Dlaczego kot liże? Kot liże z wielu powodów. Samo lizanie jest dla kocich towarzyszy całkiem naturalne. Dzięki temu wchodzą one w interakcje społeczne. Niejednokrotnie lizanie człowieka przez kota oznacza rytuał powitalny i pozytywne emocje, a także akceptację.
Dlaczego kot liże? Kot liże demonstrując w ten sposób swoje zachowanie w rozmaitych sytuacjach. Najczęściej ludzie reagują na to drobnymi pieszczotami, smakołykiem bądź czułym słowem i spojrzeniem. Zwykle są zachwyceni takim zachowaniem swojego pupila. Problem zaczyna się, gdy kot świadomie manipuluje swoim opiekunem.
Powody kociego lizania
Dlaczego kot liże? Kot liże człowieka po rękach, twarzy czy nogach. Takie oznaki należą do normalnych zachowań kociąt czy dorosłych osobników. Lizanie człowieka przez dojrzałego kota są gestami, które oznaczają miłość i przywiązanie. Kot bardzo często liże swoje futro, co oznacza regularne mycie swojej sierści.
Dlaczego kot liże? Takie pytanie nie zadaje sobie większość kocich opiekunów. Są oni raczej zachwyceni słodkim kociętami, które liżą im twarz lub dłoń. W ten sposób przyzwyczajają kota do komunikowania się w ten właśnie sposób. Można temu zapobiegać poprzez skuteczną profilaktykę, potrzebną zwłaszcza u kociąt. Wystarczy nie nagradzać takiego zachowania w sposób niekontrolowany.
Celem lizania jest zwrócenie na siebie uwagi bądź manipulowanie właścicielem. Nieprawdą jest, że koci przyjaciel liże człowieka ze względu na zawartość soli w ludzkim pocie. Koty, które wzbogaciły repertuar swoich zachowań o lizanie będą to nadal chętnie czyniły. Nie ma znaczenia czy człowiek jest świeżo po kąpieli czy mokry od potu.
Kot liże również w celu oświadczenia nam jak bardzo jest do nas przywiązany. Sygnalizuje w ten sposób, że uwielbia z nami przebywać, wspólne zabawy i przytulanie, a także siedzenie na kolanach. W ten sposób futrzaki komunikują nam, że uznają naszą pozycję w stadzie. Nie tylko liżą aby zwrócić na siebie uwagę, ale przypomnieć o posiłku czy wspólnej zabawie i pieszczotach.
Kot liże człowieka po twarzy, dłoniach czy nogach także na powitanie swojego opiekuna po długiej rozłące. Niektóre futrzaki wyczuwają, kiedy ich opiekun powróci do domu. Kot może lizać swoje łapy, a zwłaszcza sierść. Uporczywe wylizywanie może być oznaką świądu lub zewnętrznych pasożytów, takich jak pchły, wszy czy kleszcze.
Co liże kot?
Kot liże w określonym celu, przeważnie wcześniej zaplanowanym.
Koci towarzysz może lizać:
- człowieka po rękach, twarzy czy stopach,
- kocięta, pomagając w ten sposób w czyszczeniu sierści,
- swoje łapy,
- własne futro i skórę,
- innego kota, okazując mu zainteresowanie i miłość,
- różne przedmioty,
- meble i sprzęt,
- zabawki,
- ściany,
- podłogę.
Podsumowując kot liże człowieka, ponieważ ma na to zezwolenie swojego opiekuna. Niektórzy nie lubią lizania. Wystarczy cofnąć dłoń czy stopę. Jednak nie jest wskazane karcenie kota czy na niego krzyczenie. Inni uważają, że lizanie to oznaka miłości i radości kociego przyjaciela. Natomiast matki liżące swoje potomstwo pomagają im w czyszczeniu sierści. Natomiast kot, który liże się uporczywie wymaga porady weterynaryjnej lub behawioralnej.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]