15 Porad dla akwarysty pełni bardzo ważną rolę w życiu ryb hodowanych w zbiornikach. Bardzo ważna jest w tej dziedzinie wiedza i doświadczenie, co często brakuje początkującym hodowcom. Zdrowie, kondycja, samopoczucie i życie ryb uzależnione jest od akwarysty.
15 Porad dla akwarysty może zmienić życie ryb hodowlanych. Prawidłowo żywione żywe organizmy świata podwodnego są przeważnie okazami zdrowymi i prawidłowo się rozwijają. Ryby należy karmić jeden lub dwa razy dziennie. Posiłek podany rybom powinien zostać przez nie zjedzony w ciągu 15 minut.
Najważniejsze porady dla akwarysty
15 Porad dla akwarysty zmniejszy ryzyko niepowodzenia w hodowli rybich gatunków, zwłaszcza wśród początkujących akwarystów.
Należy przestrzegać 15 wybranych i zarazem najważniejszych porad, do których należą:
- Świeżo założone akwarium wymaga ustabilizowania się. Rośliny wymagają czasu, aby przyjęły się i zaaklimatyzowały. Natomiast w filtrze muszą powstać bakterie i mikroorganizmy, żeby oczyszczały wodę.
- Ryby do akwarium należy wprowadzać stopniowo, najlepiej po miesięcznej kwarantannie.
- Trzeba utrzymywać równowagę ekologiczną wody. Jej skład chemiczny uzależniony jest od gatunków ryb i roślin.
- Każdy rybi gatunek ma swoje indywidualne potrzeby. Trzeba zwracać na to uwagę, w przypadku urządzania wielogatunkowego zbiornika.
- Wybierając akwarium należy kierować się głównie bezpieczeństwem hodowanych w nim zwierząt, a nie jego wyglądem.
- Przed założeniem akwarium trzeba skompletować potrzebny sprzęt. Mebel na którym stanie zbiornik powinien być mocny i stabilny. Pod akwarium należy podłożyć materiał amortyzujący. Na przykład może to być kawałek starego dywanu czy płyta styropianowa.
- Do hodowli roślin i ryb w akwarium niezbędne jest napowietrzenie wody. Woda powinna być mieszana i dostarczony do niej tlen. Ryby korzystają z tlenu w dzień, a rośliny w nocy. Napowietrzenie wody przyspiesza również usuwanie szkodliwych gazów.
- Woda w akwarium powinna być czysta o odpowiednich parametrach i dobrej jakości.
- W akwarium powinno być zainstalowane prawidłowe oświetlenie, które sprzyja wzrostowi ryb i roślin. Dzięki roślinom zwiększa się ilość dwutlenku w wodzie. Potrzebne jest światło o prawidłowym natężeniu.
- Należy wybrać odpowiednie podłoże do hodowanych ryb. Przeważnie jest to: żwir lub piasek, korzenie oraz kamienie. Właściwości chemiczne i biologiczne wody zależą również od podłoża.
- Ryby tropikalne wymagają odpowiedniej temperatury, około 25oC. W zbyt niskiej temperaturze ryby podatne są na różne choroby. Tracą często ubarwienie i są mniej żywotne.
- W życiu ryb bardzo istotną rolę pełni żywy pokarm. Wyróżnia się wiele ich rodzajów. Od pożywienia zależy kondycja i stan zdrowia ryb.
- Tylna ściana w zbiorniku powinna mieć tło strukturalne. Nie należy zostawić tej części akwarium przezroczystej.
- Trzeba regularnie przeprowadzać czyszczenie zbiornika, używając do tego celu odpowiednich narzędzi. Czyszczenie akwarium powinno odbywać się w następującej kolejności: szyby wewnętrzne, dekoracje, wymiana żwiru, stałe elementy wyposażenia i filtr.
- Nie wolno hodować ryb akwariowych w kulach. Wpływa to źle na psychikę ryb. Pływają one wówczas w kółko, a po pewnym czasie następuje ich śmierć.
Podsumowując
15 Porad dla akwarysty przybliży życie ryb w podwodnym świecie, zwłaszcza początkującym hodowcom. Dodatkowo na początku należy wybrać ryby i założyć dla nich odpowiednie akwarium. Ważne jest, aby pamiętać o głównych zadaniach, które powinien wykonać akwarysta. Wygląd i zachowanie ryb świadczy o ich diecie i stworzonych warunkach w zbiorniku.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]