Nielatające ptaki są to zwierzęta, które w wyniku ewolucji utraciły zdolność lotu. W czasach współczesnych można wyróżnić około czterdzieści gatunków ptaków nielotów. Największe ich skupisko znajduje się w Nowej Zelandii. Do nielotów należą ptaki lądowe i wodne.
Nielatające ptaki zostały pozbawione lotu ze względu obranie innej strategii przetrwania czy braku zagrożenia ze strony drapieżników. Posiadają one mniejsze kości skrzydeł, niż ptaki latające. Poza tym nie mają grzebienia na mostku lub jest on zredukowany. W sposób naturalny ptaki te pozbawione zostały wzbijania się w powietrze.
Największy ptak nielatający
Nielatające ptaki to inaczej nieloty. Wśród ptaków, które nie potrafią latać są małe, średnie, duże i olbrzymy. Największym ptakiem nielatającym jest struś, który ma masywnie zbudowane ciało. Jest on przedstawicielem ptaków lądowych. Jest to gatunek stadny, żyjący w naturze w małych grupach. Struś odżywia się pokarmem mieszanym i przystosowany jest do warunków półpustynnych.
Waga strusia wynosi około 150 kg, a wysokość to około 250 cm. Dlatego jest on wspaniałym biegaczem. Na długich dystansach osiąga prędkość 70km/h, natomiast na krótkich 50km/h. Ma długie i silne nogi, które służą do biegania i obrony. Struś swojego wroga potrafi mocno kopnąć. Ptaki te zamieszkują stepy i pustynie Afryki.
Brak możliwości latania nie utrudnia im bytowania.
Najmniejszy ptak nielatający
Nielatające ptaki to również chruścielowiec karłowaty czyli derkaczyk nielotny. Obecnie jest on najmniejszym gatunkiem ptaka nielotnego, który narażony jest na wyginięcie. Zamieszkuje on wyspę wulkaniczną o nazwie Inaccessible, położoną w południowej części Oceanu Atlantyckiego. Jest to wyspa nie zamieszkana przez gatunek ludzki i stąd jej nazwa „niedostępna”.
Chruścielowiec karłowaty ma około 15 cm długości, a masa jego ciała waha się w granicach 35 – 50 g. Posiada ciemne upierzenie. Jego pożywieniem są jagody, nasiona i bezkręgowce, a w tym owady czy dżdżownice.
Jest to ptak monogamiczny, budujący gniazdo na ziemi i w gęstej roślinności.
Popularne ptaki nieloty
Nielatające ptaki często na skrzydłach zachowane mają długie lotki, które pomagają im w utrzymaniu równowagi podczas szybkiego biegania. W przypadku gatunków wodnych ptasie skrzydła wykorzystywane są do napędzania ciała w czasie pływania.
Niektóre gatunki dawno już wymarły lub zagrożone są wyginięciem.
Do najbardziej popularnych, żyjących obecnie ptaków nielotów należą:
Emu, który charakteryzuje się zredukowanymi skrzydłami, sterówkami i lotkami. Dlatego zajmuje on drugie miejsce po strusiu pod względem wielkości wśród ptaków nielatających. Ma charakterystyczne pióra przypominające sierść. Na przykład żywi się owocami, nasionami, trawą i owadami. Zamieszkuje on tereny Australii.
Pingwin
Pingwin, który jest masywnym ptakiem morskim. Dlatego potrafi wspaniale pływać i nurkować. Jego skrzydła wykorzystywane są do napędzania ciała podczas pływania. Populacja pingwinów znacznie Pingwin zamieszkuje zwykle zimne morza Półkuli Południowej. Jednak jedynie pingwin równikowy żyje na Półkuli Północnej.
Kormoran nielotny
Kormoran nielotny, który jest jedynym nielotem spośród rodziny kormoranów. Trudno mu żyć na lądzie, ale dobrze radzi sobie w wodzie. Posiada uwstecznione skrzydła z kilkoma lotkami. Upierzenie jego jest brązowo-czarne. Zamieszkuje on nieduże, dwie wyspy archipelagu Galapagos – Isabeli i Fernandinie. Dodatkowo gatunek ten jest narażony na wyginięcie.
Kiwi
Kiwi, który obejmuje pięć współcześnie żyjących gatunków i jeden wymarły. Ptak ten posiada słaby wzrok, ale ma silnie rozwinięty węch i słuch. Na przykład żywi się pokarmem roślinnym i bezkręgowcami. Dodatkowo posiada skrzydła szczątkowe, o długości 5 cm. Jednak nie są one widoczne pomiędzy piórami. Ptak ten prowadzi nocny tryb życia. Żyje tylko na terenach Nowej Zelandii.
Kakapo
Kakapo, która należy do ptaków zagrożonych wyginięciem. Jest to jedyna na kuli ziemskiej papuga, która nie potrafi latać i jest najcięższa. Jej żółtozielone upierzenie jest doskonałym kamuflażem wśród roślinności. Prowadzi samotny i nocny tryb życia. Dodatkowo bytuje na ziemi i wspina się po drzewach. Przede wszystkim jest to ptak roślinożerny i długowieczny. Może żyć około 90 lat. Zamieszkuje wyspy Nowej Zelandii.
Podsumowując nielatające ptaki można podziwiać w ogrodach zoologicznych. Dlatego niektóre gatunki nielotów zostały sprowadzone do Polski z odległych krajów. Innymi słowy w naszych warunkach klimatycznych ptasie okazy czują się dobrze. Gatunków, które nie potrafią latać jest znacznie mniej, niż ptaków lotnych. Na przykład specjalistyczna lektura dostarcza miłośnikom skrzydlaków obszernej wiedzy na temat ptaków nielotów.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]