Wyprawka dla psa powinna być dobrze przemyślana i odpowiednio skompletowana, aby nowo przybyłe stworzenie mogło, jak najszybciej zaaklimatyzować się w nieznanym jemu domu. Znajomość psiej natury pozwoli przyszłemu właścicielowi rozpoznać i rozwiązać objawy nadchodzących kłopotów, a w razie potrzeby poszukać pomocy u weterynarza.
Wyprawka dla psa powinna zostać kupiona przed pojawieniem się w domu nowego lokatora. Jest ona potrzebna do zapewnienia zdrowia oraz bezpieczeństwa podopiecznego. Szczenię powinno również przywyknąć do rozkładu mieszkania, do głosów i dźwięków w nim panujących, a także do zapachów, które wcześniej nie były mu znane. Przed przyjęciem psa pod swój dach najlepiej odpowiednio przygotować mieszkanie, żeby znajdujące się w nim elementy nie zagrażały czworonogowi.
Akcesoria
Wyprawka dla psa powinna zawierać niezbędne akcesoria, do których należy zaliczyć:
- karmę,
- psią zastawę,
- psie posłanie,
- przybory do pielęgnacji,
- zabawki,
- obrożę lub szelki,
- smycz,
- kaganiec,
- maty samochodowe i pasy bezpieczeństwa.
Ważną rolę w życiu szczeniaka odgrywa również jego otoczenie, do którego stopniowo powinien przywyknąć, ponieważ został odłączony od matki i rodzeństwa, co może być dla niego traumatycznym wydarzeniem. W sprzyjającym środowisku pupil przyzwyczai się w krótkim czasie do domowników i otaczających go przedmiotów, dźwięków i zapachów, a nawet może zaprzyjaźnić się ze zwierzętami, które przed nim mieszkały w nowym dla niego domu.
Karma dla psa powinna być wysokiej jakości, ponieważ najedzony zwierzak jest radosny i szczęśliwy. Odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ na zdrowie pupila. Dobre odżywianie najczęściej widać po wyglądzie czworonoga, który posiada piękną i lśniącą sierść oraz wysportowaną sylwetkę. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie szczenięciu suchego i mokrego pokarmu. Smakołyki dla psiego pupila można również przygotowywać samodzielnie.
Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie szczenięciu w pierwszych dniach takiego samego jedzenia, do jakiego był przyzwyczajony, żeby w ten sposób uniknąć kłopotów żołądkowych. Później w kolejnych czterech dniach można stopniowo wprowadzać nowe składniki. Każdego dnia ¼ starej diety trzeba zastąpić nową.
Nie należy zapominać o czystej i świeżej wodzie, do której pies powinien mieć nieustający dostęp.
Psia zastawa to miseczki na pokarm i wodę, które trzeba utrzymywać w czystości, myjąc je po każdym posiłku. Można używać naczyń ceramicznych lub jednorazowych. Godne polecenia są plastikowe karmidła automatyczne do wody i suchej karmy. Psa należy nauczyć korzystać z tego rodzaju naczyń, które trzeba regularnie myć. Dobrym rozwiązaniem są głębokie ceramiczne miski lub naczynia ze stali nierdzewnej, ponieważ woda będzie w nich chłodniejsza, a latem można do nich wrzucać parę kostek lodu.
Psie posłanie jeden z najważniejszych elementów wyprawki dla psa, którynależy umieścić w miejscu zacisznym i nie narażonym na przeciągi. W sklepie zoologicznym dostępne są różne legowiska, może być drewniane, skórzane plastikowe czy wiklinowe kosze z wełnianymi i syntetycznymi kocykami, które łatwe są do prania. Można również kupić specjalną sofę czy kanapę dla czworonoga. Własne legowisko zapewnia psu komfortowe warunki.
Przybory do pielęgnacji różnego rodzaju psiej sierści to niezbędnik w jego wyprawce. Podstawowy zestaw powinien zawierać dwustronną szczotkę do ciała, która jest gumowa i druciana, jak również grzebień z grubymi i cienkimi zębami. Dla psów długowłosych godne polecenia są szczotki z naturalnego włosia i nożyczki z zaokrąglonymi końcami, do wycinania skołtunionej sierści, a także odpowiednie balsamy ułatwiające rozczesywanie psiego włosa. Do kąpieli w zależności od rasy psa i jego sierści niezbędne są wysokiej jakości szampony.
Zabawki dla psa dostępne są w sklepach zoologicznych i są potrzebne zwłaszcza w początkowej fazie życia zwierzęcia. Szczenięta badając teren i podczas ząbkowania lubią gryźć różne przedmioty, dlatego warto zaopatrzyć się w zabawki i gryzaki, które powinny być: wyprodukowane z bezpiecznych materiałów i wystarczająco duże, żeby nie zostały połknięte. Psy lubią różnej wielkości piłeczki czy zabawki w kształcie kości.
Nie należy podawać do zabawy starych kapci, ponieważ młody piesek może spróbować swoich zębów na nowych i drogich butach.
Obroża lub szelki dla szczeniąt i psów są w różnych rozmiarach w zależności od rasy i wielkości czworonoga. Dla małych psów zwłaszcza Yorkshire Terrierów wskazane są szelki ze względu na ich budowę anatomiczną z delikatną tchawicą. Nie warto inwestować w drogą obrożę czy szelki dla szczeniąt, ponieważ później trzeba zmieniać w zależności od dojrzewania pupila, który staje się bardziej masywny. Na rynku dostępne są rozmaite obroże i szelki, wyprodukowane z różnych materiałów.
Smycz podobnie, jak w przypadku obroży czy szelek wybierana jest w zależności od wieku i wielkości psa. Duże czworonogi powinny zostać zaopatrzone w solidne i grubsze smycze, natomiast małemu pieskowi należy kupić cienką z niedużym karabińczykiem. Smycz skórzaną najlepiej kupować dorosłemu psu, natomiast parcianą szczenięciu, ponieważ zapach nie będzie malucha prowokował do podgryzania smyczy.
Na rynku dostępne są również smycze automatyczne, które najlepiej sprawdzają się wśród psów dorosłych. Interesującym rozwiązaniem są smycze przepinane, których długość może być regulowana ze względu na potrzeby. Do celów szkoleniowych najlepiej sprawdzi się linka szkoleniowa, której długość wynosi od dwóch do dziesięciu metrów.
Linka taka pomocna jest w utrzymaniu kontroli nad psem, który na przykład nie zgubi się w lesie.
Kaganiec powinien być dobrze dobrany pod względem rozmiaru, żeby nie uciskał psa i zwierzę miało możliwość otwierania pyska i ziajania, co umożliwia schłodzenie psiego organizmu. Jednak trzeba pamiętać, aby pies nie mógł samodzielnie zdjąć kagańca. Dla psów wskazane są kagańce koszykowe z metalu lub tworzywa sztucznego. Kaganiec potrzebny jest dla dużych psów i ras groźnych oraz dla czworonogów podróżujących miejskimi środkami komunikacji.
Maty samochodowe i pasy bezpieczeństwa to jedne z akcesoriów psiej wyprawki, które są niezbędne w podróży czy w przewiezieniu psa do lekarza weterynarii. Matę rozkłada się na tylnym siedzeniu samochodu osobowego, żeby w ten sposób chronić tapicerkę przed zabrudzeniem i psimi pazurami. Podczas samochodowej podróży przydatne są także pasy bezpieczeństwa dla pupila, które chronią go przed upadkiem na zakrętach czy przy hamowaniu. Poza tym pasy uniemożliwiają przejście czworonoga na przednie siedzenie, co jest szczególnie niebezpieczne.
Wyprawka dla psa w jego początkowej aklimatyzacji i dalszym jego życiu pełni bardzo ważną rolę. W życiu psa podstawą są codzienne spacery i miejsce, gdzie będzie pupil mógł się swobodnie wybiegać. Należy również pamiętać o właściwym traktowaniu naszego wiernego przyjaciela, co ma wpływ na jego zdrowie, radość życia, temperament, jak również jego stan ogólny.
Pies, o którego właściciel troszczy się, będzie wobec niego lojalny i dostarczy mu wiele w życiu radości.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]