Kocia starość nie musi być smutna i ponura, wystarczy w tym czasie poświęcać kotu dużo uwagi. Wskazane są badania profilaktyczne, które odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ mogą zapobiec rozwojowi ukrytych schorzeń. Nie należy zapominać, że koty stare wymagają wyjątkowego traktowania.
Kocia starość może przebiegać łagodnie, bez większych schorzeń. Niektóre koty zachowują świetną formę do końca swojego życia, chociaż z upływem czasu wszystkie posiadają słabszy organizm i mniej odporny. Stresy starzejącego się kota można ograniczyć. Należy pamiętać, że koty w wieku geriatrycznym cenią sobie ciepło i wygodę, dlatego większość dnia przesypiają. Im kot staje się słabszy, tym bardziej będzie uzależniony od człowieka i potrzebował jego miłości.
Potrzeby starych kotów
Kocia starość wymaga bacznej obserwacji ze strony właściciela również pod kątem zachowań społecznych, żeby młodsze zwierzęta je nie męczyły czy nie zastraszały. Niesamowicie ważny jest dla pupila sam kontakt fizyczny, dlatego należy spędzać z nim dużo czasu, głaszcząc go i pieszcząc. Kot nie powinien zostać pozbawiony swoich zasobów oraz ulubionych miejsc.
Opiekun powinien o swojego starszego towarzysza należycie dbać.
Z upływem lat kot starzeje się, a jego zmysły zaczynają słabnąć. Zmianie ulegają również kocie upodobania oraz potrzeby, a także dobowa aktywność, dlatego zwierzę mniej się rusza i bawi, a więcej śpi. Koty średnio żyją około 17 lat, ale mogą przeżyć ponad 20 lat. Trzeba jednak pamiętać, że po przekroczeniu przez pupila 10 lat jego opiekun powinien zwracać na niego większą uwagę.
Kocia starość wymaga bacznego obserwowania pod kątem:
- zmian w zachowaniu,
- sprawdzania kocich zdolności ruchowych,
- kontrolowania wzroku, słuchu oraz węchu pupila,
- regularnych wizyt u weterynarza.
Kot w wieku geriatrycznym, który traci zdolność wskakiwania, powinien mieć ułatwiony dostęp do ulubionych miejsc. W przypadku, gdy kot traci wzrok, nie należy przestawiać znane jemu meble i sprzęty znajdujące się w domu, szczególnie misek, legowiska i kuwety. Natomiast jeśli gorzej słyszy, to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wejście w jego pole widzenia.
W przypadku starszego kota ważną rolę pełni również odpowiednio zbilansowana dieta podobnie, jak u kociaka.
Niewielkie porcje jedzenia powinny być serwowane w regularnych odstępach czasu, najlepiej trzy czy cztery razy dziennie. Należy dbać o kociego seniora i podawać mu to czego potrzebuje w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być lekkostrawna.
Dolegliwości kotów starszych
Kocia starość to również kocie dolegliwości, które mogą z czasem ulegać nasileniu. Proces starzenia zwierzęcia nie można zahamować, jedynie tylko minimalizować jego efekty. Z upływem lat stan zdrowia kota ulega stopniowemu pogorszeniu.
Do powszechnych dolegliwości kotów starzejących się należy zaliczyć:
- Zmiany w sierści i pazurach, które rosną znacznie szybciej, a kot ma problem z zadbaniem o swój wygląd.
- Mocny sen, w który zapada kot w wieku geriatrycznym nie należy przerywać i z dala od niego trzymać pozostałe zwierzęta.
- Utratę wagi, która może nastąpić u starego kota w przeciągu kilku miesięcy. Nie zawsze chudniecie kota to oznaka starości, ponieważ przyczyną może być inna dolegliwość, np. nadczynność gruczołu tarczycy, która wymaga leczenia w klinice weterynaryjnej. .
- Problemy z trawieniem występujące w wyniku kłopotów z dziąsłami i zębami kota.
- Zmniejszenie pojemności pęcherza i nie trzymanie moczu u wiekowego kota, który zostawia wtedy ślady w miejscach swojego pobytu.
- Zaparcia, podczas których kot ma trudności z oddawaniem kału, a wypróżnienia są nieregularne.
- Chorobę zwyrodnieniową stawów i zmiany artretyczne. Oznaką zwyrodnienia stawów jest sztywność podczas wstawania, która
w miarę chodzenia ustępuje w ciągu dnia. Należy koniecznie zasięgnąć porady weterynarza. - Postępującą ślepotę i głuchotę. Kot może tracić wzrok lub zostać ślepy. W odpowiednich warunkach w domu może żyć jeszcze wiele lat. Natomiast głuchota postępuje stopniowo i jest mniej zauważalna, niż ślepota. Jej oznaką może być brak reakcji kota na głos jego właściciela.
- Demencję starczą, która przebiega u kotów w podobny sposób, jak
u ludzi. Oznakami demencji są: niepokój, dezorientacja, wzmożona hałaśliwość, zwiększone zapotrzebowanie na uwagę ze strony opiekuna.
Kocia starość nie musi być uciążliwa dla pozostałych członków rodziny, ponieważ wystarczy dokonać małe zmiany ludzkich nawyków, żeby znacząco podnieść komfort życia wiekowego kota. Pupil może umilać człowiekowi życie przez długie lata, jeżeli koci towarzysz będzie miał zapewnioną odpowiednią opiekę i regularną kontrolę stanu zdrowia.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie