Zwierzęta w sporcie i rozrywce wykorzystywane są w różnych dziedzinach życia. Stworzenia te są szkolone i tresowane, żeby mogły uczestniczyć w konkursach, występach czy filmach. Niejednokrotnie biorą udział w różnych dyscyplinach sportowych.
Zwierzęta w sporcie i rozrywce mają szerokie zastosowanie. Prawa tych stworzeń zostały zawarte w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Określone zostały również prawa zwierzą używanych w celach filmowych i specjalnych.
W Rozdziale 4 ustawy ujęty zostały zasady postępowania ze zwierzętami, które wykorzystywane są w różnych celach. Mowa jest w nim o humanitarnym traktowaniu zwierząt poprzez uwzględnienie ich potrzeb, opieki i ochrony.
Metody postępowania
Zwierzęta w sporcie i rozrywce towarzyszyły ludziom od wieków. Zjawisko to nie wzbudzało dawniej wątpliwości ani sprzeciwu społecznego. W dzisiejszych czasach ludzie stali się wrażliwi na los zwierząt i zaczęli dbać o ich dobrostan. W ustawie o ochronie zwierząt uwzględniono metody postępowania i warunki utrzymywania zwierząt. Wprowadzono również związane z tym zakazy i obowiązki.
Warunki tresury, treningów czy występów nie mogą powodować cierpienia ani zagrażać ich życiu i zdrowiu. Dotyczy to także metod postępowania ze zwierzętami wykorzystywanymi w sporcie i rozrywce oraz w filmie oraz w celach specjalnych. Zwierzęta wykorzystywane w różnych dziedzinach życia są chronione ustawą i rozporządzeniami.
Zwierzęta w sporcie i rozrywce powinny mieć stworzone odpowiednie warunki do występów. Sporządzenie takiego scenariusza z planem występów należy do organizatora występów. Warunki występów mogą być zatwierdzone w odpowiednim programie przez Głównego Lekarza Weterynarii lub wyznaczoną przez niego osobę.
Zakazy i obowiązki
Zwierzęta w sporcie i rozrywce muszą być traktowane w sposób humanitarny. Zabronione jest stosowanie w stosunku do zwierząt mechanicznych i farmakologicznych metod czy środków dopingujących. Zabrania się przede wszystkim wykorzystywanie tych zwierząt bezpośrednio po transporcie, bez regeneracyjnego wypoczynku.
Zabronione jest również wykorzystywanie zwierząt w sportach i widowiskach, które noszą znamiona okrucieństwa. Ustawodawca ma na myśli w szczególności walki z udziałem psów, byków i kogutów. Zabronione jest zmuszanie zwierząt do wykonywania zadań, które są sprzeczne z ich naturą lub powodują ból.
Poza tym zabronione zostało propagowanie i upowszechnianie drastycznych scen zabijania czy zadawania cierpień zwierzętom ze strony człowieka. Z wyjątkiem scen, które krytykują i nie pozwalają na okrutne zachowanie wobec zwierząt. Ustawa zabrania również prowadzenia działalności menażerii objazdowej.
Zabronione jest prowadzenie tresury zwierząt wyłącznie w celu zwiększenia ich agresywności.
Tresura zwierząt do celów widowiskowych i rozrywkowych oraz obronnych powinna być pozbawiona cierpienia tych stworzeń. Zwierzęta te powinny być chronione przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi. Należy również tresowanym zwierzętom umożliwić stały dostęp do wody i wartościową karmę. Trzeba zapewnić schronienie z uwzględnieniem określonego gatunku.
Zwierzęta w sporcie i rozrywce powinny mieć zapewnioną opiekę lekarsko – weterynaryjną. Do tresury i pokazów widowiskowych nie mogą być wykorzystywane zwierzęta, które nie urodziły się i nie wychowały w niewoli. Zwierzęta takie powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki z uwzględnieniem wymagań danego gatunku.
Warunki utrzymywania zwierząt
Zwierzęta w sporcie i rozrywce oraz filmie czy wykorzystywane do celów specjalnych mogą być utrzymywane w warunkach odpowiednio przystosowanych do danego gatunku. Zezwolone jest hodowanie i prezentowanie tych zwierząt w stadninach, cyrkach lub w specjalnych miejscach pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.
Przetrzymywanie, hodowla czy prezentacja zwierząt muszą być przeprowadzane z zachowaniem bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Warunki utrzymywania poszczególnych gatunków tych zwierząt określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw środowiska z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Podsumowując zwierzęta w sporcie i rozrywce należy traktować w sposób humanitarny. Każde zwierzę zdolne jest do odczuwania cierpienia, ponieważ jest istotą żywą. Stworzeniom, które wykorzystywane są w sporcie i rozrywce oraz do innych celów należy się szacunek i dobre traktowanie. Ustawa o ochronie zwierząt nie jest przestrzegana przez wszystkich ludzi, którzy zajmują się sportem, filmem czy rozrywką.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]