Kleszcze u psa są niebezpiecznymi pasożytami zewnętrznymi dla zdrowia a nawet życia zwierzęcia. Kleszcze atakują także koty, owce i bydło oraz dzikie zwierzęta. Najwięcej tych pasożytów występuje na obszarach wiejskich. Niektóre kleszcze, szczególnie w Australii mogą przenosić śmiertelną chorobę.
Kleszcze u psa wkuwają się w skórę na głowie, szyi, barkom czy w okolicy ogona. Pasożyty te podobnie jak świerzbowce należą do rzędu roztoczy, w gromadzie pajęczaków. W wieku dorosłym są znacznie większe od świerzbowców. Kleszcze najczęściej atakują swojego żywiciela okresowo, żeby nassać się jego krwi. Dorosły kleszcz w pełni nasycony przybiera rozmiary małego ziarnka grochu i odpada. Niekiedy na psiej skórze można zauważyć ślad po ukąszeniu.
Żerowanie kleszczy
Kleszcze u psa w klimacie umiarkowanym najczęściej można zauważyć w miesiącach letnich. Atakują one liczne ssaki, łącznie z człowiekiem. Czyhają one na swoich żywicieli na gałęziach drzew czy krzewów. Nie przenoszą się na ludzi z psów. Te pasożyty zewnętrzne wbijają się w skórę czworonogów w różnych miejscach.
Najczęściej na głowie, szyi, barkach, a także w okolicach brzucha i pachwin.
Kleszcze występują w lasach parkach, na łąkach i polach oraz różnych zaroślach. Tam, gdzie ludzie najczęściej spacerują z psami. Jeżeli w danym rejonie występuje dużo kleszczy należy po każdym spacerze sprawdzać skórę psa i usuwać pasożyty. Palcami można wyczuć lekki obrzęk skóry, w którego środku odstaje ciemny pasożyt. Kleszcz w początkowej fazie żerowania przypomina ziarnko siemienia lnianego.
Metody usuwania kleszczy
Kleszcze u psa można natłuścić kroplą jadalnego oleju, który uniemożliwi im oddychanie. Jeżeli same nie odpadną trzeba wyjąć pasożyty ruchem skręcającym w jedną stronę. Zalecane jest również potarcie kleszcza alkoholem. Po paru minutach pasożyt zaczyna się dusić i można go wyciągnąć pęsetą.
Usuwając kleszcza trzeba wyjąć go w całości wraz z ryjkiem, aby nie powstał ropień. Kleszcza u psa nie wolno chwytać bezpośrednio za odwłok, gdyż w ten sposób można wprowadzić do organizmu czworonoga niebezpieczne toksyny. Najlepiej jak najgłębiej uchwycić go pęsetą bądź palcami i wykręcić w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara.
Nie wolno wyszarpywać pasożyta. W przypadku stanu zapalnego skóry, miejsce to należy przemyć ciepłą solą fizjologiczną i posmarować skórę maścią bakteriobójczą przeznaczoną dla zwierząt. Obecność pozostałości kleszcza w skórze psa może wywołać stan zapalny.
Nie można smarować pasożyta substancjami.
Mogą one doprowadzić kleszcza do wymiotów i wprowadzić do organizmu zwierzęcia niebezpieczne toksyny. Przed kleszczami warto zabezpieczyć psa właściwymi preparatami. Można zastosować odpowiednie krople albo obrożę. Zadaniem tych preparatów jest uniemożliwienie wkucia się pasożyta w psią skórę.
Powikłania po ukąszeniu kleszcza
Kleszcze u psa przeważnie wywołuje tylko okresowy dyskomfort. Natomiast kleszcze żyjące w Australii z rodzaju Ixodes wytwarzają toksynę, która powoduje paraliż, a nawet śmierć psa. Objawy powstają w przeciągu 4-5 dni od ukąszenia. W początkowej fazie dochodzi do osłabienia tylnej części organizmu zwierzęcia. Pies zaczyna mieć problemy z oddychaniem i szczekaniem.
W końcowym etapie zakażenia dochodzi do śmierci zwierzęcia z powodu niewydolności oddechowej. W tym przypadku niezbędne jest szybkie leczenie weterynaryjne. Do psich chorób odkleszczowych należy zaliczyć: boreliozę, erlichiozę i babesziozę. Ta ostatnia bywa śmiertelna. Jednak żadną z chorób nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one spowodować poważne powikłania u czworonoga.
Kleszcze u psa stanowią u niego niebezpieczeństwo ze względu na choroby. Źródłem wiedzy na temat opieki nad psem są dostępne na rynku różne poradniki. Psi właściciel powinien zrozumieć naturę zwierzęcia i pamiętać, że psy są drapieżnikami. Dobrze traktując czworonoga można zdobyć psiego przyjaciela, który będzie kochał nas bezwarunkowo.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]