GeoZoo » Gryzoń » AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA GRYZONI
Aktywność fizyczna gryzoni

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA GRYZONI

Aktywność fizyczna gryzoni jest szczególnie niezbędna w przypadku zwierzątek o dużym temperamencie. Funkcje motoryczne zwierzęcia mogą zostać zaburzone w skutek choroby, wieku geriatrycznego, uszkodzenia mózgu, manipulacji genetycznej i leczenia farmakologicznego.

Aktywność fizyczna gryzoni pobudza funkcjonowanie mózgu i jest wyznacznikiem zdrowia i lepszego samopoczucia zwierząt. Do czynności ruchowych gryzoni należy utrzymanie postawy ciała podczas wykonywania różnych zadań. Przykładem może być: zdobywanie pokarmu, wyczuwanie zagrożenia, szukanie partnera, budowanie gniazda czy wychowywanie potomstwa.

Ruch to zdrowie

Zespół ruchów służących do poruszania się w przestrzeni to czynności lokomocyjne, z którymi bezpośrednio związane są: koordynacja ruchu i równowaga. Pojawiające się zaburzenia związane z ruchem mogą być oznaką wielu chorób, a także pojawiają się w zaawansowanym wieku gryzonia. Ćwiczenia fizyczne uodparniają mózg na stres. Zmiana aktywności ruchowej może być oznaką choroby naszego pupila.

Aktywność fizyczna gryzoni

Gryzonie nie należą do zwierząt, które tylko jedzą i śpią. Te sympatycznie stworzenia podczas zabawy ćwiczą koordynację ruchu, rozładowują nadmiar energii, ćwiczą sprawność fizyczną i zdobywają nowe umiejętności. Wolny czas powinny spędzać w ciekawy sposób. Pomocne w zabawie będą przeróżne zabawki i akcesoria.

Akcesoria dla gryzoni pomagają im w ścieraniu ciągle rosnących siekaczy, np. drewniane patyki, wapienne kostki czy kolby z suszonych owoców, warzyw i różnych ziaren.

Zabawki powinny być dostosowane do gatunku gryzoni, które różnią się pomiędzy sobą wielkością i temperamentem. Do szybkich zwierząt, którym trzeba zapewnić dużo ruchu należą: myszy, szczury, koszatniczki, myszoskoczki czy chomiki. Bardziej spokojnym gryzoniem jest natomiast kawia domowa, dla której zakup kołowrotka nie będzie odpowiednią decyzją. Natomiast dla myszoskoczków, koszatniczek i chomików najlepszym rozwiązaniem będzie zakup obracanego koła.

Aktywność fizyczna gryzoni

Kołowrotek

W życiu gryzoni, które szybko się przemieszczają kołowrotek odgrywa ważną rolę. Przy jego udziale mierzona jest aktywność fizyczna gryzoni. Przeprowadzane jest pomiar w różnych kontekstach, m.in. sprawdzana jest ogólna aktywność ruchowa, bilans energetyczny czy otyłość. Kołowrotek umieszczany jest w klatce i ciągle dostępny jest dla gryzonia. Dopasowany jest do rozmiaru zwierzęcia.

Klatki wyposażane są w liczniki, które mierzą średni czas obrotów, przyspieszenie, całkowity czas oraz liczbę wejść i wyjść z kołowrotka.

Kołowrotek używany przez gryzonia wpływa korzystnie na jego bilans energetyczny, w tym na apetyt, poprawia i utrzymuje dobrą kondycję fizyczną, a także ma wpływ na masę ciała. Częste używanie kołowrotka pobudza funkcjonowanie wybranych struktur w mózgu, które wpływają na zachowanie obronne, stan depresyjny i lękowy, niepokój i poziom agresji. Koło do badania aktywności fizycznej niektórych gryzoni to ciekawe rozwiązanie. 

Aktywność fizyczna gryzoni

Pozostałe zabawki

Aktywność fizyczna gryzoni może zostać rozładowana przy udziale rozmaitych zabawek. Idealnym rozwiązaniem dla chomików oprócz kołowrotka są kule, które doskonale sprawdzają się  w dużej klatce, a także hamaki i wiszące namioty, pełniące rolę kryjówki. Dla szybkich zwierząt dostępne są w sprzedaży wiszące mosty, huśtawki, jak również tory przeszkód, co pozwala gryzoniom ćwiczyć umiejętności wspinania i równowagę.

Huśtawka jest wspaniałą rozrywką, np. dla myszy czy chomika.

Natomiast w tunelach gryzonie mogą przemieszczać się, co dostarcza im sporej dawki ruchu. Z tuneli chętnie korzystają: myszy, szczury czy chomiki. Tunele mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, np. plastiku, drewna czy materiałów jadalnych, zawierających przeważnie siano i trawę, które są istotnym pokarmem w diecie każdego gryzonia. Trzeba jednak uważać, aby nie były skonstruowane z materiałów toksycznych.

Aktywność fizyczna gryzoni

Dla zdrowia i życia gryzoni ważną rolę odgrywa nie tylko zbilansowany pokarm i woda, odpowiednio wyposażona klatka czy zabawki, ale również temperatura powietrza, która powinna wynosić w granicach 18 – 26oC, wilgotność od 40 do 60 %, odpowiednia wielkość i wentylacja klatki i dostęp do światła.

Należy pamiętać, że gryzonie lubią zabawki, ale nie znoszą silnych i nowych zapachów oraz hałasu.

Decydując się na gryzonia nie należy zapominać o ich potrzebach i dostosować je do wielkości i gatunku zwierzęcia oraz stworzyć warunki przypominające środowisko naturalne, w którym żyją zwierzęta na wolności. W zamknięciu nie mają tyle ruchu, co dzikie zwierzęta, dlatego dla zdrowia i szczęścia pupila niezbędne są odpowiednie zabawki. Gryzonie to inteligentne stworzenia, których codzienna obserwacja urozmaici domownikom życie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top