GeoZoo » Ptak » Opieka nad rozellą królewską
Opieka nad rozellą królewską

Opieka nad rozellą królewską

Opieka nad rozellą królewską wymaga profesjonalnej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem papugi, trzeba zapoznać się z potrzebami nabywanego gatunku. Ważne jest również wcześniej zdobyte doświadczenie hodowlane w tym temacie. Hodowla rozelli królewskiej polecana jest miłośnikom egzotycznych ptaków.

Opieka nad rozellą królewską nie jest skomplikowana pod warunkiem, że została nabyta zdrowa papuga. Zdobyta wiedza i doświadczenie w hodowli nimfy czy innych gatunków rozelli, ułatwi opiekę nad rozellą królewską. Można również skorzystać z porady doświadczonego hodowcy tych ptaków.

Papugi nie powinny być w domu uciążliwym dodatkiem. Pomysł zakupu egzotycznych ptaków najlepiej skonsultować ze wszystkimi członkami rodziny. Na czas urlopu czy wyjazdu w delegację należy pozostawić podopiecznych pod opieką zaufanej osoby. Stres papug spowodowany jest często ich samotnością, o czy należy pamiętać.

Wybór i zakup papugi

Opieka nad rozellą królewską powinna być przyjemnością dla ptasiego opiekuna, a nie tylko obowiązkiem. Potencjalny opiekun, który decyduje się na rozellę królewską powinien mieć świadomość, co w tym przypadku jest dla niej najbardziej istotne. Przed zakupem ptaka należy poznać jego wymagania.

Do podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać, żeby rozelle były szczęśliwe i zdrowe należy:

  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki, minimum dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
  • Zamontowanie witryny pokojowej w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez przeciągów i bezpośrednio padających na klatkę promieni słonecznych. Wskazana jest także odpowiednia wentylacja pokoju z dopływem świeżego powietrza.
  • Sprawdzanie codziennie witryny pokojowej czy woliery oraz ich wyposażenia.
  • Regularne przemywanie witryny pokojowej wilgotną gąbką lub ściereczką.
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajdują się rozelle królewskie.
  • Uniemożliwienie papugom dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptaki wypuszczone są z pokojowej witryny.
  • Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidełek kulkowych i karmników czy pojemników oraz codzienne ich mycie. Pojemniki powinny być solidnie przytwierdzone do ścian witryny, aby papugi nie zdołały ich przesuwać ani wyjmować.   
  • Zabranie niezwłocznie z pomieszczenia papug miękkiego pokarmu, którego ptaki nie zdążyły spożyć.
  • Wymienianie regularnie lub w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.

Witryna pokojowa

Opieka nad rozellą królewską to ciekawe i przyjemne hobby. Ptaki te mogą być trzymane w witrynie pokojowej, specjalnym pokoju lub w ogrodowej wolierze. Duże witryny są świetnym rozwiązaniem dla pary rozelli królewskiej, im większe wymiary tym lepiej. Rozella królewska nie nadaje się do trzymania w klatce.

Witrynę pokojową można kupić w sklepie zoologicznym lub zaprojektować samodzielnie. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej po mieszkaniu, balkonie czy tarasie. Szkielet witryny musi być metalowy i całość powinna być obciągnięta mocną siatką, której ptaki nie są w stanie zniszczyć.

Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 100 cm, a wysokość 150 cm. Wielkość witryny można dostosowana do wysokości pokoju. Rozelle królewskie nie powinny być umieszczone w witrynie pokojowej o drewnianej konstrukcji, ponieważ bez trudu zniszczą jej elementy. W domu lub dostatecznie dużym mieszkaniu można wydzielić pokój.

Pomieszczenie to powinno przypominać naturalne środowisko rozelli królewskiej. Można w nim posadzić wysoką trawę i krzewy. Podłoga powinna zostać wysypana czystym piaskiem. Natomiast okna, grzejniki i oświetlenie należy zabezpieczyć siatką. W pokoju powinna być również odpowiednia wentylacja, gdyż potrzebny jest dopływ świeżego powietrza.

Woliera ogrodowa

Opieka nad rozellą królewską wymaga przygotowanie pomieszczenia do utrzymywania papugi. Dobrym rozwiązaniem jest woliera zewnętrzna, która jest dużym i przestronnym pomieszczeniem. Jest ono obciągnięte mocną, metalową siatką. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej.

Taki rodzaj ptasiego mieszkania powinien zostać zabezpieczony od wiatru i promieni słonecznych. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym egzotyczne ptaki mogłyby się schronić przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od kreatywności człowieka.

Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i gryzoniami, a także silnym słońcem czy wiatrem. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z przepływową wodą. Rozelle królewskie są odporne na niskie temperatury i mogą w wolierze przebywać przez cały rok. 

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad rozellą królewską to również odpowiednie wyposażenie ptasiego mieszkania, gdzie podstawą są naczynia na wodę i pokarm. Powinny być one łatwe do mycia i stabilne, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki.

Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Najlepiej, jak są to gałązki różnej grubości. Do klatki pod nadzorem opiekuna należy wstawić plastikowe naczynie z wodą do kąpieli ale pod nadzorem ptasiego opiekuna. Nie jest wskazane umieszczanie sztucznych krzewów lub pnączy.

W przypadku rozmnażania tego gatunku papug należy stworzyć dobranej parze rozelli królewskiej odpowiednie warunki do życia. Wczesną wiosną trzeba wstawić do woliery budkę lęgową. Najlepszym rozwiązaniem jest pień z wydrążoną dziuplą, gdzie ptaki chętnie gniazdują. Budka lęgowa powinna być o wymiarach: 30 x 30 x 50 cm z otworem o średnico około 9 cm.

Podsumowując opieka nad rozellą królewską jest bardzo ważna w życiu tej atrakcyjnej papugi. Ptaki te właściwie traktowane dożywają do 35 lat. Rozelle królewskie trzeba zapoznać z innymi zwierzętami domowymi. Dzięki posiadanej wiedzy na temat papuziej natury możemy pomóc pupilom w kłopotach albo skorzystać z pomocy specjalisty.

Scroll to Top