ryb labiryntowych. Wymaga dość obszernego akwarium, o minimalnej długości 80 cm, w którym można hodować 1 samca i 2 samice. Dwóch samców umieszczonych w zbiorniku może staczać krwawe walki, które zwykle kończą się tragicznie.
Rybom tym trzeba zapewnić liczne kryjówki i nie tylko wśród roślinności, ale też pośród innych elementów wystroju. Zbiornik należy gęsto obsadzić różnorodną roślinnością w bocznych strefach, środkowej i tylnej. Nie powinno również zabraknąć roślin pływających, kamieni i korzeni, stanowiących kryjówki zwłaszcza dla samic.
Akwarium należy szczelnie przykryć szybą lub pokrywą, ponieważ ryby te lubią wysoko i często skakać. Powinna być cotygodniowa podmiana wody do 30%. Nie wolno wpuszczać wielkopłetwów wspaniałych do świeżo założonego akwarium. Światło powinno być jasne i wskazany jest umiarkowany przepływ wody.
Ryby należy umieścić w dużym i przestronnym akwarium. Wszystkie parametry wody powinny być stabilne. Najczęściej w hodowli ryb wykorzystywane są akwaria, które zbudowane są ze szklanych płyt, połączonych ze sobą klejem silikonowym. Można również zakupić zbiornik zbudowany z innych materiałów.
Na rynku dostępne są akwaria :
- murowane z frontową ścianą ze szkła,
- wytworzone z elementów plastikowych,
- ze ścianami z nierdzewnych stopów metali.
Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie trzech zbiorników dla: kwarantanny, narybku i ryb dorosłych. Każde akwarium powinno spełniać wymagania gatunkowe ryb i być odpowiednio wyposażone. Nie należy w jednym zbiorniku trzymać różnych gatunków ryb, ponieważ wielkopłetwy wspaniałe są rybami agresywnymi.
Podłoże i sprzęt techniczny
Opieka nad wielkopłetwem wspaniałym polega również na wyposażeniu zbiornika, w którym hodujemy ryby. Do kształtowania podłoża potrzebny jest piasek, żeby ryby mogły zapewnić sobie potrzebne do życia nawyki. Podłoże należy regularnie sprawdzać, usuwając z niego gromadzące się odchody i inne biologiczne zanieczyszczenia.
Najważniejszym elementem biotypu akwarium jest woda o odpowiedniej temperaturze, która dla wielkopłetwów wspaniałych powinna wynosić w granicach 18-26oC. Natomiasttwardość wody najlepiej jak mieścić się w przedziale 5-19on, a pH: 6-8.
Dla tarła wskazana jest woda o temperaturze 26-30oC, obniżając jej poziom do 15 cm. Należy przestrzegać wskazanych parametrów wody w celu chronienia ryb przed chorobami. Zarówno zbyt wysoka temperatura w zbiorniku, jak również zbyt niska nie jest bezpieczna dla zdrowia, a nawet życia rybich okazów.
Podstawowym wyposażeniem akwarium ciepłowodnego dla ryb są:
- Urządzenia filtrujące. W zależności od rodzaju ryb można zainstalować jeden filtr bądź kombinację różnych typów filtrów.
- Oświetlenie, które przeważnie montowane jest w pokrywie zbiornika. Stosowane są różne systemy oświetlenia. Warto jest wbudować czasowy, automatyczny wyłącznik światła. Zachowa on naturalny rytm dnia i nocy. Światło dla tego gatunku powinno być jasne.
- Ogrzewanie to grzałka i termostat, który służy do kontroli temperatury wody. Niebezpieczne jest przegrzanie, jak również wychłodzenie rybiego organizmu.
Lampy UV, które zamocowane są wewnętrznej części obiegu filtrów, mają bakteriobójcze działanie, a także zabijają pasożyty i glony. Wydajność tych lamp musi być odpowiednio wysoka. Powinny być włączone przez 24 godziny. W przypadku stosowania leków lampy powinny zostać wyłączone.
Pod wpływem promieni ultrafioletowych lamy te mogłyby zmienić struktury podawanych lekarstw. W wodzie o kwaśnym odczynie nie wszystkie leki mogą być stosowane. W celu wzbogacenia wody w tlen należy zamontować w zbiorniku specjalne urządzenie o nazwie oksydator, który dostępny jest w sklepach akwarystycznych.
Opieka nad wielkopłetwem wspaniałym to bardzo ciekawe i pełne wyzwań hobby. Nie jest to ryba wymagająca. Wystarczy znać podstawy funkcjonowania tego gatunku. Nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania żywych organizmów świata podwodnego. Warto jest zaopatrzyć się w specjalistyczne podręczniki opisujący styl życia tego gatunku.