Wspinaczka szczurów jest ich ulubionym zajęciem. Te nieduże gryzonie są nadzwyczaj inteligentne, sprytne i ciekawskie. Potrafią sobie poradzić w różnych warunkach i sytuacjach, dzięki dobrze rozwiniętym zmysłom: słuchu, węchu, smaku i dotyku. Natomiast wzrok mają bardzo słaby.
Wspinaczka szczurów jest najczęściej spowodowana przyczyną poszukiwania pożywienia, szczególnie na terenach zamieszkałych przez ludzi. Ze wspinaczką po powierzchniach pionowych doskonale radzą sobie najbardziej znane dwa gatunki: szczur śniady i szczur wędrowny. Szczury potrafią zagnieździć się nawet w domu, szczególnie w porze zimowej, gdzie szukają żywności i ciepłego miejsca do życia.
Sprawność fizyczna szczurów
Wspinaczka szczurów możliwa jest nie tylko dzięki ich dobrze rozwiniętym zmysłom. W tym celu przede wszystkim używane są ich zwinne łapki, ostre pazurki i ogon. Poza tym wykorzystywane są również ostre ząbki, które potrafią przegryzać rozmaite przedmioty wraz z elektrycznymi przewodami. Jeżeli mają punk zaczepienia bez problemu przegryzają drewno, suszoną glinę, gips czy cienką warstwę betonu.
Przegryzienie blachy cynkowej czy ołowianej również nie sprawia im trudności.
Wspinaczka szczurów umożliwiona jest także dzięki doskonałemu wyczuciu równowagi. Pozwala im to na przechodzenie po cienkich liniach czy listwach. W tych zdolnościach pomaga im ogon, który spełnia swoją rolę w zależności od potrzeb. Szczur może wykorzystać ogon do podpierania lub do łagodnego przenoszenia środka ciężkości.
Wspinaczka szczurów często kończy się skokiem z dużych wysokości. Szczur śniady i wędrowny potrafią wykonać skok na kamienną podłogę z wysokości od 5 do 6 metrów. Natomiast na miękkie podłoże bez uszczerbku dla zdrowia skoczą z 10 metrów, co stanowi wysokość trzeciego piętra. Po wspinaczce szczur bez trudu potrafi przeskoczyć z jednego balkonu na drugi.
Jednak od skoków szczury wolą chodzenie.
Szczury wspaniale radzą sobie w przypadku poruszania się na zasadzie zapierania się o blisko położone ściany. Nie stanowi dla nich problemu wejście wysoko po pozornie gładkich ścianach, gdy istnieje szczelina pomiędzy murem, a rynną. Podobną technikę stosują wędrując pionowymi rurami kanalizacyjnymi o niedużej średnicy, ponieważ posiadają umiejętność przeciskania się przez małe otwory. Jeżeli szczur przepchnie głowę, to z resztą ciała również sobie poradzi.
Plaga dzikich szczurów
Wspinaczka szczurów ma znaczny wpływ na straty gospodarcze powodowane przez dzikie szczury. Na całej kuli ziemskiej szczury są tępione ze względu na wyrządzane szkody. Dotyczy to przede wszystkim produktów spożywczych, ponieważ ich dieta w dużym stopniu pokrywa się z ludzką. Zwykle nie pokazują się ludziom i zachowują się cicho, prowadząc nocny tryb życia.
Gryzonie te niszczą nie tylko produkty przeznaczone do bezpośredniego spożycia, ale również siewy, które przeznaczone są na następny rok. Szczury zjadają tylko 10 % żywności, pozostałe 90 % zanieczyszczają swoimi odchodami. Z tego względu szkody gospodarcze wyrządzane przez te gryzonie są ogromne.
Przegryzają również kable elektryczne i telefoniczne. Poza tym niszczą instalacje sanitarne i uszkadzają fundamenty budynków. W latach sześćdziesiątych XX wieku przyczyną 10 % awarii telefonów w Warszawie były dzikie szczury.
W skutek niszczenia fundamentów domu doprowadzają nawet do jego zawalenia.
Z nieznanych przyczyn w jednej ze światowych metropolii uległ zawaleniu wielopiętrowy budynek. Po przeprowadzeniu dochodzenia w tej sprawie okazało się, ze sprawcami tej katastrofy były szczury, które założyły tam swoją kolonię. W miarę powiększania swojej liczebności, gryzonie te budowały coraz więcej korytarzy. W rezultacie doprowadziło to osłabienia fundamentów i zawalenia budynku.
Obrona przed szczurami
Dzikie szczury w poszukiwaniu żywności potrafią wspiąć się na różne wysokości i budować korytarze i gniazda w różnych miejscach, blisko ludzi. Najczęściej są to osiedlowe bloki czy domy. Znajdują tam miejsce dla siebie w kanalizacji, na strychu czy w piwnicy. Do mieszkania potrafią dostać się rurami kanalizacyjnymi, ponieważ pływanie i nurkowanie nie sprawia im kłopotu. Nie rzadko można również spotkać szczura w garażu.
Dla ludzi dzikie szczury są szkodnikami i mogą przenosić niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego choroby.
Największe ich kolonie można spotkać w dużych miastach, szczególnie tam, gdzie brakuje kotów. Dobrym rozwiązaniem na zabezpieczenie się przed szczurzą plagą jest stworzenie gładkich powierzchni. W takim przypadku gryzonie te pozbawione są punku zaczepienia. Poza tym trzeba dokarmiać koty żyjące na wolności, które odstraszają te gryzonie.
Na rynku nie brakuje również firm deratyzacyjnych, które trudnią się tępieniem dzikich szczurów. Pracownicy tych firm dla bezpieczeństwa osób postronnych i innych zwierząt trutki wykładają w specjalnych miejscach, tzw. karmnikach deratyzacyjnych. Specjalistyczna deratyzacja powinna być przeprowadzona przez administrację, zarządcę czy wspólnotę mieszkaniową.
Wspinaczka szczurów nie jest ich jedyną umiejętnością, ponieważ gryzonie te z natury są wszechstronnie uzdolnione. W swoim świecie nie mają dyscypliny, w której byłyby najlepsze. W warunkach domowych oswojone szczury powinny mieć możliwość wspinania się na terenie swojej klatki, ponieważ jest to ich naturalna potrzeba. Jednak nie są one tylko szkodnikami. Podobnie, jak inne zwierzęta lubią towarzystwo człowieka i jego pieszczoty.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]