GeoZoo » Gryzoń » Hodowla świnek morskich
Hodowla świnek morskich

Hodowla świnek morskich

Hodowla świnek morskich, których obecna nazwa to kawia domowa wnosi w życie hodowców wiele radości i satysfakcji. Członkowie związków hodowlanych tego gatunku gryzoni biorą udział w różnych pokazach i wydarzeniach, a także organizują wspólne wyjazdy na zagraniczne wystawy.

Hodowla świnek morskich rozpowszechniona jest w wielu krajach Europy, gdzie w profesjonalnej hodowli można nabyć rasę krótkowłosą, długowłosą prostą czy kręconą, a także bezwłosą. W stanie dzikim gryzonie te już nie występują. Jedynie w pierwszej ojczyźnie można jeszcze spotkać osobniki wtórnie zdziczałe, gdzie przodkowie kawii domowej zajmowali tereny wokół jeziora Titicaca w Boliwii i Peru.

Historia hodowli

Kawie to zwierzęta stadne, które zamieszkiwały tereny trawiaste. Do rodziny kawiowatych należy pięć podgatunków. Zwierzątko to zostało udomowione prawdopodobnie około 3000 lat p.n.e. Dokonali tego Indianie, którzy mieszkali w Andach Ameryki Południowej. Wykorzystali oni to zwierzątko w medycynie ludowej oraz do celów rytualnych i kulinarnych.

Do dzisiejszego dnia kawia domowa hodowana jest w Peru i Boliwii w celu konsumpcyjnym, dostarczając mięsa. Na starym kontynencie nazwano ją świnką „zamorską”. Początkowo gościła na dworach możnowładców, będąc tam zamorską ciekawostką. Do Europy została przywieziona przez Hiszpanów i Portugalczyków i z czasem stała się ulubionym i jednym z najczęściej trzymanych gryzoni w warunkach domowych. 

Hodowla świnek morskich

Specjalistyczne hodowle

Hodowla świnek morskich może być prowadzona hobbystycznie, jak również w celach zysku. Hodowcy kawii zrzeszeni są w Federacji Europejskiej (EE). Niektórzy z nich są tylko miłośnikami tych niedużych gryzoni, hodując je wyłącznie z przyjemności. Pozostali hodowcy zajmują się hodowlą w celach handlowych uczestnicząc wspólnie w pokazach i wystawach, gdzie mogą wzajemnie wymienić się spostrzeżeniami i doświadczeniem.

Federacja Europejska – Entente Européenne (EE) jest organizacją narodowych związków hodowców pięciu sekcji: gołębi, drobiu, królików, świnek morskich i ptaków klatkowych. Została założona w Brukseli w 1938 roku pod nazwą Entente des Commissions Internationales. Założyciele tej organizacji pochodzili z: Francji, Luksemburga, Holandii i Belgii.

Celem jej jest zjednoczenie organizacji europejskich, które zajmują się hodowlą drobnego inwentarza, rozwiązywanie różnych problemów hodowlanych i technicznych. Poza tym Federacja Europejska ponosi odpowiedzialność za organizowane wystawy i komisje sędziowskie.

W dzisiejszych czasach zrzesza około 2,5 miliona członków z 31 krajów, a jej siedziba znajduje się w Luksemburgu. Polska stowarzyszona jest w ramach hodowli: gołębi, drobiu, królików i świnek morskich. Opłata roczna w 2019 roku wynosiła 150 EURO za każdy dział.

Wybór domowego gryzonia

Strukturę organizacyjną EE tworzą cztery organy:

  • Doroczne Walne Spotkanie, w którym udział bierze 150 delegatów ze wszystkich zrzeszonych państw europejskich,
  • Organy Wykonawcze,
  • Sekcje Techniczne, które zajmują się między innymi problemami technicznymi w zakresie krajowych i regionalnych ras zwierząt,
  • Podkomisja ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt, zajmująca się problemami specyficznych hodowli i drobnego inwentarza, a także zagadnieniami weterynaryjnymi, dbając o zdrowie zwierząt.

Każda sekcja ma za zadanie zorganizować minimum jedno międzynarodowe szkolenie rocznie dla sędziów, a główne założenia opracowywane są przez komisje wzorcowe EE. Pod patronatem Federacji Europejskiej jest organizowana raz na trzy lata wystawa europejska, która obejmuje do 50 tysięcy eksponowanych zwierząt z pięciu działów. 

W specjalistycznych hodowlach uzyskano również odmiany świnki morskiej, która charakteryzuje się długą, dochodzącą czasem do ponad 20 centymetrów sierścią, jak także wyhodowano rozetki. Te ostatnie są świnkami krótkowłosymi o dosyć szorstkiej sierść, układającej się na tułowiu w rozetki o pojedynczym środku.

Kania powinna mieć nie mniej, jak sześć rozetek, rozłożonych symetrycznie po obuch stronach ciała.

Hodowla świnek morskich coraz częściej staje się hobby, w którym są nierzadko zaangażowani wszyscy członkowie rodziny, zarówno dzieci, jak osoby dorosłe. Niejednokrotnie członkowie Federacji Europejskiej są zapraszani do szkół w celu uzupełnienia wiedzy przekazywanej przez nauczycieli. Ponadto uczniowie mają możliwość wizyty w miejscach hodowli tych gryzoni.

Świnkę morską najlepiej zakupić ze znanej hodowli, która może zagwarantować zdrowe zwierzątko i pozbawione wad genetycznych. Obecnie kawia należy do jednych z najczęściej hodowanych zwierząt domowych, a właściwie traktowana jest łagodna i towarzyska. Szybko przyzwyczaja się do swojego opiekuna i wita go radośnie chrząkając i gwiżdżąc.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]