Żako jest średniej wielkości egzotycznym ptakiem. Należy ona do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków i rzędu: papugowych. Jest to rodzina papugowatych i podrodzina papug afrykańskich oraz rodzaj Psittacus. Żako to bardzo inteligentne ptaki, które są marzeniem wielu ludzi. Jest to gatunek endemiczny.
Żako to średniej wielkości papuga. Często uważana jest za jednego z najlepiej naśladujących dźwięki ptaków. Najczęściej ma to miejsce w przypadku amatorskich hodowli, gdy papugi mają styczność z ludźmi. Potrafią wówczas w precyzyjny sposób naśladować ludzką mowę, zwierzęta czy odgłosy pracującego sprzętu. W naturze papugi te nie wykazują naśladownictwa.
Zasięg występowania
Żako żyje w lasach deszczowych na terenach Zachodniej i Środkowej Afryki. Ptaki te zajmują obszar od Sierra Leone do Kenii i Tanzanii. Bytują w zaroślach mangrowych i zadrzewionej sawannie. Ich ulubionym miejscem są Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Występują aż do wysokości 2200 metrów n.p.m.
Zamieszkują lasy galeriowe, gęste lasy tropikalne i ich obrzeża, przeważnie lasy z palmami Elaeis. Żywią się często owocami tych palm. Gatunek ten często spotykany jest na plantacjach kukurydzy i zbóż, a także w ogrodach. Na żerowisko stado żako odlatuje o świcie, a wracają wspólnie o zmierzchu. Stada mogą liczyć kilka tysięcy osobników. Żako obejmuje trzy podgatunki.
Charakterystyka
Żako jest największą papugą afrykańską. Długość ciała wynosi 28-40 cm, a waga waha się między 400 g, a 490 g. Natomiast rozpiętość skrzydeł mieści się w granicach 46-52 cm. Papugi te wyróżniają się czarnym dziobem i nieopierzoną skórą wokół oczu. Samiec jest bardzo podobny do samicy, ale z biegiem czasu jego upierzenie staje się ciemniejsze. Żako na wolności żyje około 40 lat, a w niewoli może dożyć 70 lat, a nawet 100.
Żako ma perłowe, niekiedy żółte oczy i ciemnołupkowe kończyny. Posiada szare upierzenie i czerwone lotki ogona. Na poszczególnych częściach ciała kolor szary przybiera różną tonację. Stopień natężenia szarości to przeważnie cecha osobnicza. Tył głowy żako jest ciemnoszary, a policzki, czoło oraz brzuch i pierś są jaśniejsze. Pióra są szare, a na udach jaśniejsze, zaś lotki ciemniejsze.
Gruczoł pudrowy żako wydziela dużo pudru i nim pocierane są pióra. Tym pyłem może zostać pokryty sprzęt domowy, zwłaszcza elektroniczny. Ptaki te nie są trudne do oswojenia i szybko przywiązują się do człowieka. Niekiedy mają trudny charakter i swoje humory. Mogą być agresywne w stosunku do niektórych ludzi. Poza tym reagują nerwowo na niektóre odgłosy i kolory. Wpadają wówczas w panikę i nie jest łatwo je uspokoić.
Rozmnażanie
Żako na wolności gniazduje w dziuplach drzew. Gniazda znajdują się 10-30 metrów nad ziemią. Samica przez miesiąc samotnie wysiaduje jaja. Na świat przychodzi 2-5 osobników. Po około 80 dniach życia młode opuszczają gniazdo. W warunkach hodowlanych młode powinny mieć podawany różnorodny pokarm. Natomiast w przypadku rozmnażania tych papug należy do woliery wstawić pokaźną budkę bądź pień z wydrążoną dziuplą.
Żako doskonale naśladują ludzką mowę. Papugi te nie powinny być sprzedane w późniejszym wieku, ponieważ mogą przepłacić to nie tylko zdrowiem, ale również życiem. Jest to gatunek narażony na wyginięcie ze względu na brak wysokich drzew i miejsc do gniazdowania oraz odłowy. Żako nie jest polecane alergikom, gdyż może uczulać wydzielonym przez gruczoł pudrem. Najczęściej wybiera sobie jedną osobę na opiekuna.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]