GeoZoo » Ptak » Kakadu biała
Kakadu biała

Kakadu biała

Kakadu biała to rząd papugowych i rodzina kakaduowatych. Jest to piękny i inteligentny ptak, którego można nauczyć naśladowania ludzkiej mowy. W naturze występuje na niewielkich terenach Południowo-Wschodniej Azji. Jest to typowy gatunek endemiczny, który zamieszkuje tylko kilka wysp w Indonezji.

Kakadu biała wywodzi się z plemienia Cacatuini i rodzaju Cacatua. Polska nazwa wskazuje na jej ubarwienie, gdzie dominuje kolor biały. Dawniej nazywana była również kakadu białoczubą. Natomiast angielska nazwa to „umbrella cockatto” czyli kakadu parasolowa, co w trafny sposób oddaje wygląd tego ptaka. Na głowie papugi widnieje pokaźny czub.

Jest to gatunek monotypowy, w którym nie są wyróżnione podgatunki. Kakadu biała zasiedla gęste lasy, a w sezonie żeruje w stadzie na polach uprawnych. Stado może liczyć różną liczbę osobników, potrafiących zniszczyć ciężką pracę człowieka. Papugi te najczęściej pojawiają się w sadach drzew owocowych i na polach kukurydzy.

Wygląd zewnętrzny

Kakadu biała doskonale nadaje się dla rodzin z większymi dziećmi i osób samotnych, które poświęcą papudze dziennie dużo czasu na zabawę i wychowanie. Te piękne papugi przyciągają ludzki wzrok swoim egotycznym wyglądem. Długość ich ciała dochodzi do 46 cm. Samica jest znacznie lżejsza od samca i mniejsza.

Masa jej ciała wynosi około 40 dag, natomiast samiec może ważyć nawet 80 dag. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest duży czub z białych piór. Znajduje się on w pozycji leżącej wzdłuż głowy. Kakadu biała rozkłada go niczym wachlarz lub parasol w chwili podniecenia, zaciekawienia, zdenerwowania czy przestraszenia.

Kakadu biała ma ciemnoszare, bez mała czarne skoki i dziób, który jest duży, mocny i zakrzywiony. Posiada zygodaktylową stopę z dwoma palcami do przodu i dwoma do tyłu.  Upierzenie jest mniej barwne jak u innych papug, z przewagą białych piór. Tylko pod skrzydłami i ogonem widoczne są żółte pióra. Można to zauważyć podczas lotu lub przy rozkładaniu skrzydeł.

Rozróżnienie płci u młodych osobników jest bardzo trudne. Wskazane są badania genetyczne. U dorosłych papug płeć można rozróżnić na podstawie koloru oczu. Samica posiada rdzawo-brązowe tęczówki, natomiast samiec czarne. Poza tym samica ma przeważnie mniejszy dziób i węższą głowę.

Kakadu biała

Charakter i temperament

Kakadu biała jest bardzo towarzyskim i pojętnym ptakiem. To typowy pieszczoch, który nawiązuje bliskie relacje ze swoim opiekunem. W okresie hormonalnym należy uważać na ilość pieszczot, ponieważ może traktować nas, jak swojego partnera. Kakadu dąży do dominowania nad człowiekiem, gdy on na to pozwoli.

Papugi te mają swoje specyficzne wymagania. Oczekują od swojego opiekuna aktywnego działania, które polega na odwzajemnianiu pieszczot. Trzeba ją głaskać i przytulać. Jeżeli opiekun poświęca zbyt dużo czasu innym zwierzętom lub ludziom papugi te potrafią być zazdrosne, a nawet agresywne.

Kakadu biała uwielbia wodne kąpiele, które są dla niej niezbędne. Pomagają utrzymywać upierzenie ptaka w dobrej kondycji. Przez cały rok powinny być sukcesywnie zraszane wodą. Kakadu  biała szybko się uczy i jest podatna na tresurę. Nie naśladuje ludzkiej mowy tak dobrze, jak żako czy amazonka. Najlepiej jednak potrafi śmiać się i kłócić. Bardzo bliskie relacje nawiązuje z psem.

Papugi te nie wolno zaniedbywać i należy odpowiednio socjalizować od samego początku.  Pozostawiona bez troskliwej opieki, z powodu wyjazdu lub śmierci właściciela może zrozpaczona wyrywać sobie pióra. Kupując kakadu białą trzeba liczyć się z tym, że jest to ptak długowieczny. Papuga ta może żyć nawet 80 lat.

Kakadu biała obok ar to najbardziej inteligentny przedstawiciel spośród  papuziej rodziny. Potrafi wykonywać różnego rodzaju sztuczki. Można to zauważyć w parkach rozrywki, cyrku czy ogrodach zoologicznych. Wyszkolona wykonuje salda na trapezach, jeździ na hulajnodze, rolkach czy rowerze. Wytresowana wkłada przedmioty w różne otwory.

Kakadu biała

Rozmnażanie

Kakadu biała jest trudna do rozmnażania w niewoli. Najlepsze osiągnięcia pod tym względem posiadają niektóre ogrody zoologiczne. W hodowlach tych ptaków, parze rozpłodowej należy stworzyć odpowiednie warunki. Powinny być one zbliżone do ich życia w środowisku naturalnym. Dzikie papugi budują gniazda w dziuplach.

W niewoli dojrzałą płciowo parę, która jest zdolna do lęgów i wydania na świat potomstwa należy otoczyć troskliwą opieką. Trzeba umieścić w wolierze pokaźną budkę o wymiarach 50 x 40 x  30 cm. Dobrym rozwiązaniem jest pień z wydrążoną dziuplą. W niewoli ptaki te dojrzałość płciową osiągają po trzecim roku życia.

Samica dopiero po pewnym czasie dopuszcza do siebie samca. Samiec niejednokrotnie uderza w zaloty tak długo, aż partnerka go zaakceptuje. Stroszy przy tym swój piękny czub. Udana kopulacja następuje dopiero po akceptacji zalotów samca. Po złożeniu przez samicę dwóch białych jaj w 28 dniu inkubacji dochodzi do wylęgu piskląt.

Przeważnie jedno pisklę dominuje nad drugim i dopomina się większej ilości pokarmu. Potomstwo wychowywane jest przez oboje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 84 dniach od wyklucia. Po 3,5 miesiąca od opuszczenia gniazda stają się w pełni niezależne. Decydując się na trzymanie kakadu należy posiadać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Podsumowując kakadu biała jest bardzo popularnym pupilem, który jest chętnie trzymany w domowych warunkach. Ten gatunek papug nie jest polecany alergikom, rodzinom z małymi dziećmi i osobom zapracowanym. Gruczoły pudrowe kakadu białej produkują znacznie więcej pudru niż inne gatunki papug. Papugi te w naturze zagrożone są obecnie wyginięciem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top