GeoZoo » Ptak » Rudosterka kasztanowobrzucha
Rudosterka kasztanowobrzucha

Rudosterka kasztanowobrzucha

Rudosterka kasztanowobrzucha czyli Pyrrhura frontalis to królestwo: zwierząt, gromada: ptaków, rząd: papugowych z rodziny papugowatych. Należy ona do podrodziny papug neotropikalnych, plemienia Arini i rodzaju Pyrrhura. Rudosterka kasztanowobrzucha  jest gatunkiem średniej wielkości ptaka egzotycznego.

Rudosterka kasztanowobrzucha to atrakcyjny ptak, który wyróżnia się barwnym upierzeniem. Nazywana jest również konurą łuskopierśną, ze względu na ciekawy wzorek widoczny na szyi i piersiach. Na wolności zasiedla tereny Ameryki Południowej. W roku 1818 gatunek ten opisał francuski ornitolog Louis Pierre Vieillot pod nazwą Psittacus frontalis.

Rudosterki kasztanowobrzuche są mieszkańcami ogrodów zoologicznych. Jest to również znana papuga w hodowlach amatorskich. Polecana jest miłośnikom ptaków ozdobnych. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje rudosterkę za gatunek najmniejszej troski.

Zasięg występowania

Rudosterka kasztanowobrzucha zamieszkuje obrzeża lasów, przeważnie z licznymi i na wpół obumarłymi drzewami. Można spotkać te ptaki również w parkach i ogrodach. Występuje w północnej Argentynie, Paragwaju i Urugwaju oraz w Południowej części Brazylii. Bytuje na wysokościach do 1400 m n.p.m. W naturze wielkość stada sięga 6-12 osobników, a nawet 40.

Istnieją dwa podgatunki rudosterki kasztanowobrzuchej:

  • Pyrrhura frontalis frontalis, która zamieszkuje wschodnie tereny Brazylii.
  • Pyrrhura frontalis chiripepe, zasiedlająca obszary południowo-wschodniej Brazylii, północnej Argentyny i południowo-wschodniego Paragwaju.

Charakterystyka ogólna

Rudosterka kasztanowobrzucha słynie z barwnego upierzenia. Bytuje w parach lub małych stadach. Masa ciała tej papugi wynosi 72-94 g. Wraz z ogonem mierzy 25-28 cm. Rudosterka uwielbia kąpiele, nawet zimową porą. Do chowu klatkowego nadaje się jedynie pojedynczy ptak. Para tych papug  dobrze czuje się w wolierze ogrodowej lub  w obszernej witrynie pokojowej.

Rudosterka kasztanowobrzucha ma duże, okrągłe i ciemne oczy, które otoczone są jasnoniebieską obwódką. Dziób jest mocny i zakrzywiony do rozłupywania twardych nasion i jest prawie czarny z odcieniem szarości. Skoki są również ciemne. Palce są ustawione symetrycznie czyli dwa do przodu i dwa do tyłu, co ułatwia poruszanie się po gałęziach.

W środowisku naturalnym papugi te żywią się przeważnie nasionami, liśćmi z drzew czy kwiatami drzew owocowych. Dietę swoją uzupełniają owocami z ogrodów, gdzie lubią żerować. W warunkach hodowlanych należy podawać rudosterkom kasztanowobrzuchym różnego rodzaju nasiona, delikatne rośliny, tartą marchewkę, owoce i ugotowane jajko na twardo.

Rudosterka kasztanowobrzucha

Upierzenie

Rudosterka kasztanowobrzucha posiada bardzo ciekawa upierzenie, w którym dominuje kolor zielony. Nie ma zaznaczonego dymorfizmu płciowego. Trudno jest rozróżnić samca od samicy bez metody laboratoryjnej. Doświadczeni hodowcy mogą rozpoznać płeć papugi po jej zachowaniu. 

Głowa, szyja, pierś i brzuch jest barwy brunatnokasztanowej. Pióra na głowie, szyi i piersi posiadają zielonkawy połysk. Jak nazwa papugi wskazuje na brzuchu widoczna jest rozległa plama barwy rudokasztanowej. Skrzydła mają barwę intensywnie ciemnozieloną, a lotki są trochę ciemniejsze.

Natomiast plecy i sterówki posiadają kolor rudozielony. Wierzch ogona  jest oliwkowy z brązowoczerwonym zakończeniem, a spodnia część ogona kasztanowa. Młode osobniki mają upierzenie podobne do dojrzałych rudosterek kasztanowobrzuchych, ale z mniejszą kasztanową plamą na brzuchu.

Rozmnażanie rudosterek

Rudosterka kasztanowobrzucha nie jest trudna do rozmnażania, ale para tych ptaków w okresie rozrodu nie toleruje żadnych innych papug. W naturze sezon lęgowy trwa od października do grudnia. Samica składa do gniazda 4-6 jaj, które wysiaduje 25 dni. Po przyjściu na świat pisklęta ważą w granicach 4-5 g. Po około 50 dniach opuszczają gniazdo i stopniowo zaczynają się usamodzielniać.

W warunkach hodowlanych po uzyskaniu samodzielności powinny zostać jak najszybciej oddzielone od rodziców, ponieważ mogą być niepokojone przez samca, który nakłania samicę do kolejnego gniazdowania. Rudosterki kasztanowobrzuche dojrzałość płciową osiągają w wieku 1-3 lat. Długość życia tych papug wynosi średnio 25-30 lat.

Rudosterka kasztanowobrzucha nie jest tak docenianą papugą wśród hodowców, jak inne znane gatunki ptaków egzotycznych. Rudosterki najlepiej czują się trzymane parami w pokaźnej witrynie pokojowej lub wolierze ogrodowej. Rudosterka kasztanowobrzucha jest interesującym okazem, godnym polecenia w domowych hodowlach.

Scroll to Top