Opieka nad nornikiem wschodnim dotyczy gryzoni hodowlanych i utrzymywanych w domowych warunkach. Zwierzętom tym trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia zgodnie z ich potrzebami. Należy podawać im dobrze zbilansowany pokarm i przestrzegać warunków higienicznych.
Opieka nad nornikiem wschodnim nie jest trudnym zajęciem. Stworzenie to nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie potrzeba również obcinać nornikowi pazurów, ponieważ ściera je skutecznie biegając po konarach. Trzeba jednak zwracać uwagę na nieustannie rosnące siekacze.
Opieka nad nornikiem wschodnim jest interesującym i pełnym wyzwań zajęciem dla wszystkich domowników. Gryzoń ten nie hibernuje i jest aktywny prawie przez całą dobę. Zwierzęta te są spokojne, ciekawskie i ufne oraz łatwe do oswojenia. Możliwa jest jednak agresja pomiędzy samcami, która nasila się w zbyt małym pomieszczeniu.
Warunki higieniczne
Opieka nad nornikiem wschodnim to przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Trzeba sukcesywnie usuwać resztki niespożytego pokarmu. Ważne jest też podawanie czystej i świeżej wody, na której brak norniki są bardzo uczulone. Każdego dnia należy kontrolować spiżarnię gryzoni, żeby nie zalegała w niej zepsuta żywność.
Najszybciej procesom gnilnym ulegają owoce. Należy utrzymywać w czystości miseczki i poidełka. Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia. Siano również powinno być świeże i pachnące.
Poza tym należy również zadbać o czystość w pomieszczeniu norników. Trzeba regularnie sprzątać kuwetę i wymieniać ściółkę. Czynności te wykonuje się w zależności od potrzeb i rodzaju podłoża. Ściółka nigdy nie powinna być zawilgocona i przed jej wymianą trzeba umyć kuwetę czy akwarium. Higieniczne warunki pozwolą gryzoniowi cieszyć się dobrym zdrowiem.
Pomieszczenie dla norników
Opieka nad nornikiem wschodnim wymaga poznania trybu życia tych gryzoni w naturze. Zwierzęta te są żywotne, ale rzadko skaczą i nie lubią wspinaczek. Najlepiej chować co najmniej 2 osobniki, które mogą być tej samej płci. Dobrze jest również utrzymywać te zwierzęta w haremie z 1 samcem i 2-3 samicami.
Nie wolno narażać zwierząt na niebezpieczeństwo. Do okaleczenie, a nawet śmierci zwierzęcia może dojść, gdy do grupy samców dołączymy osobnika, który nie jest rodzeństwem dorastających płciowo samców. Agresja ulega nasileniu, gdy w pomieszczeniu panuje przegęszczenie nornikami.
Zwierzęta te mogą trzymane być w obszernym akwarium albo terrarium. Można również trzymać w klatce z metalowymi prętami, których odległość nie powinna przekraczać 0,5 cm. Dla pary norników lub małego haremu wystarczy pomieszczenie o wymiarach: 80 x 40 x 40 cm. Norniki niszczą elementy plastikowe i drewniane klatki, których powinno być bardzo mało.
Wyposażenie domu dla gryzoni
Opieka nad nornikiem wschodnim polega na stworzeniu gryzoniowi odpowiednich warunków do życia. Pomieszczenie tych gryzoni powinno być zaopatrzone w gałęzie i korzenie, które służą do ścieranie siekaczy i pazurów. Do tego należy dorzucić garść siana, które posłuży za budulec legowisko, a część będzie zjedzona.
Siano jest źródłem substancji balastowych, dlatego pobudza układ pokarmowy do pracy. Do ich ścierania wskazane jest podawanie: twardego chleba, orzechów w łupinach i gałązek. W pomieszczeniu norników wschodnich nie powinno zabraknąć licznych kryjówek.
Do tego celu nadają się rurki z PCW, a także tekturowe tunele o średnicy 4 cm. Ważnym elementem wyposażenia klatki jest również metalowy kołowrotek. Jest on potrzebny do codziennego treningu biegowego. Natomiast latem w upalne dni nie powinno zabraknąć baseniku z wodą, potrzebnego do kąpieli.
Dno klatki należy wyłożyć grubą warstwą ściółki na wysokość 10-20 cm, ponieważ norniki chętnie ją przekopują. Najlepiej, jak w skład podłoża wchodzi torf zmieszany z trocinami, suchymi liśćmi, sianem i korą. W środowisku naturalnym bytują w podziemnych norach, które mają komory o różnym przeznaczeniu i kilkanaście wyjść.
Dom bez zagrożeń
Opieka nad nornikiem wschodnim nie jest czasochłonne ani nie wymaga dużo pracy. Gryzoń ten lubi zwiedzać nieznane mu miejsca. Zwierzątko to można wypuszczać z klatki przestrzegając zasad bezpieczeństwa. W pokoju, w którym wypuszczone są norniki, najlepiej jak nie ma mebli bądź stoją blisko ściany. W takim przypadku gryzonie nie zaklinują się między regałami, a ścianą.
Wszystkie przewody elektryczne powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Jest to niezbędne w celu uniemożliwienia podopiecznym ich przegryzienia, co grozi porażeniem pupili prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biegają norniki wschodnie należy zamknąć. W takim przypadku ucieczka tych sympatycznych gryzoni jest nie możliwa.
W pomieszczeniu, w którym wypuszczone zostały norniki wschodnie, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Należy uważać, żeby nie doszło do nieumyślnego nadepnięcia gryzoni. Pies i kot powinien być izolowany od tych zwierzątek. Przestrzegając tych wszystkich zasad chronimy norniki przed niepotrzebnym stresem i niebezpieczeństwem.
Rozmnażanie norników wschodnich
Opieka nad nornikiem wschodnim dotyczy również ich szybkiego rozmnażania, które nie stwarza problemów. Samce aktywne są seksualnie w wieku około 3,5 miesiąca. Natomiast samice dojrzewają płciowo dosyć późno. Przeważnie rodzą w wieku 4-5 miesięcy życia. Ciąża trwa krótko, tylko 3 tygodnie.
Występuje ruja poporodowa, ale nie zawsze samiczka zachodzi w ciąże. Po tym okresie następuje kilkutygodniowa przerwa. Samice mogą mieć w roku nawet 5 miotów. Na świat średnio przychodzi około 4 młodych. Noworodek waży ponad 3 gramy. Samica samodzielnie wychowuje potomstwo, przeganiając samca. Młode odpowiednio karmione szybko rosną.
W wieku 28 dni można bezpiecznie odsadzić młode od matki. Jednak warto jest poczekać z tym do 6 tygodni, gdy potomstwo będzie już całkowicie samodzielne. W hodowlach nie należy dopuszczać do zbyt częstego rozmnażania. Samiec może okazywać agresję wobec starszych synów, których należy oddzielić, gdy zaczynają się usamodzielniać.
Podsumowując opieka nad nornikiem wschodnim uchroni gryzonia przed okaleczeniem i chorobami. Zdrowy gryzoń jest wesoły i bystry oraz bardzo aktywny. Regularna obserwacja podopiecznego pozwoli wykryć pierwsze objawy chorobowe. Wspólna zabawa z nornikami wschodnimi przynosi wiele radości. W Polsce zwierzęta te zyskują coraz większą popularność.