GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » NAJWIĘKSZE RYBY AKWARIOWE
Pływający rekin w oceanie.

NAJWIĘKSZE RYBY AKWARIOWE

Największe ryby akwariowe są ciekawymi okazami i wzbudzają zainteresowanie akwarystów. Miłośnicy świata podwodnego odznaczają się różnymi gustami. Niektórzy wolą hodować kilka par małych rybek. Natomiast inni wybierają grupę, parę czy pojedynczego osobnika dużych rozmiarów.

Największe ryby akwariowe nadają się dla zaawansowanych akwarystów. Wywodzą się one z rodziny: bocjowatych, guramiowatych, pielęgnicowatych i zbrojnikowatych. Często te piękne i kolorowe okazy są agresywne. Trzeba zapoznać się z ich charakterem i potrzebami. Osiągają one standardowo długość powyżej 25 cm.

Największa ryba akwariowa

Największe ryby akwariowe zadziwiają swoim zachowaniem i wyglądem. Zdecydowanie za największą spośród nich uważany jest sum rekini, który jest jajorodny. Na wolności osiąga 130 cm długości i może żyć nawet 20 lat. Jednak w warunkach hodowlanych rzadko przekracza 90 cm. Jego ubarwienie jest szarografitowe, a nawet w padające w czerń. Natomiast podbrzusze ma jasne. Jest to także ryba konsumpcyjna.

Sum rekini posiada wydłużone ciało i płetwę grzbietową w kształcie trójkąta. Płeć młodych osobników jest niemożliwa do odróżnienia. Okaz ten jest sprzedawany w sklepach akwarystycznych jako malutka rybka o barwie srebrno – niebieskiej. 

Niejednokrotnie sprzedawca nie podaje jakie ma ta ryba wymagania i jakich może być rozmiarów.

Sum rekin pływający przy dnie.
By Hectonichus – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41805521

Wyhodowano również specjalną formę o zniekształconym i krótszym ciele, a także odmianę albino pozbawioną skórnego pigmentu. Ryba ta wymaga dużego zbiornika o pojemności 7000 litrów i długości 350 cm. W akwarium wystarczy umieścić kamienie i korzenie. Dekoracja zbiornika jest zbyteczna. Potrzebny będzie silny prąd wody i dobre jej natlenienie oraz wydajny filtr biologiczny.

Akwarium trzeba przykryć, a wszelkie urządzenia umieścić na zewnątrz. Dorosły sum bez problemu potłucze termometr czy grzałkę.

Temperatura wody powinna wahać się w granicach 22 – 26 o C.  Pożywieniem jej jest pokarm mrożony, żywy, suchy i roślinny. Rozmnażanie w warunkach domowych tej ryby nie jest możliwe. Według wielu akwarystów ze względu na swoje rozmiary nie powinna być okazem akwariowym.

Piękne i duże ryby akwariowe

Największe ryby akwariowe potrzebują odpowiednio dużego zbiornika. Jego wymiary nie powinny być mniejsze, niż 120 x 60 x 60 cm, o pojemności powyżej 240 litrów wody. Niektóre ryby ze względu na swój rozmiar wymagają znacznie większego akwarium.

Do największych ryb akwariowych oprócz suma i zarazem najpiękniejszych zaliczane są:

  • Trzciniak;
  • Zbiornik lamparci;
  • Pielęgnica managuańska;
  • Pielęgnica cytrynowa;
  • Pielęgnica wielobarwna;
  • Pielęgnica perłowa;
  • Bocja tygrysia;
  • Bocja wspaniała;
  • Pirania czerwona;
  • Pyszczak hełmiasty.

Trzciniak pływający przy dnie.
By Daiju Azuma – Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1564344

Trzciniak jest słodkowodną rybą akwariową z rodziny wielopłetwcowatych. Ciało jego ma wężowaty kształt. W akwarium sporadycznie osiąga 60 cm długości. Jest to ryba mięsożerna. Akwarium nie powinno mieć mniej, niż 200 cm długości. Nie zanotowano akwariowego rozmnażania. Trzciniak może żyć nawet 20 lat. Pochodzi z Zachodniej i Środkowej Afryki.

Ryba ta polecana jest doświadczonym akwarystom. 

Zbrojnik lamparci, który jest słodkowodną rybą akwariową z rodziny zbrojnikowatych. W akwarium jego rozmiary wahają się w granicach 40 – 50 cm. Ma masywne i szerokie ciało. Minimalna długość zbiornika powinna wynosić 200 cm. Glony są jego podstawowym pożywieniem. Żeruje przeważnie nocą. W akwarium nie jest możliwe jego rozmnażanie. Może żyć nawet 25 lat. Występuje w Ameryce Południowej.

Pielęgnica managuańska, która jest drapieżną rybą akwariową z rodziny pielęgnicowatych. W naturze długość tej ryby osiąga ponad 60 cm. W akwarium samiec może mieć 40 cm długości, a samica 36 cm.  Mogą żyć nawet 15 lat. Minimalna pojemność zbiornika powinna wynosić 400 litrów i mieć długość 150 cm. Można podawać jej żywy, mrożony i suchy pokarm. Bez problemu rozmnaża  się w akwarium. Żyje około 15 lat. Występuje w Ameryce Środkowej.

Pielęgnica cytrynowa, która jest agresywną rybą słodkowodną z rodziny pielęgnicowatych. Długość jej waha się w granicach 25 – 35 cm. Przyjmuje pokarm żywy, mrożony i suchy. Zbiornik powinien mieć długość 160 cm  o minimalnej pojemności 240 litrów. Dla pary zalecane jest akwarium dwukrotnie większe. W pokaźnym zbiorniku gatunek ten rozmnaża się szybko. Długość życia pielęgnicy cytrynowej wynosi od 10 do 12 lat. Pochodzi z Ameryki Środkowej.

Pielęgnica wielobarwna, która jest piękną i wielobarwną rybą akwariową z rodziny pielęgnicowatych. Długość jej ciała może osiągnąć 35 cm.  Akwarium powinno być dużych rozmiarów, o minimalnej pojemności 240 litrów i 120 cm długości. Należy jej podawać specjalny pokarm roślinny dla pielęgnic. Dodatkowo powinien być uzupełniany żywym i mrożonym pożywieniem. Dobrana para w obszernym akwarium rozmnaża się łatwo. Długość życia tego gatunku wynosi około 10 lat. Pochodzi z Ameryki Środkowej.

Pielęgnica perłowa wyglądająca za rośliny,
Di Cliff from Arlington, Virginia, USA – Texas Cichlid (Herichthys cyanoguttatus)Uploaded by Magnus Manske, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22880794

Pielęgnica perłowa, jest bardzo agresywną rybą akwariową z rodziny pielęgnicowatych. Osiąga długość do 30 cm. Wymaga obszernego zbiornika o pojemności 250 litrów i długości 120 cm. Woda powinna być dobrze natleniona. Można jej podawać żywy, mrożony i suchy pokarm. Rozmnaża się szybko w przypadku dobranej pary. Może żyć nawet 15 lat. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Polecana jest zaawansowanym akwarystom.

Bocja tygrysia, która jest pięknie ubarwioną ale dosyć agresywną rybą akwariową. Długość jej ciała osiąga 30 cm. Dla grupy osobników zalecane jest akwarium 200 cm długie. Podłoże w zbiorniku powinno być miękkie i piaszczyste. W akwarium nie wystąpiły jeszcze przypadki rozmnażania tego gatunku. Ryba ta jest w większości mięsożerna. Jej przysmakiem są ślimaki. Można jej podawać żywy, mrożony i suchy pokarm. Nie pogardzi również roślinnością. Pochodzi z terenów Azji.

Bocja wspaniała, która jest ciekawie ubarwioną rybą akwariową z rodziny bocjowatych. W akwarium może osiągnąć 30 cm długości. Ma dłużą głowę, skierowaną otworem gębowy w dół. Dla grupy dorosłych osobników polecane jest zbiornik o długości 180 cm i 60 cm szerokości. Jest to ryba mięsożerna, ale zjada również listki roślin. Nie udaje się rozmnażanie tej ryby w warunkach akwariowych. Gatunek ten pochodzi z Azji.

Nie jest polecana początkującym akwarystom.

Pirania czerwona, która jest piękną, drapieżną i słodkowodną rybą z rodziny piraniowatych. Uznana jest za najbardziej niebezpieczną piranię. Jej długość ciała osiąga 30 cm. Dorosła para wymaga obszernego akwarium o pojemności 200 litrów i długości 200 cm. Zaleca się podawanie jej żywych i martwych ryb. Rozmnażanie jej w hodowli domowej jest trudne. Żyje od 8 do 12 lat. Pochodzi z Ameryki Południowej

Pływający pyszczak hełmiasty.
Par Guérin Nicolas (messages) — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4320163

Pyszczak hełmiasty, który jest słodkowodną rybą akwariową z rodziny pielęgnicowatych o pięknym ubarwieniu. Długość samca w warunkach hodowlanych może osiągnąć 30 cm, a samicy 25 cm. Zalecany jest zbiornik o minimalnej długości  2 metrów i o minimalnej pojemności 500 litrów.

Można rozmnażać ten gatunek w domowym akwarium. Powinien być podawany wysokiej jakości pokarm dla pielęgnic i dodatkowo żywy i mrożony. Długość jej życia średnio wynosi 20 lat. Można ten gatunek rozmnażać w akwarium. Jest to gatunek poligamiczny. Pyszczak hełmiasty pochodzi z Afryki.

Największe ryby akwariowe są pięknymi ale jednocześnie przeważnie agresywnymi okazami. Najwięcej dużych ryb pochodzi z rodziny pielęgnicowatych. Najczęściej posiadają one ciekawe ubarwienie, przyciągające ludzki wzrok. Największe ryby akwariowe polecane są doświadczonym akwarystom. Trzeba znać ich zachowanie i wymagania.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top