GeoZoo » Kot » KOCIE ZMYSŁY
Kocie zmysły

KOCIE ZMYSŁY

Kocie zmysły mają w życiu kotów duże znaczenie. Najdoskonalszy z kocich zmysłów jest słuch. Mają również znakomity wzrok, węch, smak i dotyk, który dodatkowo wzmocniony jest wibrysami. To dzięki swoim wspaniałym zmysłom koty są skutecznymi łowcami.

Kocie zmysły pozwalają kotom polować nie tylko skutecznie w dzień, ale również o zmroku i nocą. Kot wyczuwa nawet najmniejszy ruch i słyszy bardzo ciche dźwięki o wysokiej częstotliwości. Odcisk kociego nosa jest niepowtarzalny, jak odcisk ludzkiego palca.

Słuch

Kocie zmysły pomagają tym zwierzętom w codziennym życiu i poznawaniu świata. Słuch jest niewątpliwie najostrzejszym zmysłem kotów. Fale akustyczne wychwytywane są stereofoniczne przez dwie małżowiny uszne. Są one dowolnie kierowane w stronę dźwięku. Zakres słyszalności fal dźwiękowych jest u kotów znacznie szerszy, niż u ludzi. Obejmuje częstotliwość drgań od 10 do 65000, a nawet do 80000 na sekundę.

Znając różnice pomiędzy kocim, a ludzkim narządem słuchu, należy zrozumieć nerwową reakcję kota na różne odgłosy pracującego sprzętu domowego, np. odkurzacza czy pralki. Dźwięki tych urządzeń są dla kota ciągłym piskiem. Podobnie jest także ze sprzętem, które jest w domu tylko w trybie czuwania. Przykładem może być ładowarka do telefonu, komputer czy telewizor.

Wzrok kota nocą

Wzrok

Kocie zmysły pomagają kotom w poznawaniu ludzi i innych zwierząt. Obiekty ruchome są lepiej przez nich spostrzegane, niż nieruchome. Koci wzrok jest niewątpliwie drugim najczulszym zmysłem u tych zwierząt. Odgrywa w ich życiu ogromną rolę. Koty widzą przestrzennie, co pozwala im wykonywać różne ruchy.

Posiadają wyższą, niż u ludzi zdolność widzenia w mroku.

Koci wzrok zależy przede wszystkim od budowy oczu kota. Zwierzęta te posiadają doskonałą percepcję głębi. Ich zdolność dostrzegania światła  jest od 3 do 8 razy większa, niż u ludzi. Zasięg wzroku kociego przyjaciela wynosi od 25 cm do 2 m. Posiadają one pole widzenia o zasięgu 275o od jednej do drugiej strony. Koci wzrok jest najlepszy o zmroku dzięki specjalnej odblaskowej warstwie, umiejscowionej za siatkówką.

Jak wybrać kotka

Węch

Kocie zmysły wyostrzają się w miarę rozwoju zwierzęcia. Kot ma dwukrotnie więcej receptorów na nabłonku węchowym, niż człowiek. Koci węch wspomagany jest przez narząd Jacobsona, inaczej lemieszowy. Pomaga on wychwytywać różne zapachy.

Koty mają otwarte pyszczki, kiedy próbują wybadać zapachy za pomocą tego narządu.

Zapach jest ważnym środkiem komunikowania. Używany jest do znaczenia terytorium dzięki rozpryskanemu moczowi. Poza tym przekazanie informacji następuje za pomocą woni, które są wydzielane podczas pocierania przez gruczoły twarzowe. Gruczoły w stopach również wydzielają zapach w czasie drapania. Natomiast gruczoły okołoodbytowe w kale.

Zmysłami chemicznymi kota są węch i smak. Węch informuje kota o sytuacji socjalnej w grupie i o stanie świeżości pokarmu. Kot wyczuwa kotkę w okresie rui, dominującego samca czy intruza. Koty nie przepadają za pokarmami zrobionymi z mrożonek. Istnieją zapachy pochodzenia ziołowego, które działają na koty podniecająco i nęcąco.

Smak i dotyk

Kocie zmysły to również smak i dotyk. Ocena smaku odnosi się zazwyczaj do pokarmów i napojów. Oznacza to, że zmysł smaku nie ma tak dużego znaczenia,  jak węch. Koty rozróżniają cztery smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Bywają przy tym bardzo wybredne.

Podobnie, jak u człowieka doznania smakowe ściśle związane są z węchowymi.

Kocie zmysły to także dotyk, który wspomagany jest przez wibrysy. Jest on nazywany również zmysłem czucia mechanicznego. Koty mają zwykle 24 ruchome włosy czuciowe. Struktura mózgu odbiera informacje odczytywane za pośrednictwem włosów czuciowych. Są one potrzebne również do dokładnego ustalenia pozycji ofiary.

Najbardziej wrażliwe na dotyk są u kota łapy i wibrysy, które zwane są włosami czuciowymi i porastają pysk futrzaka. Wibrysy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zwierzęciu określić odległość od określonego przedmiotu czy przeszkody.

Nie należy przycinać ani wyrywać włosów czuciowych u zwierząt.

Kocie łapy spełniają ważną rolę w dotyku. Potrafią one skradać się bezszelestnie. Służą one także do zbierania informacji o otoczeniu. Mają poduszki zbudowane z grubej skóry, tkanki łącznej i tłuszczu. Znajdujące się w nich liczne połączenia nerwowe pozwalają dokładnie zbadać podłoże czy otaczające kota przedmioty.

Zmysły kota pełnią bardzo istotną rolę, szczególnie słuchu i wzroku, które znacznie górują nad ludzkimi. Koty nie lubią nagłych ruchów i głośnych dźwięków. Towarzystwo czworonożnego przyjaciela może zapewnić osobom starszym i niepełnosprawnym wiele korzyści. Kota i człowieka niejednokrotnie łączy nierozerwalna więź.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top