GeoZoo » Pies » ZDROWIE OWCZARKA NIEMIECKIEGO
Zdrowie owczarka niemieckiego

ZDROWIE OWCZARKA NIEMIECKIEGO

Zdrowie owczarka niemieckiego to nie tylko ochrona go przed chorobami czy pasożytami, ale także obrona przed stresem. Zbilansowana dieta zwierzęcia i higieniczne warunki życia to podstawy prawidłowego rozwoju pupila. Po specjalistyczną pomoc należy udać się do lekarza weterynarii.

Zdrowie owczarka niemieckiego to przede wszystkim profilaktyczne badania. Poza tym bardzo ważne jest zapobieganie chorobom zakaźnym i wszelkim dolegliwością. Skuteczną metodą, która dba o zdrowie psiego przyjaciela i towarzysza dnia codziennego, to jego odrobaczenie i podstawowe szczepienia.

Lecznice dla zwierząt

Zdrowie owczarka niemieckiego i jego kondycja uzależniona jest od zaangażowania jego właściciela, który powinien zapewnić zwierzęciu podstawową opiekę i odpowiednie pożywienie. Bardzo ważne w życiu czworonoga są codzienne spacery i regularne szczepienia, wykonywane w gabinecie weterynaryjnym.

Lekarz weterynarii nie zajmuje się tylko leczeniem chorych zwierząt, ale również udzieli praktycznych informacji i cennych wskazówek, które dotyczą opieki nad psem. W wielu lecznicach dla zwierząt można uzyskać informacje na temat usług fryzjerskich i hoteli dla psów. Poza tym można kupić karmę, a nawet wywiesić własne ogłoszenie na znajdujących się tam tablicach.

W ostatnich latach doszło do wyraźnego postępu w rozwoju weterynarii.

Można tam zrobić nie tylko badanie krwi czy prześwietlenie rentgenowskie, ale także wykonać:

  • diagnostykę w postaci ultrasonografii,
  • tomografię komputerową,
  • rezonans magnetyczny.

W badaniach wykorzystywane są zarówno stare i najnowocześniejsze metody terapeutyczne i diagnostyczne.

Zdrowie owczarka niemieckiego

Szczepienia

Zdrowie owczarka niemieckiego to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie zwierzęcia. Pierwszą szczepionkę przeciwko nosówce, parwowirozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby otrzymują niektóre szczeniaki już w wieku 6 tygodni. W wieku 9 tygodni szczenię  powinno być ponownie zaszczepiony przeciwko tym chorobom, a dodatkowo przeciw kaszlowi kenelowemu.

 Psy szczepimy przeciwko niżej podanym chorobom:

  • wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe, a pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy,
  • nosówce,
  • parwowirozie,
  • leptospirozie,
  • zakaźnemu zapaleniu wątroby,
  • coronawirozie.

Dobrym rozwiązaniem jest produkcja jednej szczepionki przeciwko kilku chorobom. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zmniejszy liczbę szczepień, a tym samym stresujących dla czworonoga wizyt u weterynarza. Szczepionki mogą być podawane psu w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa.

Pasożyty

Psy narażone są na cierpienia z powodu wielu pasożytów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przykładem mogą być pchły i świerzbowce, kleszcze, które atakują skórę czy glisty i tęgoryjce, które należą do pasożytów wewnętrznych, umiejscawiających się w organizmie psa.

Większość pasożytów atakuje tylko określone gatunki zwierząt. Wyjątkiem jest kocia pchła, która gryzie również psy.

Pchły przenoszą wewnętrzne pasożyty. Pies po połknięciu pchły może zarazić się psim tasiemcem. Nie wystarczy tylko odpchlenie psa, ale także środki przeciwko pchłom należy zastosować u pozostałych zwierząt i w miejscach przebywania czworonoga. Kleszcze można spryskać płynem przeciwko pchłom lub wyjąć je wraz z ryjkami, żeby pozostałości pasożytów nie wywołały zapalenia skóry.

W orgazmie psa mogą pasożytować różne gatunki robaków.  Pies najczęściej atakowany jest przez: glisty, tęgoryjce, tasiemce, włosogłówki, nicienie sercowe i płucne. Psa należy odrobaczyć podając mu do połknięcia tabletkę. Jajami tęgoryjców i glist może zarazić się również człowiek. Jaja pasożytów wydalane są z odchodami zarobaczonych psów.

Zdrowie owczarka niemieckiego

Najczęstsze schorzenia owczarka niemieckiego

Zdrowie owczarka niemieckiego uzależnione jest również od prawidłowej opieki i pielęgnacji zwierzęcia. Rasa ta wymaga codziennego ruchu i regularnych treningów posłuszeństwa. Powinien być szkolony od szczeniaka. Ponadto należy zwrócić uwagę na gęstą sierść zwierzęcia, którą wystarczy szczotkować raz w tygodniu, ale kiedy linieje to częściej.

Do najczęstszych schorzeń owczarka niemieckiego należy zaliczyć:

  • dysplazję stawów łokciowych,
  • dysplazję stawów biodrowych.

Owczarkowi niemieckiemu zdarzają się również inne choroby, typowe dla tej rasy:

  • alergie,
  • zaćma,
  • skręt żołądka,
  • problemy skórne,
  • choroby serca,
  • nowotwory złośliwe.

Zalecane są badania profilaktyczne:

  • oczu,
  • krwi,
  • biodra,
  • kolana.

Zdrowie owczarka niemieckiego to codzienna obserwacja i szybka reakcja na nietypowy wygląd czy zachowanie zwierzęcia. Pierwszymi oznakami choroby psa, mogą być zmiany w jego zachowaniu. Jeżeli opiekun czworonoga podejrzewa, że jego podopieczny jest chory powinien zabrać go do lekarza weterynarii na badania. Trzeba troszczyć się o zdrowie psa, który uważany jest za najlepszego i najwierniejszego przyjaciela człowieka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top