Airedale terrier to elegancki pies, którego ojczyzną jest Wielka Brytania. Nazywany jest królem terierów, ponieważ najwyższy jest z nich wszystkich i wszechstronny. Psy te są znane i lubiane na całej kuli ziemskiej. W niektórych krajach do dnia dzisiejszego wykorzystywane są w polowaniach na grubą zwierzynę.
Airedale terrier wziął swoją nazwę od rzeki Aire w hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Nazywany jest także bingley terrier i waterside terrier. Przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) został zakwalifikowany do III Grupy: Terierów. Polecany jest myśliwym oraz osobom aktywnym, zrównoważonym i cierpliwym. Długość życia airedale terrier średnio wynosi 10-13 lat. Odpowiednio traktowany może żyć dłużej.
Krótka historia rasy
Airedale terrier wywodzi się od staroangielskiego i czarno podpalanego teriera, który był cenionym myśliwym na różnej wielkości zwierzynę. W połowie XIX wieku teriery skrzyżowano z psami polującymi na wydry w celu poprawienia ich zdolności do pracy w wodzie i polepszenia węchu. Początkowo rasa ta nazywana była waterside terrier albo bingley.
Dzisiejsza nazwa tej rasy została nadana w 1878 roku. Za ojca tego psa został uznany champion o imieniu Master Briar. Dał on liczne i zdrowe potomstwo. Airedale terrier w Afryce, Kanadzie i Indiach wykorzystywany był jako pies tropiący. Używano go głównie do polowań na łasice, lisy, wydry i borsuki.
Podczas I wojny światowej zwierzęta te pełniły służbę w armii rosyjskiej i brytyjskiej. Pomagały również Czerwonemu Krzyżowi w wyszukiwaniu rannych i przenoszeniu meldunków. Po wojnie popularność tej rasy spadła. Współcześnie często traktowany jest jako pies obronny. Niektóre osobniki pracują nawet w wojsku lub w policji.
Wygląd zewnętrzny
Airedale terrier to duży pies stróżujący i policyjny. Posiada kwadratową sylwetkę o głębokiej klatce piersiowej. Ma krępą i muskularną budowę ciała z głęboką klatką piersiową oraz z krótkim i prostym grzbietem. Wysokość psa kształtuje się w granicach 58-61 cm, a suki wynosi 56-59 cm. Airedale terrier waży 20-25 kg.
Głowa jest długa i zwężająca się ku oczom z płaskim czołem. Ma nożycowy zgryz, ale akceptowany jest również cęgowy. Niepożądany jest przodozgryz i tyłozgryz. Jego długa szyja jest mocna i sucha. Posiada małe, ale bystre i wyraziste oczy o barwie ciemnej i czarny nos. Uszy są małe i trochę załamane, w kształcie litery „V”.
Ogon gruby i mocny jest wysoko osadzony, ale niezakręcony nad grzbietem. Nogi nieduże i okrągłe przypominające „kocie łapy”. Włos okrywowy jest twardy, szorstki i gęsty z krótkim i miękkim podszerstkiem. Umaszczenie jest czarne podpalane typu czaprakowego. Widoczny jest czarny grzbiet oraz górne partie szyi i ogona. Reszta ciała jest podpalana.
Charakter i temperament
Airedale terrier to bardzo silny i wytrwały pies. Jest najbardziej zrównoważony ze wszystkich terierów. Do innych psów podchodzi z dystansem. Natomiast do pozostałych zwierząt wykazuje instynkt myśliwego. Najlepiej nadaje się do domu z ogrodem, gdzie będzie mógł rozładować swój nadmiar energii.
Dobrym rozwiązaniem jest trenowanie z nim sportów kynologicznych, takich jak agility czy flyball. Wspaniale spisuje się jako stróż. Airedale terrier to inteligentny pies, który szybko się uczy komend. Średnio toleruje upały i mrozy. Jest bardzo odważnym czworonogiem, który oczekuje nowych wyzwań. To wesoły i towarzyski pies, lubiący różne zabawy.
Niektóre osobniki mogą mieć trudny charakter. Z tego względu nie powinien pozostawać sam w pokoju z małym dzieckiem. Jest bardzo aktywny i wymaga odpowiedniej socjalizacji i dużo ćwiczeń. Jest dosyć hałaśliwy, ale bardzo waleczny. Airedale terrier bez zawahania stanie w obronie swojego opiekuna.
Pielęgnacja i zdrowie
Airedale terrier to pies potrzebujący odpowiedniej pielęgnacji. Należy go codziennie czesać. Minimum 3-4 razy w roku włos jego powinien być trymowany. Psy biorące udział w wystawach nie powinny być strzyżone, tylko trymowane. Nie jest również wskazane zbyt częste kąpanie tej rasy, ponieważ jego włosy ulegną zmiękczeniu.
Uszy niektórych szczeniąt wymagają klejenia w celu zapewnienia im odpowiedniego kształtu. Airedale terrier ze względu na swoją dużą rasę narażony jest na niektóre choroby, zwłaszcza skręt żołądka i dysplazję stawów biodrowych oraz alergie skórne. Mogą pojawić się u niego również inne schorzenia, takie jak choroba nerek, tarczycy czy serca.
Zalecane jest przede wszystkim badanie bioder. Trzeba też regularnie przemywać oczy i sprawdzać uszy. Jest to bardzo przyjacielski pies. Jest on bardzo odporny na ból. Z tego powodu przez długi okres nie wykazuje żadnych oznak cierpienia, pomimo choroby. Polecany jest alergikom, gdyż nie gubi włosa.
Airedale terrier to pies energiczny, który wymaga długich spacerów. Doskonale sprawdza się jako pies myśliwski, a zwłaszcza jako aporter, tropowiec, dzikarz i płochacz. Nie nadaje się jednak dla rodzin z małymi dziećmi i ludzi starszych. W Polsce został poznany przed II wojną światową i utrzymywany jest w domach wyłącznie do towarzystwa.