5 Ciekawostek o bawełniaku szczeciniastym z rodziny chomikowatych, pomoże podjąć decyzję o hodowli tych zwierząt. Bawełniaki są aktywne przez cały rok, ponieważ nie zapadają w sen zimowy. Bawełniak szczeciniasty to bardzo żywotny gryzoń, który prowadzi nocny styl życia.
5 Ciekawostek o bawełniaku szczeciniastym dostarczy nam informacji w temacie jego funkcjonowania w przyrodzie. Nie jest on gryzoniem trudnym w hodowli. Nie wymaga również specjalistycznej pielęgnacji. Ponadto gryzoniom tym nie potrzeba obcinać pazurów, gdyż biegają one po konarach. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na brak wody. Bawełniak szczeciniasty w domowych warunkach może dożyć nawet do 5 lat.
Wybrane ciekawostki o bawełniaku szczeciniastym
5 Ciekawostek o bawełniaku szczeciniastym przeznaczonych jest przede wszystkim dla miłośników gryzoni. Jest on ssakiem wszystkożernym, ale preferuje pokarm roślinny. Zwierzęta te nie gromadzą zapasu żywności na zimę. Słabo wspinają się i skaczą, ale świetnie pływają. Catering bawełniaka powinien być urozmaicony.
5 Ciekawostek o bawełniaku szczeciniastym warto jest poznać, jeżeli zamierzamy trzymać go jako zwierzątko domowe. W środowisku naturalnym gryzonie te zamieszkują głównie wszystkie siedliska, które gęsto porośnięte są trawami i krzewami. Często również bytują przy brzegach cieków i zbiorników wodnych oraz na poboczach torowisk i dróg.
Bawełniaki można spotkać również na polach uprawnych. Jest to gatunek poligamiczny i posiada niesamowite zdolności rozrodcze. Samica zaopatrzona jest w pięć par sutków. Płeć bawełniaków nie jest trudna do rozpoznania. Można ją ustalić nawet u noworodków, gdyż u samczyków w okolicach moszny widoczne są ciemne pigmentowe plamki. W hodowli występują odmiany albinotyczne.
Do wybranych pięciu ciekawostek o bawełniaku szczeciniastym zaliczono:
- Zmianę liczebności tych gryzoni, która podlega stałym wahaniom. Masowe pojawienie się bawełniaków można spodziewać się przeważnie co kilka lub kilkanaście lat. Jest to uzależnione od ilości pożywienia, na które wpływa ilość opadów. Populacja tych zwierząt uległa szybkiemu wzrostowi w środkowym Teksasie w roku 1958.
Przypadało tam na 1 hektar kilkaset osobników. W normalnych warunkach ich liczebność nie przekracza pięćdziesięciu osobników w przeliczeniu na 1 hektar. W krótkim czasie liczba bawełniaków znacznie się zmniejsza. Większość populacji kończy życie zwłaszcza ze względu na rozprzestrzenianie się chorób, ale także z powodu ataku ze strony drapieżników. - Niszczycielskie działanie tych zwierząt. Bawełniaki uznano za groźne szkodniki na polach uprawnych. Zwłaszcza duże straty odnotowano na plantacjach melonów i trzciny cukrowej. Wyjadają również przepiórką jaja z gniazd, przyczyniając się w dużym stopniu do zmniejszenia ich populacji. Poza tym bawełniaki osłabiają także brzegi rowów melioracyjnych, grobli czy kanałów, ponieważ kopią podziemne korytarze.
- Hodowanie tych ssaków w placówkach naukowych jako zwierzęta laboratoryjne. Bawełniaki wykorzystywane są do badań nad różnymi chorobami zakaźnymi. Takimi przykładami są: choroba Heinego-Medina czy błonica.
- Szybkie rozmnażanie tych niesamowitych zwierząt, które są gniazdownikami. Cykl płciowy bawełniaków trwa w granicach 8-9 dni. Dojrzałość płciową osiąga bardzo szybko. Młoda samice może zajść w ciążę już w 40 dniu życia i trwa ona około 27 dni. Oznacza to, że w ciągu roku może przyjść na świat osiem pokoleń potomstwa. Około 10 dni przed porodem sutki samicy nabrzmiewają i zmieniają kolor na ciemny, prawie czarny. Samica rodzi średnio 5-6 małych, ale może również więcej.
Zaraz po przyjściu na świat potomstwo bawełniaków jest bardzo sprawne. Szybko otwiera oczy, już po 36 godzinach, a nawet wcześniej. Skóra od dnia porodu pokryta jest jasnym meszkiem, a ich masa ciała mieści się w przedziale 6,5-7,5 g. Młode po kilku dniach życia zaczynają interesować się pokarmem stałym. W hodowli do rozrodu powinny zostać przeznaczone osobniki pięciomiesięczne i nie należy dopuszczać do nadmiernej ilości miotów w ciągu roku. - Zmniejszenie w naturze populacji tych gryzoni w wyniku ataku ze strony zwierząt drapieżnych. Bawełniaki są najczęściej dietą ptaków drapieżnych.Ich ofiarami padają przeważnie zwierzęta stojące niżej w hierarchii. Natomiast w przypadku ssaków drapieżnych są to bawełniaki dominujące. Wynika to z różnic w zachowaniu poszczególnych bawełniaków szczeciniastych, jak również z odmiennych strategii łowieckich drapieżników. Bawełniaki często padają także ofiarą mrówek ognistych, a szczególnie młode osobniki w gnieździe.
5 Ciekawostek o bawełniaku szczeciniastym pomaga poznać jego potrzeby i wymagania. Poszerza również naszą wiedzę w zakresie zachowania i trybu życia tych zwierząt. Poza tym pozwoli poznać ich zdolności reprodukcyjne. Umiejętności bawełniaka szczeciniastego są ciekawymi informacjami, zwłaszcza dla miłośników tych interesujących gryzoni.