GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad zwinnikiem Blehera
Opieka zwinnika Blehera

Opieka nad zwinnikiem Blehera

Opieka nad zwinnikiem Blehera nie jest skomplikowana, jeżeli zostanie zakupiony zdrowy osobnik. Decydując się na zakup ryb akwariowych trzeba sprostać ich wymaganiom. Zwinnik Blehera powinien zostać otoczone fachową opieką. Gatunek ten podobnie jak człowiek posiada swoje potrzeby i upodobania.

Opieka nad zwinnikiem Blehera polega na ochronie go przed stresem i przestrzeganiu higieny w akwarium. W zbiorniku należy trzymać, co najmniej 8-10 osobników. Zwinnikom Blehera trzeba zapewnić wyżywienie, mieszkanie i troskliwą opiekę. Musimy zadbać o dobrostan ryb, gdyż są to żywe organizmy świata podwodnego.  

Zakup ryb akwariowych

Opieka nad zwinnikiem Blehera polega na zakupie zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Kupując ryby akwariowe trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny rybich okazów. Nie należy kupować osobników okaleczonych lub z wadami genetycznymi.

Znając potrzeby zwinników Blehera możemy stworzyć im w domu bezstresowe warunki bytowania. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd oraz charakter i temperament. Kupując ryby bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde zwierzątko wymaga opieki i troski.

Poza tym zwinnik Blehera wrażliwy jest na podwyższony poziom azotanów. Z tego względu musi mieć regularnie wymienianą wodę. Ryby te hodowane w złych warunkach tracą swoje naturalne ubarwienie i wyraźnie bledną. Źle wpływa na nich stres i brudna woda.

Rybom w akwarium trzeba zapewnić podobny styl życia do bytowania w przyrodzie. W sklepach akwarystycznych nie brakuje różnorodnych gatunków, odmian i rodzajów ryb ozdobnych. Należy łączyć ze sobą tylko te ryby, które pochodzą z podobnych regionów lub biotypów.

Dobierając ryby do własnej hodowli należy przede wszystkim wziąć pod uwagę:

  • zachowanie socjalne,
  • tolerancję gatunkową,
  • życie w stadach,
  • wymagania terytorialne.

Nowe osobniki powinny zostać poddane 4-tygodniowej kwarantannie w specjalnie przygotowanym oddzielnym zbiorniku. Takie akwarium należy wyposażyć  w co najmniej filtr i grzałkę. W okresie kwarantanny będzie widoczna większość utajonych schorzeń. Nowe osobniki należy bacznie obserwować.

Akwarium dla zwinników

Opieka nad zwinnikiem Blehera polega na stworzeniu rybom odpowiednich warunków do życia. Gatunek ten należy do ryb ławicowych. Z tego względu w akwarium o minimalnej długości 80 cm, trzeba hodować co najmniej 8-10 osobników. Ryby te najczęściej przebywają w środkowych partiach zbiornika.

Zwinnik Blehera jest łagodny i nie niszczy roślinności. Jest to ryba wszystkożerna, która preferuje żywy pokarm. W warunkach akwariowych można podawać zwinnikowi również posiłek suchy i mrożony. Gatunek ten pięknie prezentuje się w akwarium roślinnym o ciemnym podłożem.

Najczęściej w hodowli ryb wykorzystywane są akwaria, które zbudowane są ze szklanych płyt, połączonych ze sobą klejem silikonowym. Można również zakupić zbiornik zbudowany z innych materiałów.

Na rynku dostępne są akwaria :

  • murowane z frontową ścianą ze szkła,
  • wytworzone z elementów plastikowych,
  • ze ścianami z nierdzewnych stopów metali.

Dobrze jest posiadać trzy akwaria dla: kwarantanny, narybku i ryb dorosłych. Każde akwarium powinno spełniać wymagania gatunkowe ryb i być odpowiednio wyposażone. Gatunek ten świetnie nadaje się do akwariów roślinnych z gałęziami i korzeniami oraz czarnym podłożem.

Opieka zwinnika Blehera

Podłoże i sprzęt techniczny

Opieka nad zwinnikiem Blehera polega również na wyposażeniu zbiornika, w którym hodujemy ryby. Do kształtowania podłoża potrzebny jest piasek, żeby ryby mogły zapewnić sobie potrzebne do życia nawyki i czynności. Podłoże należy regularnie sprawdzać, usuwając z niego gromadzące się odchody i inne biologiczne zanieczyszczenia.

Najważniejszym elementem biotypu akwarium jest woda o odpowiedniej temperaturze, która dla tego gatunku powinna wynosić w granicach 23-26oC, natomiast twardość wody powinna mieścić się w przedziale 5-12on, a pH: 5-6.

Podstawowym wyposażeniem akwarium ciepłowodnego dla ryb są:

  • Urządzenia filtrujące. W zależności od rodzaju ryb można zainstalować jeden filtr bądź kombinację różnych typów filtrów.
  • Oświetlenie, które przeważnie montowane jest w pokrywie zbiornika. Stosowane są różne systemy oświetlenia. Warto jest wbudować czasowy, automatyczny wyłącznik światła. Zachowa on naturalny rytm dnia i nocy.
  • Ogrzewanie to grzałka i termostat, który służy do kontroli temperatury wody.

Lampy UV, które zamocowane są wewnętrznej części obiegu filtrów, mają bakteriobójcze działanie, a także zabijają pasożyty i glony. Wydajność tych lamp musi być odpowiednio wysoka. Powinny być włączone przez 24 godziny. W przypadku stosowania leków lampy powinny zostać wyłączone.

Pod wpływem promieni ultrafioletowych mogłyby zmienić struktury podawanych lekarstw. W wodzie o kwaśnym odczynie nie wszystkie leki mogą być stosowane. W celu wzbogacenia wody w tlen należy zamontować w zbiorniku specjalne urządzenie o nazwie oksydator.  

Profilaktyka i zdrowy styl życia

Opieka nad zwinnikiem Blehera to zapobiegania wszelkim rybim niedomaganiom. Choroby ryb zagrażają prawidłowemu rozwojowi tych zwierząt, a także mogą doprowadzić do ich śmierci. Najlepszym sposobem unikania schorzeń jest zapobieganie im poprzez zapewnienie podopiecznym optymalnych warunków rozwoju.

Skuteczne zapobieganie chorobom zwinników Blehera polega na:

  • Obsadzeniu akwarium dużą ilością roślin i wpuszczeniu ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
  • Tarło powinno być przeprowadzone w oddzielnym zbiorniku, w którym na dnie należy umieścić kępkę drobnolistnych roślin lub ruszt ikrowy. W ten sposób narybek chroniony jest przed żarłocznymi, dorosłymi osobnikami. Minimalne wymiary zbiornika tarliskowego powinny wynosić: 50 x 35 x 35 cm. Zalecana jest temperatura wody w granicach 27-28OC.
  • Narybek należy karmić mikro pokarmami do czasu, aż potomstwo zwinników będzie mogło przyjmować larwy.
  • Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych i znanych źródeł.
  • Odpowiednim dobieraniu gatunków ryb do zwinnika Blehera pod względem ich wielkości,  zachowania i preferowanych warunków. Doskonale nadają się do wspólnego zamieszkania gatunki z innymi zwinnikami lub małymi pielęgnicami.
  • Nie przerybianiu zbiornika, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego, a także różne schorzenia.
  • Poddawaniu kwarantannie nowo nabytych ryb i roślin, do czego potrzebny jest oddzielny zbiornik. Kwarantanna powinna trwać cztery tygodnie. 
  • Karmieniu zmienniaków różnorodnym pokarmem, zapewniając rybom dietę bogatą w witaminy. Sama sucha karma nie jest pełnowartościowym pożywieniem dla ryb. Zwinniki Blehera preferują żywy pokarm.
  • Systematycznym kontrolowaniu jakości wody w zbiorniku i sukcesywnym podmienianiu jej części w celu zachowania przejrzystej wody.
  • Regularnym czyszczeniu filtrów i sprawdzaniu sprawności sprzętu akwariowego.
  • Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami. Zanieczyszczenia mogą przedostać się do akwarium z zewnątrz.

Podsumowując opieka nad zwinnikiem Blehera nie jest trudna. Nie jest to ryba wymagająca. Wystarczy znać podstawy funkcjonowania tego gatunku. Polecana jest początkującym akwarystom. Nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania ryb. Warto jest zaopatrzyć się w specjalistyczne podręczniki opisujący styl życia zwinnika Blehera.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top