Zmysły szynszyli potrzebne są do jej prawidłowego funkcjonowania. Zwierzątko to jest bardzo towarzyskie i inteligentne. Odczuwa podobnie, jak ludzie: radość, złość i smutek czy podniecenie. Szynszyla coraz częściej gości w domku Polaków. Należy ona do kręgowców z rodziny szynszylowatych.
Zmysły szynszyli reagują podobnie, jak u człowieka. Gryzoń ten jest ciekawy otaczającego go świata, w czym pomagają narządy zmysłów. Jedne są lepiej rozwinięte, drugie trochę słabiej. Zmysły szynszyli dostosowane są do jej życia w środowisku naturalnym. Gryzoń ten pozyskuje rzesze zwolenników na całym świecie. Jest pięknym i przykuwającym uwagę stworzeniem.
Podstawowe narządy zmysłów
Zmysły szynszyli to priorytety w jej codziennym bytowaniu. Pomagają wytropić jej zagrożenie i w odpowiednim czasie zareagować. Fenomenalnie rozwinięte są dwa zmysły: słuchu i węchu.
U szynszyli wyróżnia się pięć podstawowych narządów zmysłów, do których należą:
- słuch,
- węch,
- wzrok,
- dotyk,
- smak.
Słuch
Słuch to jeden ze zmysłów szynszyli, który jest bardzo dobrze rozwinięty. Badania dowiodły, że ich słuch jest na wyższym poziomie, niż u innych gryzoni. Słyszą one podobnie, jak ludzie. Gryzoń ten ma charakterystyczne uszy, które są duże i sterczące oraz bardzo mało owłosione. Uszy posiadają specjalny kształt, który potrzebny jest do jak najlepszego odbioru dźwięków w środowisku naturalnym.
Zwierzątko bardzo dobrze reaguje na wyższe dźwięki, z niższymi jest trochę gorzej. Słuch szynszyli jest w jej życiu bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu osobniki ostrzegają się przed drapieżnikami. Szynszyla odbiera dźwięki o częstotliwości w granicach 90 – 22.800 Hz. Odczuwa nagłe i głośne dźwięki, które nie są przyjemne. Zwierzęta te prowadzą społeczny styl życia dysponując szerokim repertuarem dźwięków alarmowych.
Szynszyle boją się głośnych fajerwerków i muzyki oraz grzmotu piorunów.
Mają własny system porozumiewania się. Komunikują się pomiędzy sobą za pomocą dźwięków i pisków. W ten sposób nie tylko ostrzegają przed niebezpieczeństwem, ale również wyrażają swoje stany emocjonalne. Na przykład rozmaite wydawane odgłosy wyrażają strach, zdenerwowanie, radość czy podekscytowanie.
![Szynszyla](https://geozoo.pl/wp-content/uploads/2020/04/Szynszyl.jpg)
Węch
Węch jest obok słuchu również bardzo ważnym zmysłem w życiu szynszyli. Nos jest znacznie czulszy, niż u człowieka. Jest w ten sposób ukształtowana przez naturę, że potrafi rozróżniać rozmaite zapachy, które do niej docierają. Potrafi węchem rozpoznać swoich bliskich krewnych. Szynszyle wykorzystują węch również przy oznaczaniu ścieżek i zakładania terytoriów.
Wzrok
Wzrok to ważny narząd zmysłu w życiu szynszyli w porze nocnej, gdyż są one w naturze ofiarami. Szynszyla może rozróżniać niektóre kolory. Odbiera ona światło niebieskie o krótkiej fali i zielone o fali średniej. Posiada duże i ciemne oczy, które wyraźnie obserwują otoczenie. Zwierzęta te ze względu na nocną aktywność lepiej widzą w ciemnościach, słabiej w dzień.
Dotyk
Dotyk pomaga szynszyli poruszać się w środowisku naturalnym i orientować się w terenie. Włosy czuciowe tego gryzonia są długie, co dodaje mu uroku. Umiejscowione są po obu stronach pyszczka. Wąsy ostrzegają szynszylę przed niebezpieczeństwem, wyczuwają przeszkodę i ułatwiają poruszanie się w ciemnościach. Wibrysy są odpowiednikiem dotyku.
Smak
Smak to piąty narząd zmysłów szynszyli i jest słabo rozwinięty. Gryzoń ten jedząc rozmaite rośliny potrafi je rozróżnić, ale tylko w znikomym stopniu. Nie smakuje gryzoniom pokarm bardzo słodki lub bardzo gorzki. Szynszyle przepadają za rodzynkami i orzechami. Te przysmaki należy podawać rzadko. Poza tym lubią różne owoce i warzywa.
Podsumowując zmysły szynszyli pomagają jej w codziennym życiu w środowisku naturalnym i w niewoli. Dlatego najlepiej rozwinięte ma dwa zmysły: słuchu i węchu. Słabiej rozwinięty jest narząd wzroku i dotyku. Na wysokim poziomie nie stoi również zmysł smaku. Współcześnie szynszyle są jednym z najczęściej hodowanych zwierząt domowych na świecie. Słyną one z tego, że są bardzo czujne i płochliwe.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]