GeoZoo » Zoologia » Najwolniejsze zwierzęta świata
Najwolniejsze zwierzęta świata

Najwolniejsze zwierzęta świata

Najwolniejsze zwierzęta świata znajdują się w grupie kręgowców i bezkręgowców. Są to bardzo powolne stworzenia, którym nigdzie się nie spieszy. Stanowią przeciwieństwo najszybszych zwierząt na kuli ziemskiej, takich jak sokół wędrowny, czarny marlin czy gepard grzywiasty.

Najwolniejsze zwierzęta świata prowadzą bardzo powolny tryb życia. Te istoty żyjące czerpią radość z bardzo wolnego poruszania się. Świat fauny dzieli się na dwie grupy, obejmujące: kręgowce i bezkręgowce. Bezkręgowce to stworzenia, które nie posiadają szkieletu wewnętrznego ani czaszki. Do najwolniej poruszających się zwierząt na świecie należą zwierzęta morskie i lądowe.

Najwolniejsze bezkręgowce świata

Najwolniejsze zwierzęta świata to bezkręgowce z typu: parzydełkowców, szkarłupni i mięczaków. Na całym świecie liczba wszystkich gatunków bezkręgowców przekroczyła 1 milion. W Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy gatunków. Bezkręgowce opanowały na naszej planecie wszystkie kontynenty, morza, oceany i wody śródlądowe.

Do bezkręgowców należy aż 95% obecnie żyjących zwierząt, które stoją na niższym poziomie ewolucyjnym od kręgowców. Bezkręgowce występują we wszystkich środowiskach, nawet tych nieprzyjaznych bytowaniu.

Najwolniejsze zwierzęta świata wśród bezkręgowców pochodzą z gromady: koralowców, rozgwiazdy i ślimaków.

Do najwolniejszych bezkręgowców należą:

  • ukwiały,
  • rozgwiazdy,
  • ślimaki.

Ukwiały

Najwolniejsze zwierzęta świata - Ukwiały

Ukwiały to rząd osiadłych i tylko nielicznie wędrujących koralowców sześciopromiennych. Zwierzęta te często ściśle współżyją z innymi organizmami. Niektóre z nich hodowane są w zbiornikach morskich. Wszystkie bytują pojedynczo i zwykle przytwierdzone są tarczą czepną do podłoża. Stworzenia te są pięknie ubarwione. Uchwiały żyją najdłużej na świecie i praktycznie nie przemieszczają się. Tylko niektóre pokonują 2 cm na godzinę. Mogą żyć nawet ponad 4 tysiące lat. Rozmnażają się płciowo i bezpłciowo.

Rozgwiazdy

Najwolniejsze zwierzęta świata - Rozgwiazdy

Rozgwiazdy to gromada morskich drapieżników. Należą one do typu szkarłupni. Występują w Europie i na wybrzeżach Atlantyku. Stworzenia te charakteryzują się różnorodnością barw, rozmiarów i kształtów. Najwięcej rozgwiazd jest w kolorze pomarańczowym i fioletowym. Wyróżniają się gwiaździsta budową. Posiadają pięć ramion i cztery rzędy nóżek. Zasiedlają dna mórz i oceanów. Bytują na rafach koralowych i pod skałami na głębokość nawet do 300 metrów. Prawie wszystkie są rozdzielnopłciowe. Zwierzęta te żyją około 5 lat. Prędkość ich wynosi około 4 metry na jedną godzinę.

Ślimaki

Najwolniejsze zwierzęta świata - Ślimaki

Ślimaki to gromada należąca do mięczaków, które zajmują trzecie miejsce po ukwiałach i rozgwiazdach pod względem najwolniejszego poruszania się. Ślimaki hodowane są w warunkach domowych i zbierane w celach konsumpcyjnych. Najwolniejszymi spośród tych zwierząt jest ślimak afrykański osiągający 5 metrów na godzinę i ślimak bananowy poruszający się z prędkością 9 metrów na godzinę.  


Najwolniejsze zwierzęta świata

Najwolniejsze kręgowce świata

Najwolniejsze zwierzęta świata poruszają się bardzo wolno i znajdują się również wśród kręgowców. Współcześnie zostało opisanych około 58 tysięcy gatunków tych zwierząt. Stanowią one najliczniejszy podtyp strunowców i tylko 5% opisanych gatunków zwierząt. Kręgowce spośród pięciu gromad mają swoich najwolniejszych przedstawicieli w czterech gromadach.

Kręgowce podzielone są na gromady: ssaki, ptaki, ryby, gady i płazy. Na czele najwolniej poruszających się zwierząt stoi konik morski, zaliczony do morskiej ryby.

Do najwolniejszych kręgowców na Ziemi zostało zaliczonych 5 kręgowców spośród ryb, ssaków, gadów i ptaków:

  • koniki morskie, pławikoniki,
  • leniwce,
  • żółwie,
  • heloderma arizońska,
  • słonki.

Koniki morskie, pławikoniki

Najwolniejsze zwierzęta świata - Koniki morskie

Koniki morskie, pławikoniki to zbiorcza nazwa kilkudziesięciu ryb morskich, które wyglądem przypominają konika szachowego. Najwolniej z pośród nich porusza się karłowaty konik morski, należący do rodziny igliczniowatych. Występuje on w wodach zachodniego oceanu Spokojnego. Osiąga on długość około 2 cm. Na jego ciele rozmieszczone są kolce. Posiada długi i chwytny ogon. Bytuje w słonych wodach oceanicznych na terenie występowania raf koralowych, na głębokość do 40 m. Jest to gatunek monogamiczny i do rozrodu przystępuje cały rok. Jego pożywieniem są małe skorupiaki.  Porusza się z prędkością około 150 cm na godzinę.

Leniwce

Najwolniejsze zwierzęta świata - Leniwce

Leniwce to nazwa dwóch rodzin z rzędu szczerbaków. Żyją na obszarze Ameryki Południowej i Środkowej. Są nadrzędnymi ssakiem, które znane są z powolnych ruchów. Średnio osiągają 180 metrów na godzinę. Posiadają mocne kończyny zakończone długimi pazurami. Poruszają się po drzewach zwisając grzbietem w dół z gałęzi. Zwierzęta te spożywają pokarm roślinny, niskokaloryczny. Obie płcie osiągają dojrzałość płciową po 3 latach. Samica wydaje na świat jednego osobnika, którego karmi przez pół roku. Leniwce są samotnikami, za wyjątkiem matki z maleństwem.

Żółwie

Najwolniejsze zwierzęta świata - Żółwie

Żółwie to gromada gadów. Zamieszkują strefy klimatyczne umiarkowane i tropikalne wszystkich kontynentów i oceanów na kuli ziemskiej. W gromadzie gadów jest to najstarszy rząd. Ich przodkowie pojawili się na ziemi ponad 200 mln lat temu. Wszystkie żółwie są jajorodne. Jaja składają w samodzielnie wygrzebanych przez siebie gniazdach. Posiadają  charakterystyczny pancerz, który chroni cały tułów.

Żółwie są jedynymi kręgowcami, które posiadają zewnętrzny szkielet. Bytują w wodach i na lądach. Istnieją również gatunki wodno-lądowe, słodkowodne i morskie. Niektóre gatunki są mięsożerne, a inne roślinożerne, a nawet wszystkożerne. Zwierzęta te są zmiennocieplne, co związane jest ze zdolnością utrzymania temperatury ciała w optymalnym zakresie dla organizmu.

Najwolniejsze z nich to żółw słoniowy i żółw olbrzymi i jednocześnie są to największe zwierzęta spośród żółwi. Prędkość żółwia słoniowego wynosi około 1600 metrów na godzinę. Natomiast żółw olbrzymi porusza się z prędkością poniżej 2000 metrów na godzinę.

Żółwie są zwierzętami długowiecznymi, żyją nawet ponad sto lat. 

Heloderma arizońska

Najwolniejsze zwierzęta świata - Heloderma arizońska

Heloderma arizońska to gatunek jadowitej jaszczurki z gromady gadów. Jest to duże stworzenie o masywnej głowie i niedługim ogonie. Występuje na obszarach Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Może osiągnąć długość 50 cm. Najczęściej prowadzi naziemny tryb życia. Jest mięsożerna i aktywna w nocy. Prowadzi życie singla. Heloderma arizońska jest najwolniej poruszającą się jaszczurką z prędkością około 2000 metrów na godzinę.

Słonki

Najwolniejsze zwierzęta świata - Słonki
By JJ Harrison (https://www.jjharrison.com.au/) – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26043557

Słonki to podrodzina ptaków leśnych z rodziny bekasowatych, które żerują wieczorami albo nocą. Występuje najczęściej w Ameryce Północnej. Ważą do 30 dag i osiąga długość 30 cm. Jest niedużym, masywnym ptakiem, którego pożywieniem są bezkręgowce. Wydobywają je z ziemi swoimi długimi dziobami. Słonki mogą osiągnąć prędkość 8000 metrów na godzinę.


Podsumowując najwolniejsze zwierzęta świata przystosowane są do życia w zwolnionym tempie. Nigdzie się nie spieszą i część z nich jest długowieczna. Ze wszystkich zwierząt najwolniej poruszają się ukwiały, które zaliczane są do bezkręgowców. Największym zagrożenie dla świata fauny i flory jest człowiek. Dlatego wielu zwierzętom i roślinom grozi wyginięcie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]