GeoZoo » Gryzoń » Mysz laboratoryjna
Mysz laboratoryjna

Mysz laboratoryjna

Mysz laboratoryjna to królestwo: zwierząt, gromada: ssaki, rząd: gryzonie. Należy ona do rodziny myszowatych i rodzaju mysz. Gryzonie te występują na całej kuli ziemskiej, tam wszędzie gdzie żyje człowiek. To najczęściej wykorzystywane na świecie zwierzęta w badaniach: immunologicznych, nowotworowych i embriologicznych.

Mysz laboratoryjna wykorzystywana jest w laboratoriach naukowych do badań z dziedziny: psychologii, genetyki, medycyny i wielu innych nauk. Zachowanie i fizjologia myszy laboratoryjnej jest inne niż myszy domowej. W środowisku naturalnym myszy są raczej roślinożerne. Natomiast laboratoryjne okazy karmione są specjalną granulowaną paszą.

Krótka historia

Mysz laboratoryjna i domowa mają wspólnego przodka. Myszy występują na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Przyjęło się, że mysz domowa pochodzi od myszy, której miejscem zamieszkania są stepy i tereny półpustynne. Obejmuje zasięg od północnej Afryki przez południowo-wschodnią Europę, aż po Wyspy Japońskie.

Mysz laboratoryjna pochodzi od myszy domowej.

Na początku była wyłącznie biała, mając formę albinotyczną. Hodowana jest w instytutach badawczych i w domach do towarzystwa człowieka. Jest gryzoniem łatwym do oswojenia. Na skutek wielu krzyżowań wyhodowano myszy o różnej barwie i zróżnicowanym rysunku. Mysz adoptuje się do każdego środowiska i bardzo dobrze znosi niskie temperatury.

Wygląd

Mysz laboratoryjna posiada opływowy kształt ciała. Jej oczy są duże, a uszy zaokrąglone. Ma wydłużony pyszczek. Po jego bokach umiejscowione są pokaźne wibrysy, które pomagają gryzoniowi poruszać się w ciemności. Długie jej ciała może sięgnąć 12 cm, natomiast ogona do 11 cm. Masa ciała waha się w granicach 15-25 g.

Gryzoń ten posiada krótkie i cienkie kończyny, które zakończone są chwytnymi palcami z pazurkami. Dzikie myszy domowe mają kolor szary w odcieniu żółtawym i biały brzuch. Polskie Kluby Myszy Rasowej dzielą te gryzonie na rasy ze względu na rodzaj okrywy włosowej, barwy na ciele i koloru włosa.

Mysie zmysły

Zachowanie

Mysz laboratoryjna jest szybkim i zwinnym stworzeniem, które pomimo doskonałych zdolności pływackich unika wody. Gryzonie te porozumiewają się pomiędzy sobą przy pomocy ultradźwięków. W rodzinie mysz panuje układ hierarchiczny. Rodziną kieruje starszy i doświadczony samiec, który kryje samice wyłącznie w okresie rui.

W trzecim miesiącu życia dojrzewają młode osobniki. Liczba miotów może osiągnąć nawet 10 rocznie. Ciąża trwa od 20 do 21 dni. W jednym miocie przychodzi na świat od 4 do 9 młodych. Osiągając 26 dzień życia przestają odżywiać się mlekiem matki. Najwięcej młodych rodzi się latem. Przy dużych zagęszczeniu rozmnażają się wyłącznie samice stojące najwyżej w hierarchii rodzinnej.

Rola myszy w życiu człowieka

Mysz laboratoryjna rozwijają wiele jednostek chorobowych podobnych do ludzkich i mają podłoże genetyczne zbliżone do człowieka. Sprawia to, że wykorzystane w badaniach mysie modele, dostarczają cennych informacji na temat różnych ludzkich schorzeń. Wyprodukowano różnorodne mutacje, które mają wpływ na układ odpornościowy myszy.

Myszy są doskonałymi zwierzętami wykorzystywanymi w rozmaitych doświadczeniach, ponieważ łatwo się rozmnażają. Według polskich przepisów obowiązujących w placówkach badawczych, zabronione jest powtarzanie doświadczeń wcześniej już przeprowadzonych z udziałem mysz i znane są ich wyniki.

Podsumowując badania na myszach wykorzystywane są w celach naukowych. Myszy laboratoryjne zachowały wiele cech behawioralnych i fizycznych myszy hodowanej w domu. Badania na myszach są szeroko stosowane i powiązane są z licznymi bardzo ważnymi odkryciami biologicznymi XX i XXI wieku.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top