Źródła psich zatruć są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia psa. Mając w domu psiego towarzysza trzeba chronić go przed wszelkimi truciznami. Pies jest najczęściej hodowanym zwierzęciem domowym w Polsce. Jest to najlepszy przyjaciel człowieka, któremu trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia.
Źródła psich zatruć mogą być wszędzie, zarówno w domu, garażu, jak również w środowisku naturalnym. Czworonogi wychodzące na spacer ze swoim opiekunem, mogą być narażone na trucizny znajdujące się na dworze. Trzeba bacznie obserwować pupila i nie pozwalać mu brać do pyska niczego bez naszej wiedzy.
Przez wdychanie grzybni znajdującej się w szczątkach roślin czy w zanieczyszczonej glebie pies może zachorować na zapalenie grzybicze płuc. Wdychając kurz lub gazy pies narażony jest na zapalenie śródmiąższowe płuc. Natomiast w wyniku zapleśniałego środowiska, roztoczy lub zanieczyszczonego powietrza może dojść do zapalenia eozynfofilowego płuc u czworonoga.
Dom bez zagrożeń
Źródła psich zatruć często znajdują w domowych warunkach i nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Niejednokrotnie pochodzą od spożycia fermentującego pokarmu, zawierającego etanol, który jest środkiem odurzającym. Trujące mogą okazać się też niektóre produkty, owoce czy warzywa, a także środki, które powszechnie używane są w domu.
Na działanie szkodliwych substancji najbardziej narażone są szczenięta, zwłaszcza na trutkę przeznaczoną dla myszy czy szczura. Dieta psa powinna być pełnowartościowa i dobrze wyważona w zależności od indywidualnych potrzeb czworonoga. Posiłki winny być lekkostrawne, najlepiej świeże i sporządzone samodzielnie.
Źródła psich zatruć w domu:
- Lekarstwa dla ludzi i zwierząt.
- Cebula, szczypiorek i czosnek.
- Niektóre owoce cytrusowe, takie jak awokado.
- Winogrono i rodzynki. Do poważnego zatrucia, a nawet śmierci może doprowadzić 10-12 sztuk winogrona i 2,8 g/kg masy ciała podanych rodzynek.
- Ksylitol, który jest popularnym słodzikiem dodawanym do słodyczy. Szybko jest on wchłaniany w przewodzie pokarmowym czworonoga, powodując nadmierną produkcję insuliny. Raptowny spadek cukru u psa może doprowadzić do zapaści. Ksylitol może również uszkodzić wątrobę.
- Kości zwłaszcza z kurczaka, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy lub być przyczyną zadławienia.
- Czekolada, która zawiera teobrominę mającą podobne działanie do kofeiny. Nie jest bezpieczna dla zwierząt, zwłaszcza czekolada ciemna. Ma ona działanie drażniące i pobudzające. Może być przyczyną poważnego zatrucia, a nawet śmierci zwierzęcia. Już 90 mg teobrominy/kg masy ciała psa jest niebezpieczna dla jego zdrowia i życia. Czekolada wpływa niekorzystnie na układ pokarmowy i nerwowy oraz nerki. Czekoladowe dropsy niezawierające teobrominy są bezpieczne dla psa i innych zwierząt. Objawami zatruć czekoladą są:
- zaburzenia trawienia w formie wymiotów i biegunek,
- nadmierne pragnienie spowodowane wzmożoną produkcją moczu,
- wysokie ciśnienie krwi,
- mogą wystąpić skurcze mięśni i konwulsje.
- Rozpuszczalniki i środki czyszczące, takie jak benzen czy aceton.
- Suche szampony i środki czyszczące, które zawierają czterochlorek węgla.
- Dym z papierosów i cygar oraz kominka.
- Tlenek węgla, który jest bardzo niebezpieczny, tym bardziej, że jest on bezwonny, bezbarwny i nie ma smaku. Może ulatniać się z niewłaściwie podłączonego piecyka olejowego czy niesprawnej instalacji gazowej.
Trujące substancje w garażu
Źródła psich zatruć mogą być różne w zależności od rodzaju trucizny. Zatrucia mogą mieć rozmaite objawy, często bardzo podobne są do innych chorób. Bardzo ciężkie dyszenie, wymioty, biegunki czy piski i jęki mogą świadczyć o zatruciu czworonoga. Na pewno nie brakuje trujących substancji w garażu, gdzie najlepiej nie wpuszczać tam psa.
Źródła psich zatruć w garażu:
- Substancje żrące:
- Zmywacz do smaru.
- Kwas z akumulatora.
- Pochodne ropy naftowej:
- Olej silnikowy.
- Rozpuszczalniki i zmywacze do farb.
- Inne niebezpieczne substancje:
- Płyn do chłodnic, który jest silnie trujący powodując uszkodzenie nerek. Objawy najczęściej pojawiają się po 1-2 godzinach od wypicia. Nawet mała dawka jest dla psa śmiertelna.
- Środki grzybobójcze.
- Środki owadobójcze.
- Opary rozpuszczalników i zmywaczy opartych na acetonie.
Bezpieczny spacer z psem
Źródła psich zatruć znajdują się często w środowisku naturalnym. Nie zawsze wymioty psa muszą oznaczać chorobę. Czworonogi mogą wymiotować w celu pozbycia się zbędnej treści żołądkowej. Jeżeli stworzenie będzie wymiotowało 1-2 razy dziennie, to nie należy się tym zbytnio przejmować. W tym dniu należy mu podać jak najbardziej lekkostrawny posiłek.
Należy psa zabrać do lecznicy dla zwierząt, jeżeli:
- w wymiocinach widoczna jest krew,
- pies wymiotuje bez przerwy lub przez cały dzień z przerwami 3-4 godzinnymi,
- nasz pupil jest apatyczny,
- podopieczny posiada objawy alergii w formie czerwonej wysypki na brzuchu lub opuchlizny w okolicy pyszczka,
- pies miał dostęp do substancji trujących,
- ma ślinotok albo spieniony pysk,
- ma drgawki,
- posiada problemy z oddychaniem,
- upadł lub stracił przytomność.
Źródła psich zatruć na spacerze:
- trujące grzyby,
- zanieczyszczona gleba,
- grzybnia w szczątkach roślin,
- resztki zepsutego jedzenia,
- guma do żucia porzucona na dworze,
- sól wysypana na chodniku i jezdni w porze zimowej,
- trutka na myszy i szczury.
Podsumowując źródła psich zatruć mogą znacznie osłabić psi układ immunologiczny, który powinien chronić stworzenie przed chorobami i różnymi niedomaganiami. Wszystkie toksyczne substancje należy przechowywać w zamknięciu lub poza zasięgiem psa. Trujące substancje lotne powinny być przechowywane w pomieszczeniach z dobrą wentylacją.